Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Tworzenie osobliwego CV: kluczowe wskazówki dla studentów

Pierwsze nieśmiałe podchody, brak pewności i ogólne zakłopotanie. Brzmi znajomo? Tak wyglądają początki większości studentów, gdy po raz pierwszy zderzają się z rynkiem pracy. Na studiach przede wszystkim traktuje się o teorii, idąc jednak do pracy, to doświadczenie bierze górę i to doświadczenie jest tym, czego oczekują pracodawcy. Czy bez niego można sobie poradzić? Odpowiadamy: owszem, ale nie bez wiedzy, sprytu i sposobu. O tym wszystkim w dzisiejszym artykule, krok po kroku i bez żadnego owijania w bawełnę.

 

Pierwsze kroki na rynku pracy – czy naprawdę nie masz szans?

Praca i rozwój zawodowy to temat, z którym kiedyś przychodzi się zmierzyć każdemu z nas. Tak więc na początku, dla otuchy – głowa do góry!

Większości włosy stają dęba przy pierwszej styczności z życiem zawodowym z jednego, prostego względu: „skoro jestem dopiero na studiach i nie mam doświadczenia, a bez niego nie zatrudniają, to jak mam je zdobyć?!”. I choć czasami można zmierzyć się z takim absurdem, gdzie pracodawca oczekuje nie wiadomo czego od świeżaków, to raczej jest to wyjątek, a nie reguła. Pracodawca też człowiek i wie, jak trudne bywają początki.

Czy to oznacza, że przed lub świeżo po absolutorium możesz liczyć na ciepłą posadkę, nie musząc się wcale wysilać? Bynajmniej. Bez wyrzeczeń prawdopodobnie się nie obędzie, ale od czegoś trzeba zacząć, prawda? W końcu pełnoetatowa praca to nie jedyny sposób na zdobycie pierwszych kwalifikacji zawodowych. Możesz też rozglądać się za:

  • stażami
  • praktykami
  • pracą na część etatu
  • wolontariatem

W taki lub inny sposób, powyższe cztery kategorie działalności nie są uznawane za pełnoprawne „doświadczenie zawodowe”. Nie zmienia to jednak faktu, że w ramach tych przedsięwzięć stawiasz się w określonym miejscu, o określonym czasie, robisz określone rzeczy, a w niektórych przypadkach otrzymujesz za to określone wynagrodzenie. Brzmi jak praca, czyż nie?

Po zebraniu garści takich doświadczeń i umiejętnym opisaniu ich w CV wraz ze swoimi innymi atutami nagle okazuje się, że sprawy wcale nie mają się tak źle. W kolejnej sekcji przechodzimy więc do działania – pora wziąć się za życiorys.

 

Studenckie CV: krok po kroku

Chcesz stworzyć CV, które mimo skromnego doświadczenia pozwoli Ci wkręcić się do pierwszej pracy i to nie byle jakiej? Poniżej wypisujemy wskazówki zaczerpnięte ze strony jobseeker.com, które jasno mówią, jak poukładać wszystkie informacje w życiorysie, by zaimponować rekruterom i pracodawcom.

 

Podstawowa struktura CV

Przede wszystkim, Twoje CV musi spełniać pewne wymogi przyjęte zasadniczo w 99% przypadków i branż. O szczegółach formatowania pomówimy później, lecz z ogólnego punktu widzenia musisz wiedzieć, że tworzymy chronologiczne CV, które objętościowo nie powinno przekraczać jednej strony.

Zgodnie z tym wzorcem, życiorys będzie składał się z następujących sekcji:

  • Cel zawodowy
  • Wykształcenie
  • Doświadczenie zawodowe
  • Umiejętności
  • Sekcje dodatkowe (certyfikaty, hobby i zainteresowania, języki obce, innymi słowy – wszystko inne)

To mnóstwo informacji na raz, więc pokrótce omówimy podstawowe koncepty.

Cel zawodowy to kilka zdań podsumowujących najważniejsze informacje o Tobie: kim jesteś, jakie doświadczenia masz na koncie, dlaczego warto Cię zatrudnić. Życiorys rozpoczniesz właśnie od celu, ale napisz go na samym końcu. Jego zadaniem jest przede wszystkim przykuć uwagę rekrutera, więc musisz napisać go w sposób przemyślany, by zawierał same soczyste kąski i zachęcił go do przeczytania całej reszty.

Wykształcenie zazwyczaj podaje się po doświadczeniu, ale ponieważ masz go zapewne mało, to tu zrobimy na odwrót, by prezentować swoje najmocniejsze strony. W sekcji z wykształceniem skup się na osiągnięciach akademickich (np. wysoka średnia, udział w zajęciach dodatkowych czy samorządzie, reprezentowanie uczelni na szczeblu regionalnym lub krajowym itp.). Opisz te dane za pomocą listy punktowej – 3 do 6 punktów działa najlepiej.

W doświadczeniu wpisz to, co możesz. Nikt nie oczekuje fajerwerków od studenta. Staż, praktyka, praca na wakacje czy wolontariat – jak już wspomnieliśmy, to wszystko to też doświadczenie. Kluczem do wyróżnienia się jest sposób prezentacji informacji. Stosuj liczby (np. „zwiększyłem liczbę obserwujących w mediach społecznościowych o 20%”) oraz aktywne czasowniki (np. „koordynowałem,” „współorganizowałem,” „opracowałem”). Dzięki temu podkreślisz swój aktywny udział w realizacji konkretnych zadań.

Sekcja umiejętności powinna składać się z 8 do 10 mieszanych wpisów łączących umiejętności miękkie i twarde. Najlepiej będzie dobrać takie, które pokrywają się ze słowami kluczowymi użytymi w ogłoszeniu o pracę – w ten sposób masz pewność, że Twoje CV zawierać będzie to, czego oczekuje rekruter.

Większość osób z niewielkim doświadczeniem na tym etapie zostaje z pokaźnymi ilościami pustego miejsca na kartce. Możesz wypełnić je dodatkowymi sekcjami. Oto kilka przykładów, które warto wymienić:

  • Języki obce
  • Inne osiągnięcia i projekty
  • Hobby i zainteresowania
  • Certyfikaty (jeśli je posiadasz)

Najistotniejsze jest jednak, by treść takiej dodatkowej sekcji była dopasowana do profilu pracy. Nie wpisuj rzeczy, które mają się jak piernik do wiatraka tylko po to, by je wpisać. Stawiaj wyłącznie na konkrety!

 

Wskazówki dotyczące formatowania

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że Twoje CV nie powinno być dłuższe niż jedna strona A4. Nie ma sensu lać wody; znacznie lepiej wyjdziesz na tym, jeśli skupisz się na suchych faktach i posiadanych kwalifikacjach.

Ponadto, w swoim życiorysie stosuj listy punktowane. Za ich pomocą przekażesz niezbędne informacje najszybciej i w najbardziej kompaktowej formie.

CV najlepiej zaprojektować zgodnie z gotowymi wzorami i szablonami. Te zazwyczaj wydzielają już wszystkie sekcje dla Ciebie i pozwalają Ci edytować je zgodnie z własnymi potrzebami.

 

Słowa kluczowe

Słowa kluczowe to prawdziwy sekret skutecznego CV. Są one kluczowe (dosłownie!) do przejścia przez wstępną automatyczną selekcję dokumentów aplikacyjnych. Wyobraź sobie przykładowe ogłoszenie na stanowisko specjalisty ds. marketingu cyfrowego:

„Poszukujemy dynamicznego specjalisty z doświadczeniem w social mediach, znajomością narzędzi analitycznych, umiejętnością tworzenia strategii contentu i biegłą znajomością języka angielskiego”.

Z tego ogłoszenia wyłuskasz następujące słowa kluczowe:

  • social media
  • narzędzia analityczne
  • układanie strategii contentowej
  • język angielski
  • praca w dynamicznym środowisku

Wpisując te słowa w sekcji umiejętności lub doświadczenia, zwiększasz szanse, że Twoje CV przejdzie przez tzw. system ATS (Applicant Tracking System) i trafi bezpośrednio do rekrutera.

 

Podsumowanie

Tworzenie wyróżniającego się CV to sztuka, ale każdy student może ją bez problemu opanować. Kluczem jest przemyślana strategia, koncentracja na własnych mocnych stronach i konsekwentne podejście oparte na dopasowywaniu swojej aplikacji do stanowiska. Rynek pracy czeka i wcale nie jest taki straszny – powodzenia!

 

foto: gettyimages

Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,584
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP