Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Tydzień do końca rekrutacji na Akademię Letnią Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju 2011

Jeszcze tylko tydzień (do 3 kwietnia 2011) trwa rekrutacja na XIV Akademię Letnią Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju (3-23 lipca, Łódź).

Czy warto poświęcić tegorocznego Open`era i trzy tygodnie wakacji na udział w tym przedsięwzięciu? Jakie korzyści z niego płyną, w życiu zawodowym i nie tylko? Doświadczenie i wiedza, nowi przyjaciele – o swoich refleksjach związanych z uczestnictwem w Akademii opowiadają jej absolwenci:


Piotr Bielski (edycja 2003), doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, współtwórca Fundacji Białe Gawrony:Największy wpływ na kursie wywarło na mnie zaproszenie do zadawania pytań Jana Sendzimira „nie ma głupich pytań, mogą być tylko głupie odpowiedzi!”. Ponadto z perspektywy czasu widzę, że przekonałem się do koncepcji zrównoważonego rozwoju, wcześniej bowiem stałem na radykalnej pozycji „nie ma kompromisu w obronie Matki Ziemi”. Teraz choć dalej wspieram takie akcje jak objęcie parkiem narodowym większej części Puszczy Białowieskiej, widzę też społeczną i gospodarczą stronę problemu.


Ewa Zamościńska (edycja 2007), konsultant CSR w firmie doradczej CSRinfo:Biorąc udział w kursie przekonałam się, że nie tylko ja cenię interdyscyplinarność. Poznałam ludzi, którzy stanowili dla mnie ogromną inspirację i wsparcie, przekonali mnie, że zrównoważony rozwój nie jest tylko szczytną ideą, ale czymś i jak najbardziej do wdrożenia. Miałam niepowtarzalną okazję spokojnie zastanowić się, w jakim kierunku chcę się rozwijać, poznałam szereg możliwości, które pozwoliły mi spojrzeć na tematykę zrównoważonego rozwoju w sposób całościowy. Dzięki temu z pełnym przekonaniem skoncentrowałam się na wdrażaniu społecznej odpowiedzialności biznesu, która jest mi najbliższa.”


Sebastian Straube (edycja 2008), prezes Instytutu Odpowiedzialnego Biznesu, dyrektor zarządzający Sustainable Brands Young & Rubicam:Podczas tych trzech tygodni poznałem wiele ciekawych osób,
z podobnym podejściem, tak ja jak poszukujących konkretnych narzędzi wdrażania zrównoważonego rozwoju, z którymi od tamtego czasu jestem w kontakcie. Dla mnie bardzo ważna była realizacja praktycznych projektów – koncepcji zrównoważonego zagospodarowania byłej kopalni Saturn w Czeladzi, oraz projektu realizowanego z biznesem, który wytyczył moją dalszą ścieżkę kariery. Mogę śmiało stwierdzić, że Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju to unikalna oferta edukacyjna na rynku.


Jacek Zatoński (edycja 2010), prezes Centrum Promocji Ekorozwoju: Kilkakrotnie zastanawiałem się nad wzięciem udziału w kursie, obawiałem się, że mogę stracić zbyt dużo z wakacji. Teraz, gdy już go ukończyłem, mogę stwierdzić, że były to jedne z lepiej spędzonych wakacji. Znacznie poszerzyłem swoją wiedzę, którą mogę teraz wykorzystywać. Staram się też przekazywać ją innym, ponieważ uważam, że idea zrównoważonego rozwoju jest jedyną słuszną drogą dla rozwoju całej ludzkości. Kurs to nie tylko sama wiedza, to przede wszystkim ciekawi ludzie, z którymi do tej pory utrzymuję kontakt, podejmuję wspólne projekty i mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej.


Marta Niwczyk (edycja 2010), koordynatorka projektów Fundacji Aeris Futuro: „Większość moich przyjaciół to ekolodzy i przyrodnicy, aktywiści, często włączałam się w ich pracę, niezwykle mnie ona pociągała, jednak zawsze byłam „tylko” humanistą, psychologiem. Potrzebowałam przełomu – pojawiła się myśl o uczestnictwie w Akademii Letniej WZR, że to wspaniała szansa, by się „przekwalifikować”. I dokonał się przełom! Kurs był dla mnie przestrzenią systemowej, interdyscyplinarnej i intensywnej nauki, a niezwykła synergia i zaangażowanie wszystkich sprawiało, że trzy tygodnie pracy upłynęły w nieustannym poczuciu flow. WZR to przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy do dziś są tak moimi inspiratorami, jak i przyjaciółmi. Z nimi można zmieniać świat na lepsze. Praktycznie. Właśnie to robię.”


W tym roku Akademia Letnia Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju odbędzie się w dniach 3-23 lipca w Łodzi, w Ośrodku Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego. Międzynarodowy, interdyscyplinarny kurs jest przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych rozwojem zawodowym w obszarze zrównoważonego rozwoju – zarówno na polu biznesowym, akademickim, samorządowym jak i w ramach trzeciego sektora. Szczegóły dotyczące Akademii oraz zgłaszania chęci uczestnictwa znajdują się na stronie www.sendzimir.org.pl/kurs. Uczestnictwo jest bezpłatne.