Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Tydzień Kina Niemieckiego 2010

Już po raz dziewiąty w dniach 07.03 – 27.03.2010 odbędzie się Tydzień Kina Niemieckiego …niemieckie niuanse…deutsche details w Polsce.

Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) i organizacje Mniejszości Niemieckiej prezentują w dziesięciu miastach w całej Polsce najnowsze filmy niemieckie, w Gdańsku, Olsztynie, Giżycku, Bydgoszczy, Pile, Opolu, Raciborzu, Katowicach, Gliwicach i we Wrocławiu. Hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Kina Niemieckiego…niemieckie niuanse…deutsche details brzmi „Pod prąd” („Gegen den Strom”).
 

Współorganizatorem edycji gdańskiej jest Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego, działający w ramach Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”.

Patronami tegorocznych dni filmowych są reżyser Andrzej Wajda i Michael Schmid-Ospach, kierownik Fundacji Filmowej w Nadrenii Północnej-Westfalii. Tydzień Kina Niemieckiego jest w dużej mierze finansowany przez Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą oraz przez Fundację Współpracy Niemiecko-Polskiej.

Celem projektu …niemieckie niuanse …deutsche details jest przedstawienie, na podstawie najnowszych niemieckich filmów, wielostronnego i prawdziwego obrazu Niemiec oraz wzbudzenie zainteresowania w sąsiedniej Polsce. Za pomocą Tygodnia Kina Niemieckiego Mniejszość Niemiecka chce również zwrócić uwagę na swoją pracę – szczególnie w dziedzinie kultury i edukacji.

Aby zapewnić różnorodny program filmowy, obok dramatu „Cztery minuty” („Vier Minuten“) i satyry medialnej „Free Rainer” („Free Rainer“) zostanie pokazana międzykulturalna komedia „Evet, chcę!” („Evet, ich will!“) i film dokumentalny „Full Metal Village”(„Full Metal Village“). Dla młodszych widzów mamy film „Część mnie” („Ein Teil von mir“), który będzie pokazywany w wielu miejscowościach w przedpołudniowych seansach dla szkół. Dzięki organizatorom Tygodnia Kina Niemieckiego dostępne będą odpowiednie materiały dydaktyczne. Wszystkie filmy będą wyświetlane w niemieckiej wersji językowej z polskimi napisami. Seanse zostaną uzupełnione przez filmy krótkometrażowe, zrealizowane przez absolwentów niemieckich wyższych szkół filmowych.

Poza tym w wielu miastach uzupełnieniem Tygodnia Kina Niemieckiego będzie bardzo ciekawy program towarzyszący składający się z filmów krótkometrażowych, rozmów na temat filmów, koncertów, wystaw i wieczornych konkursów filmowych.

GDAŃSK

Data: 22 – 26 marca 2010 r.
Miejsce:
Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczny i Historyczny, ul. Wita Stwosza 55

Wstęp wolny!