Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Tylko aktywność ma sens

Okres studiów to prawdopodobnie ostatni względnie beztroski czas w życiu człowieka – chyba że akurat uda się wygrać na loterii miliony, ale skupmy się na tych 99% osób, którym nie będzie to dane. Sprawna organizacja planu zajęć na uczelni w zdecydowanej większości pozwala wygospodarować sporo czasu, który można spożytkować w inny sposób. W jaki? Najlepiej aktywny i efektywny dla nas i naszego dorosłego życia.

Dla wielu osób studia to czas upływający pod dwoma znakami – nauki i zabawy (kolejność zależna od kierunku i zainteresowań studenta). Tymczasem to także świetna okazja do podjęcia konkretnych działań, które po latach będzie można wspomnieć z jednej strony jako ciekawą przygodę, a z drugiej – konkretną korzyść dla naszej przyszłości osobistej i zawodowej.

Samorząd studencki

Propozycja dla osób energicznych, kreatywnych i kontaktowych. To świetna szansa na zaangażowanie się w życie uczelni, nawiązanie kontaktów i wspólne tworzenie najważniejszych wydarzeń dla studentów – od wyjazdów integracyjnych i szkoleniowych, przez konkursy, zbiórki charytatywne czy turnieje sportowe, po coroczne święto Juwenaliów. Dzięki działalności w samorządzie można nauczyć się przede wszystkim, jak zrobić „coś z niczego”, ale także np. postawić pierwsze kroki w negocjacjach biznesowych przy okazji kontraktowania muzycznej gwiazdy na koncert juwenaliowy.

Media studenckie i akademickie

Tylko pozornie zarezerwowane dla studentów dziennikarstwa. Oczywiście naturalnie znajdują się one w obszarze ich zainteresowań, ale w pracy w szeroko rozumianych mediach studenckich odnajdzie się wiele osób. Dziś w całej Polsce działa ponad 100 redakcji o zróżnicowanej skali działalności, z którymi współpracuje ze zmienną intensywnością nawet ponad 1000 osób. To szansa na spotkanie ciekawych ludzi, uzyskanie akredytacji na najważniejsze wydarzenia kulturalne czy polityczne, koncerty czy mecze sportowe, ale także przełamywanie nieśmiałości.

Koła naukowe

Świetna szansa na rozwinięcie zainteresowań naukowych. Dzięki bliższej współpracy z kadrą naukową danej uczelni można zdobywać bezcenną wiedzę z interesującego nas obszaru tematycznego, często niedostępną w zwykłym trybie studiowania. To także możliwość organizowania konferencji i paneli naukowych, a nawet ubiegania się o granty.

Staże i praktyki

Last but not least – biorąc pod uwagę realia współczesnego rynku pracy, wielu kandydatów może przebierać w ofertach. Gdy jesteśmy jeszcze na studiach, warto rozważyć, czy bardziej zależy nam na niezłym zarobku, który pozwoli nam nie tylko przetrwać „do pierwszego”, ale także co nieco odłożyć, czy jednak chcemy już od tego momentu szukać swojej drogi zawodowej. W tym drugim przypadku staże czy praktyki, szczególnie w dużych, uznanych przedsiębiorstwach, mogą być początkiem ciekawej kariery zawodowej. A w najgorszym razie dadzą nam ostateczną odpowiedź, że to nie droga dla nas i powinniśmy szukać innej. Jednak bez względu na to, jaką formę aktywności studenckiej wybierzemy, pamiętajmy, że tylko rozwijając się, nie stoimy w miejscu.

 

Autor: Michał Polak