Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Tysiące osób na 14. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Dorośli, młodzież i dzieci – ponad sto tysięcy osób wzięło udział w 14. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Przyjechali specjalnie 12 czerwca do Parku Rydza-Śmigłego w Warszawie, aby oglądać pokazy naukowe, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i odkrywać tajemnice świata.

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy był „Wielki MikroŚwiat”. W Pikniku wzięło udział 215 instytucji z 21 krajów świata, które w swoich namiotach przeprowadziły ponad 1000 pokazów i eksperymentów. Po raz pierwszy w tym roku uczestniczyły w nim, m.in.: Łotwa, Korea Południowa i Serbia. Gościem specjalnym była Wielka Brytania przy współpracy z British Council, która zaprosiła grupę naukowców Science Made Simple.
 
14. Piknik Naukowy odbył się w nowym miejscu, które sprawdziło się znakomicie; wśród zieleni i fontann parku można było miło spędzić czas z rodziną i nabrać sił po całodziennych trudach eksperymentowania. Mimo upalnej pogody i innych ciekawych wydarzeń w mieście, goście nie zawiedli – imprezę odwiedziło ponad 100 tysięcy osób.
 
Każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań mógł znaleźć tu coś dla siebie; prezentowane były pokazy z wielu dziedzin wiedzy, począwszy od matematyki oraz widowiskowych chemii i fizyki, poprzez archeologię, historię i geografię, aż po biologię i medycynę. Podział na sektory tematyczne umożliwiał szybkie znalezienie interesującego tematu. Na stronie Pikniku Naukowego, przy pomocy interaktywnej mapy, można było wcześniej wyszukać konkretny pokaz lub dziedzinę wiedzy, dowiedzieć się więcej o badaniach naukowych prowadzonych przez instytucje biorące udział w imprezie albo zaplanować i wydrukować własną trasę zwiedzania.
 
Na scenie Pikniku publiczność oglądała naukowe pokazy polskich i zagranicznych popularyzatorów nauki, m.in.: magiczne sztuczki z prądem przygotowane przez Koło Naukowe „FAZA” Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej czy Pietro Ollę z Science Circus we Włoszech, przybliżającego zagadnienia matematyczne i fizyczne przy pomocy cyrkowych sztuczek. Przez cały czas trwania imprezy, od godz. 11.00 do 20.00 Polskie Radio nadawało specjalnie przygotowany lokalny program Radio Piknik (87,8 MHz), tworzony z udziałem słuchaczy, zawierający m.in. rejestrację ich rozmów z radiowymi gwiazdami w studiu plenerowym Polskiego Radia.
 
Impreza miała bogatą oprawę muzyczną. Widzowie obejrzeli m.in. „Eksplozję dźwięków” – koncert zespołu All Sounds Allowed, połączony z wybuchowymi pokazami Centrum Nauki Kopernik, a przez cały czas trwania Pikniku grali didżeje: Gra DJ Barto oraz Duże Pe. W koncercie finałowym wystąpił Afro Kolektyw.