W piątek, tj. 11 czerwca o godz. 16.00 w klubie akademickim ARKA, mieszczącym się przy al. 29 Listopada 50 w Krakowie odbędzie się wyjątkowe spotkanie poświęcone pamięci polskiej ludności skazanej na zsyłki w głąb Syberii począwszy od 10 lutego 1940 r.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Związku Sybiraków oddziału krakowskiego i częstochowskiego, historycy oraz artyści.
„Uchronić przed zapomnieniem” to projekt historyczny, którego celem jest ożywienie pamięci o wywózkach polskiej ludności na Syberię, rozpoczęte 10 lutego 1940 roku. Ideą projektu jest pogłębienie wiedzy o tych wydarzeniach wśród społeczności lokalnej oraz akademickiej na terenie Krakowa i pobudzenie ich do poznawania swojego „regionalnego” dziedzictwa narodowego, które w tym wypadku stanowią losy bohaterów skazanych na wywózkę.
W ramach Projektu znajdują się działania realizowane w trzech zasadniczych etapach.
I. „Wieczór wspomnień”, który odbędzie się 11 czerwca 2010 roku o godzinie 16.00. Spotkanie poprowadzi dr Grzegorz Chajko historyk, który zreferuje „Zesłania i deportacje. Syberia w czasach carskich i w okresie międzywojennym”. Tematyką wywózek podczas drugiej wojny światowej zajmie się pani dr Anna Zapalec historyk, specjalista, tytuł wykładu: „Syberyjskie losy obywateli polskich deportowanych w latach 1940-1941 w głąb ZSRR”. Uczestnicy spotkania obejrzą również film pt. „Uchronić przed Zapomnieniem”, na który składają się wspomnienia osób, które przeżyły zsyłkę.
By nadać szczególnego ducha spotkaniu zaproszono pana Grzegorza Sudera – aktora teatru im J. Słowackiego, który przygotował interpretację wybranych wierszy, napisanych przez Sybiraków. O oprawę muzyczną zadba Chór Uniwersytetu Rolniczego pod batutą pani Joanny Gutowskiej – Kuźmicz z repertuarem specjalnie przygotowanym na tę okazję.
II. Wystawa zdjęć i dokumentacji związanej z wywózkami na Syberie to drugi istotny element projektu „Uchronić przed zapomnieniem”. Ekspozycja będzie otwarta dla studentów uczelni krakowskich oraz gości odwiedzających Klub Akademicki „Arka” Uniwersytetu Rolniczego przez 30 kolejnych dni. Wszystkie te przedsięwzięcia podjęto z zamysłem dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców zainteresowanych tą tematyką.
III. W ramach popularyzacji idei poświęconej przedsięwzięciu, opracowany zostanie projekt publikacji na podstawie zebranej dokumentacji odnoszący się do uroczystości w połączeniu ze spisanymi wspomnieniami osób, które przeżyły zsyłkę na Syberię.