Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Uniwersytet Opolski odnowi swój Instytut Chemii

Swój Instytut Chemii odnowi Uniwersytet Opolski. Remont i nowoczesne wyposażenie budynku pochłoną łącznie prawie 17,5 miliona zł. W środę podpisano umowę na dofinansowanie prac z Regionalnego Programu Operacyjnego, skąd uczelnia dostanie ponad 14 i pół miliona zł.

 

Budynek instytutu pochodził z lat 70. Był już w tak złym stanie, że Państwowa Inspekcja Pracy chciała go zamknąć. Kłopoty sprawiała prawie nie działająca wentylacja i zużyte instalacje wodno-kanalizacyjne.

 

– Chemia jest dość agresywnym środowiskiem, i ten budynek był już całkowicie wyeksploatowany. Gdybyśmy nie mieli środków i nie wygrali tego konkursu, to byłby to koniec kształcenia chemików w naszym województwie, gdzie dominuje przemysł chemiczny – powiedziała rektor UO, prof. Krystyna Czaja.

 

Rektor opolskiej uczelni sama jest chemikiem i b. dyrektorem Instytutu Chemii. – O pieniądze na remont staraliśmy się od dziesięciu lat, stąd tym większa jest moja radość – dodała.

 

Na czas remontu zajęcia odbywają się w lokalizacjach zastępczych. Wiosną 2011 roku do odnowionego budynku mają powrócić studenci. Całość prac przy przebudowie i wyposażeniu Instytutu pochłonie prawie 17,5 miliona zł. Ponad 14,5 miliona to dofinansowanie z RPO woj. opolskiego.

 

W ocenie Czai, opolska chemia kształci studentów na wysokim poziomie. – Jest b. mocna zarówno pod względem kształcenia, jak i pod względem badań. Jest też bardzo aktywna i skuteczna w pozyskiwaniu grantów, z młodą, ale bardzo ekspansywną kadrą – zaznaczyła.

 

Po zakończeniu remontu i wyposażeniu nowego budynku będzie on – w opinii rektor – obiektem na miarę XXI wieku. – To będzie kompletnie inna jakość, zarówno w kształceniu, jak i w dziedzinie badań – podsumowała Czaja.

 

 

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP