Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Uniwersytet Wrocławski zaprasza na seanse filmowe

Od marca do czerwca, raz miesiącu we wtorki, Centrum im. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego ponownie proponuje seanse w Dolnośląskim Centrum Filmowym. 13 marca nowy cykl zainauguruje dokument „Cudowny świat pralni” Hansa-Christiana Schmida z 2009 roku.

„Spotkania PL- DE” są kontynuacją przeglądu „Polska oczyma niemieckich reżyserów”. Prezentowane będą współczesne filmy fabularne i dokumentalne, ukazujące relacje polsko-niemieckie, stosunki między ludźmi i krajami, wzajemne stereotypowe wyobrażenia o sąsiadach i stereotypów tych przełamywanie. Dominować będzie niemiecka perspektywa reżyserska, ale zobaczymy również film Wiesława Saniewskiego „Wracając do Marka” o miłości Sonji Ziemann i Marka Hłaski.

Cudowny świat pralni (Die wundersame Welt der Waschkraft), dokument Hansa-Christiana Schmida, przedstawia pracownice pralni należącej do niemieckiej firmy Fliegel Textilservice, ale mieszczącej się w polskim Nowym Czarnkowie.

Goście renomowanych berlińskich hoteli nic nie wiedzą o drodze, jaką przebywa wymieniana każdego ranka pościel. Brudna jest zawożona do Nowego Czarnkowa, gdzie w pralni Fliegel Textilservice zajmuje się nią 400 Polek, czysta wraca do Berlina. To właśnie pracownice pralni są bohaterkami filmu Schmida, który poprzez ich losy pokazuje świat w dobie globalizacji. Reżyser skupia się nie tylko na miejscach i efektach pracy, które znikają w jednym miejscu, by pojawić się w innym, ale opowiada też o życiu osobistym swoich bohaterek.

Hans-Christian Schmid (ur. w 1965 r.) studiował reżyserię w Wyższej Szkole Filmowej w Monachium, a pisanie scenariuszy – na University of Southern California. Debiutował w 1996 roku filmem Nach fünf im Urwald. Polskim widzom znane są jego Światła ze Zbigniewem Zamachowskim oraz Requiem (Srebrny Niedźwiedź w 2006 roku za najlepszą rolę dla Sandry Hüller). Jego ostatnie obrazy to Burza (2008), Cudowny świat pralni (2009) i Was bleibt (ang. Home for the Weekend, 2012).

Wszystkie projekcje cyklu „Spotkania PL-DE” będą rozpoczynały się o godz. 20.00 w sali „Lwów” w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego 64 a. Bilet: 8 zł.

CWB/MPL

Organizatorzy: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr, Odra-Film, Instytut Goethego w Krakowie, Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki, HMT Heldener Metalltechnik Polska Sp. z o.o. & Co. Sp.K.