Wirtualna Biblioteka Nauki, umożliwiająca wszystkim pracownikom nauki, doktorantom i studentom bezpłatny dostęp do najbardziej prestiżowych i wartościowych publikacji naukowych, została uruchomiona w lutym przez resort nauki.
Według niej, z Biblioteki potencjalnie może skorzystać ok. tysiąca instytucji naukowych m.in. instytuty PAN, jednostki badawczo-rozwojowe oraz publiczne i prywatne uczelnie.
Jak poinformowała, ministerstwo nauki, poprzez zakup licencji krajowych, udostępni jednostkom naukowym bazy danych takie jak: Web of Science (z archiwizacją), Springer, EBSCO Publishing, Science Direct, Journal Citation Reports i CPCI. Ponadto MNISW dofinansuje dostęp do: Nature, Math, Science, Scopus oraz Source OECD.
Do tej pory możliwość korzystania z takich danych zastrzeżona była wyłącznie dla członków naukowych konsorcjów, zobowiązanych do współfinansowania kosztów zakupu licencji z własnych środków. Według resortu, teraz każdy badacz – zarówno z prestiżowej uczelni, jak i z małej niepublicznej szkoły wyższej – zyska równy dostęp do światowych publikacji, a tym samym równe szanse na naukowy sukces.
Kudrycka zapowiedziała także, że wyśle list do prawie 200 tys. pracowników naukowych w Polsce informujący o nowej inicjatywie resortu.
„Nieodzowna jest wiedza o najnowszych odkryciach i ostatnich wynikach badań – gdziekolwiek na świecie ich dokonano. Zacieranie granic państwowych i kontynentalnych w nauce, nieskrępowany przepływ informacji o najnowszych zdobyczach wiedzy, a nade wszystko włączenie polskich badaczy w ten światowy obieg informacji, to warunek coraz wyższej jakości polskich badań” – napisała minister nauki w liście.
Warunkiem dostępu do Biblioteki jest rejestracja.
– W praktyce korzystanie z Biblioteki jest bardzo proste. Każdy komputer, którego adres IP jest zarejestrowany w tym systemie, będzie rozpoznawalny. To oznacza, że w dostępie do Biblioteki nie będą wymagane indywidualne hasła dostępu do Biblioteki – wyjaśniła wiceminister nauki Maria Orłowska.
Koszt licencji na zakup naukowych baz danych w 2010 r. wyniósł ok. 150 mln zł (z budżetu państwa). Jak zapewnia resort, ministerstwo w kolejnych latach będzie kontynuować ten zakup.
Więcej informacji o nowej inicjatywie ministerstwa na www.wbn.edu.pl.
źródło informacji: PAP