Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Utracony dowód? Nie trać głowy!

Dowód osobisty to nie tylko kawałek plastiku. To tożsamość, którą należy chronić. Trzeba wiedzieć, jakie podjąć kroki, gdy zostanie skradziony. Przestępcy podrobione lub skradzione dokumenty wykorzystują w różny sposób – dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób takich działań. Kwartalne dane z raportu InfoDok, opublikowanego w styczniu 2018 r., wskazują, że codziennie dochodzi w Polsce do 16 prób wyłudzeń na wartość 1,3 mln zł.

Złodzieje dokumentów wykorzystują skradzione dane tożsamości w określonym celu, np. do zawarcia umowy z operatorem komórkowym, zakupu drogiego sprzętu, wzięcia szybkiej pożyczki albo do wyłudzenia kredytu w banku. W efekcie działań przestępczych niewinni ludzie przeżywają ogromny stres, poświęcając często miesiące na wyjaśnienie sprawy z nie swoim kredytem. To dlatego tak istotne jest zastrzeżenie utraconego dokumentu, uniemożliwiające złodziejowi posłużenie się nim.

Dokument można zastrzec osobiście w oddziale swojego banku lub innym dowolnym banku. Co ciekawe, utracone dokumenty tożsamości mogą w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych jeszcze nie korzystają. Jednak nie zawsze jesteśmy na miejscu lub na przeszkodzie wizyty w oddziale bankowym może stanąć pora dnia lub pobyt za granicą. Wygodną usługę zastrzegania online zapewnia Biuro Informacji Kredytowej, jest ona bezpłatna i możliwa przez całą dobę. Kluczowe jest jednak to, że dostęp do tej funkcjonalności mają osoby posiadające już konto na www.bik.pl. W takim przypadku potrzebny jest tylko dostęp do internetu, by wyłączyć dokument z obiegu w kilka minut, jednym kliknięciem, niezależnie od miejsca pobytu. Informacja o zastrzeżeniu ze strony BIK szybko trafia do Systemu Dokumenty Zastrzeżone ZBP, a następnie do wszystkich banków w Polsce. Wówczas nikt już nie będzie mógł posłużyć się naszą tożsamością.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa danych osobowych

1. Nie udostępniajmy swoich dokumentów ani danych osobowych osobom nieuprawnionym.
2. Zdarzenia kradzieży dokumentu należy niezwłocznie osobiście zgłosić na policji.
3. Niezależnie od sposobu utraty dokumentu, należy go jak najszybciej zastrzec.
Więcej informacji:  www.dokumentyzastrzezone.pl