Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

UV groźne przez cały rok

Każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie promieni UV, które mają negatywny wpływ na naszą skórę, a także oczy. Wbrew pozorom należy zadbać o skuteczną ochronę wzroku nie tylko podczas upalnego lata, ale również późną jesienią i zimą.

Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych, zawierających wysokiej jakości filtry, pomoże uniknąć ryzyka wystąpienia wielu popularnych chorób oczu, w tym zwyrodnienia plamki żółtej czy ślepoty śnieżnej. Dlaczego jeszcze warto przez cały rok chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym?

 

Promieniowanie ultrafioletowe jest jednym z elementów spektrum światła słonecznego emitowanym w trzech zakresach: UVA, UVB oraz UVC. Spośród tych trzech bezpośrednio do powierzchni ziemi docierają fale UVA oraz UVB i to właśnie one stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Niezbędnym akcesorium w skutecznej ochronie oczu okażą się więc okulary z filtrem, które powinno się nosić przez cały rok. Słońce emituje bowiem szkodliwe fale, również w pochmurny jesienny dzień, które działają na wzrok nie tylko bezpośrednio, ale też w sposób rozproszony i odbity. Oczy pozbawione właściwej ochrony są poważnie narażone na negatywne działanie UVA i UVB, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości, mających często nieodwracalne skutki.

 

Wpływ UV na oczy

 

Tkanki oczu są niezwykle wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Nieodpowiednia ochrona może więc skutkować poważnymi zmianami związanymi zarówno z samą powierzchnią oka, jak i jego wewnętrznymi strukturami. Niestety nasze soczewki nie posiadają naturalnej zdolności do regeneracji, więc wszystkie zmiany na tym polu okażą się nieodwracalne, a to może przyczynić się do powstania wielu chorób oraz komplikacji.

 

Krótkotrwała ekspozycja oczu na promieniowanie UV najczęściej powoduje znaczący dyskomfort, objawiający się łzawieniem i rozmazanym obrazem, a nawet możliwością doprowadzenia do tzw. ślepoty śnieżnej. Dolegliwość ta polega na oparzeniu rogówki oraz spojówki, co powoduje ból, światłowstręt, a także nieprzyjemne uczucie piasku w oczach.

 

Z kolei dłuższe narażanie oczu na działanie słońca bez odpowiedniej ochrony zwiększa ryzyko rozwoju zmian zwyrodnieniowych siatkówki oka oraz soczewki. Może także doprowadzić do zaćmy albo zwyrodnienia plamki żółtej, odpowiadającej za poprawną ostrość widzenia. Zdarza się również, że w niektórych bardziej skrajnych przypadkach dochodzi nawet do całkowitej utraty wzroku.

 

Do najczęściej występujących dolegliwości związanych z nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe zalicza się:

  • zaćmę,
  • tłuszczyk,
  • skrzydlik,
  • posłoneczne uszkodzenie rogówki oraz plamki żółtej,
  • AMD, czyli zwyrodnienie plamki pojawiające się wraz z wiekiem,
  • nowotwory skóry oczu i powiek (w tym czerniak naczyniówki).

Mimo iż każdy z nas powinien przez cały rok chronić oczy przed promieniami słonecznymi, to jednak na ich negatywne działanie najbardziej narażone są osoby, które mają jasne tęczówki, oraz dzieci, ze względu na to, że ich soczewki są zdecydowanie bardziej przezierne niż u dorosłych.

 

Jak chronić oczy?

 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem pomagającym chronić oczy przed słońcem jest noszenie odpowiednich okularów z filtrami. Dotyczy to zarówno modeli przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Prawidłowo dobrane okulary z filtrem przede wszystkim redukują wpływ promieniowania ultrafioletowego i znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób oczu. Stosuje się je również jako profilaktykę zachorowań na zaćmę. Nie można też zapominać, że tego typu ochrona zapobiega nadmiernemu starzeniu się skóry na powiekach.

 

Osoby borykające się z różnymi wadami wzroku powinny jednak zwrócić szczególną uwagę na modele korekcyjne niebarwione, dzięki którym mogą podwójnie, a co najważniejsze skutecznie zadbać o swoje oczy. Nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z dużą wartością wady refrakcji, bowiem obecnie można odpowiednio dobrać szkła i oprawki do każdej wady wzroku. To także doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy w trakcie codziennej jazdy narażeni są na działanie promieni UV. Ponadto, profesjonalne okulary powinny zawierać powłokę antyrefleksyjną, a także filtr polaryzacyjny. Zapewniają one większą przejrzystość i znacząco poprawiają jakość widzenia.

 

Decydując się na zakup okularów z filtrami, należy więc wybierać wyłącznie te modele, które posiadają właściwe certyfikaty UVA oraz UVB.

 

Odpowiednia ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym jest więc niezmiernie ważna dla naszego zdrowia. Warto zatem pamiętać o okularach z filtrami, nie tylko podczas wakacji czy lata, ale o każdej porze roku. Aby dodatkowo zminimalizować negatywne działanie słońca, należy też korzystać z wyjątkową ostrożnością z solarium (zawsze zakładając okulary ochronne podczas sesji opalania), dbać o właściwe nawilżenie oczu oraz stosować dietę bogatą w zielone warzywa. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że w przyszłości unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości oczu.

 

Barbara Pakuła

Optometrystka, twórca portalu Ćwiczę Oko, autorka książek, szkoleniowiec.

www.barbarapakula.pl, www.cwiczeoko.pl

Źródło: Optyk Polski, nr 55