Pewien marcowy weekend ma zamiar odmienić ten zimowy Kraków w prawdziwe miasto młodej innowacyjnej muzyki. Najciekawsze kapele studenckie z całej Polski zaprezentują się znów na scenicznych deskach Rotundy, aby zawalczyć o laur PKS i nie chodzi tu bynajmniej o nagrodę dla najlepszego kierowcy komunikacji miejskiej.
Rusza 7. edycja ogólnopolskiego festiwalu Przegląd Kapel Studenckich, którego kulminacja odbędzie się na terenie miasta Krakowa w dniach 18-21 marca br. Kapituła wyborcza, w której nie zabraknie ludzi z branży muzycznej, ma za zadanie wyłonić spośród setek zgłoszonych debiutujących muzyków, najlepiej zapowiadającą się grupę, która ma szanse w przyszłości zabłysnąć na polskim rynku muzycznym.
Ideą festiwalu jest umożliwienie młodym dobrze zapowiadającym się artystom zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności oraz pomoc w podniesieniu kwalifikacji poprzez zorganizowanie warsztatów muzycznych i psychologicznych. PKS jest inicjatywą stowarzyszenia „Rotunda” Centrum Kultury przy współpracy z Samorządu Studentów UJ, którzy tworzą kulturalną imprezę „przez studentów dla studentów”.
Czego szuka PKS? Wszystkiego co ambitne i kreatywne młode kapele są w stanie zaoferować – czy to klasyczny rock czy awangardowa alternatywa, czy to miękkie jazzowe nuty z hipnotyzującym wokalem czy innowacyjne elektroniczne brzmienia – PKS nie szufladkuje. Choć do tej pory alternatywa i rokowe brzmienia dominowały w konkursie, to każdy ma równą szansę na dostanie się do Finału, a uczestnictwo w nim jest nagrodą samą w sobie.
Festiwal trwa 4 dni, podczas których od rana do wieczora zapewnia m.in. spotkania z artystami i znawcami muzyki największego kalibru, projekcje filmów, debaty na interesujące tematy związane kontrowersyjnymi problemami branżowymi oraz przede wszystkim koncerty finałowe wieczorową porą.
Podczas tegorocznych zmagań na deskach krakowskiej Rotundy oraz w trakcie wszystkich wydarzeń towarzyszących festiwalowi uczestniczyć będziemy w Kampanii Wodnej organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną. Celem akcji jest zwiększenie świadomości ludzi na temat problemu braku dostępu do wody pitnej na całym świecie.
Wielbiciele świeżej „pekaesowej” twórczości zostaną zaspokojeni występami zwycięskich zespołów z lat ubiegłych tj. Via Rei oraz Chemical Garage. To i wiele, wiele więcej czeka na wszystkich, którzy dadzą się porwać wirowi PKS.
Nie przegap tego PKS – następny nadjedzie dopiero za rok!
Program Festiwalu PKS 2010
Dzień pierwszy – czwartek, 18 III
20.00 – klub muzyczny Stalowe Magnolie
Koncert zespołu VIA REI – laureata jednej z poprzednich edycji konkursu oraz impreza
inauguracyjna.
Dzień drugi – piątek, 19 III
11.00 – 13.00 – kawiarnia Café Szafé
Spotkanie „Okiem pisarza …” z Leszkiem Gnoińskim [Raport o Acid Drinkers (1996), Encyklopedia polskiego rocka (1996, 2001, 2006), Kult Kazika (2000), Myslovitz. Życie to surfing (2009)]i Wiesławem Weissem [Pink Floyd. Szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy (1995), Kult. Biała księga czyli wszystko o wszystkich piosenkach (2009)].
13.30 – 15.30 – kino Agrafka
„Czy muzyka może zwyciężyć czas?”
Projekcja filmu Control (2007, reż.: A. Corbijn, scenariusz: M. Greenhalgh) połączona z dyskusją na pytanie tytułowe.
16.00 – 18.00 – klub Łódź Kaliska
„Kradzież w Internecie, czyli o prawach autorskich współcześnie.”
Debata: racja ZAiKSu i ZPAVu przedstawiona przez reprezentantów tej instytucji kontra zalegalizowanie piractwa (Robert Mitwicki z Partii Piratów). Moderatorem będzie Wojciech Harmansa – muzyk, członek zespołu szantowego „Perły i Łotry”, juror Festiwalu Shanties, właściciel Agencji Artystycznej Harpel.
19.30 – 23.00 – Rotunda
Przesłuchania 6 zespołów wyłonionych przez Jury!
W przestrzeniach Rotundy ekspozycja zdjęć Pt.: wycieczka w przeszłość polskiej muzyki i poznanie historii krajowego rocka, punku, a także jazzu i bluesa.
23.00 – rano – Rotunda Café
pokaz filmu„Historia polskiego rocka”
Sześcioodcinkowy serial przedstawiający dzieje muzyki rockowej w Polsce od 1959 roku do czasów współczesnych. Reż. Leszek Gnoiński.
Dzień trzeci – sobota, 20 III
15.00 – 17.00 – klub Pauza
„Kontrakt płytowy – biznesowe zniewolenie czy swoboda artystyczna?”
Debata pomiędzy producentami i właścicielami wytwórni fonograficznych, a artystami. W dyskusji wezmą udział zespoły, które potyczki związane z podpisywaniem kontraktów mają już za sobą oraz kapele, które dopiero wchodzą w „światek show biznesu” i chcą wiedzieć na jakie pułapki mogą się natknąć i jak tych pułapek unikać.
19.30 – 23.00 – Rotunda
Niebieski Koncert – Gala Finałowa
19.40 – 20.00 – pokaz filmu o Festiwalu PKS /kulisy powstawania/
20.00 – 20.30 – koncert Chemical Garage /laureat poprzedniej edycji Przeglądu/
20.30 – 21.00 – ogłoszenie wyników
21.00 – 21.30 – koncert tegorocznego Laureata
21.30 – 23.00 – koncert Gwiazdy Wieczoru – zespołu „Świetliki”
Podczas tegorocznych zmagań na deskach krakowskiej Rotundy oraz w trakcie wszystkich wydarzeń towarzyszących festiwalowi uczestniczyć będziemy w Kampanii Wodnej organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną. Celem akcji jest zwiększenie świadomości ludzi na temat problemu braku dostępu do wody pitnej na całym świecie. Więcej szczegółów na oficjalnej stronie internetowej kampanii www.wodapitna.pl
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu.