Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

W Krakowie wystartowała po raz drugi Akcja PACZKA

Na 100 dni przed wprowadzeniem ustawy zakazującej palenia w miejscach publicznych w Polsce, ruszyła Akcja PACZKA. Akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Lokal bez Papierosa.pl – Polska bez Dymu organizowana jest przez Stowarzyszenie MANKO. W ramach przedsięwzięcia od 10 sierpnia do 7 października w największych galeriach handlowych w całej Polsce pojawiają się specjalne standy informacyjne w kształcie paczek przekonujące do odwiedzania lokali bez papierosa oraz informujące o nowej ustawie.

AKTYWNE MIASTO KRAKÓW
Kraków, to jedyne miasto w Polsce, w którym akcja „Paczka” trwa aż 2 miesiące! Akcja w tym mieście ruszyła już w sierpniu. Pierwszy etap zakończył się dużym sukcesem. 2000 map lokali bez papierosa rozdanych, 120 osób wrzuciło paragony i wzięło tym samym udział w konkursie. Galeria Krakowska oraz M1 aktywnie zaangażowały się w promowanie zdrowego życia bez tytoniu. Stand zniknął już z Galerii Krakowskiej, natomiast 7 września, na 69 dni przed wprowadzeniem zakazu paczka ustawiona została w M1. Wszyscy, którzy do tej pory nie wzięli udziału w konkursie, a chcieliby zdobyć atrakcyjne nagrody zachęcani są do dalszego odwiedzania lokali, w których nie pali się papierosów.
Zamieszczona na niej będzie mapa z 260 „lokalami bez papierosa”, biorącymi udział w kampanii społecznej. Każdy będzie mógł również zabrać ze sobą mapkę, która posłuży jako drogowskaz. To pierwszy krok do wzięcia udziału w konkursie.
 
DLACZEGO AKCJA PACZKA?
15 listopada br. roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która wprowadza istotne zamiany w zakresie palenia w miejscach publicznych. Zakazem objęte będą m.in. zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie, zakłady pracy, obiekty kultury i sportu, przystanki, oraz lokale gastronomiczno-rozrywkowe. Właściciele nie będą mieli obowiązku tworzyć palarni dla tych obiektów, a za brak odpowiednich oznaczeń o zakazie palenia w widocznym miejscu zapłacą grzywnę w wysokości 2000 zł. Zatem za niecałe 100 dni każdy lokal gastronomiczny będzie w pewnym sensie lokalem bez papierosa. W wieloizbowych lokalach będzie możliwość wydzielenia sali dla palących, ale pod warunkiem, że będzie to zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.  Czy właściciele lokali są przygotowani na zmiany ? Czy znają warunki nowej ustawy? „Zadaniem Akcji PACZKA jest przekonanie Polaków do wybierania tylko lokali bez papierosa oraz uświadomienie właścicielom, że nowa ustawa nie wpłynie na obniżenie ich dochodów” – mówi Magdalena Petryniak koordynator kampanii.
 KONKURS „ODWIEDZAJ LOKALE WYTRWALE”
Klienci lokali zachęcani są do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie „Odwiedzaj lokale wytrwale”. Polega on na zbieraniu paragonów z lokali, w których obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów, bądź w których znajduje się wydzielona, szczelnie zamknięta sala dla palących, z odpowiednią wentylacją. Takie paragony należy podpisać imieniem, numerem telefonu, oraz wrzucić je do paczki, ustawionej w galerii handlowej w dany mieście. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody w postaci sprzętu sportowego, kosmetyków oraz zaproszeń o wartości do 100 zł do wybranych lokali, aktywnie działających w kampanii Lokal bez Papierosa.pl.
Partnerem Kampanii „Polska Bez Dymu” jest Allen Carr Polska – Klinika Rzucania Palenia metodą ALLENA CARRa, która ufundowała nagrody rzeczowe w postaci kilkudziesięciu bestsellerowych książek Allena Carra – „Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie” oraz nagrody główne dla każdego miasta – 12 bezpłatnych zaproszeń na udział w sesjach rzucania palenia o wartości 1000zł każda. Dla wszystkich uczestników przygotowano też kupony rabatowe na udział w terapii antynikotynowej ze zniżką 15%. Więcej o metodzie Allena Carra można przeczytać na stronie www.allen-carr.pl. Należy podkreślić iż jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów zerwania z papierosami bez stresu, cierpienia i farmakologii, dzięki któremu na świecie rzuciło palenie kilkanaście milionów ludzi.
 
Lokalizacja paczek w dużych miastach w Polsce
 
W okresie sierpień – wrzesień w Polsce pojawi się 10 paczek w największych galeriach handlowych.
 
 
 
 
 
 
 
 
Zapraszamy wszystkich do odwiedzania lokali wolnych od dymu tytoniowego i jednocześnie wzięcia udziału w konkursie „odwiedzaj lokale wytrwale”. Nagrody czekają!
 
Więcej informacji o Akcji PACZKA na
www.polskabezdymu.pl oraz www.lokalbezpapierosa.pl.