Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

W piątek rusza 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

Po raz 16. Kraków stanie się stolicą światowej animacji.

Festiwal zainauguruje nagrodzony w Gdyni Las Piotra Dumały. Projekcjom filmowym w Rotundzie, Kinoteatrze Uciecha i w Muzeum Narodowym będą towarzyszyć imprezy muzyczne – w tym roku festiwalową publiczność gości klub Lizard King.
 
Ceremonia rozpoczęcia
Głównym obiektem festiwalowym w czasie tegorocznego przeglądu jest Kinoteatr Uciecha. To właśnie tam o godzinie 19.30 odbędzie się uroczysta gala, rozpoczynająca 16 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima. Po zakończeniu ceremonii swój pełnometrażowy debiut zaprezentuje Piotr Dumała. Las został już doceniony na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest to pierwszy tego typu film artysty, który zostanie wyświetlony przedpremierowo. Spotkanie z polskim animatorem i projekcje jego dwóch filmów to pierwsze wydarzenie zaplanowanego na dwa lata, nowego cyklu programowego, zatytułowanego Ścieżki mistrzów – od animacji do fabuły. W ramach sekcji będzie można prześledzić rozwój twórczości animatorskiej i filmowej wybranych twórców (w tym roku, obok Dumały, będą to także: Terry Gilliam, Ryszard Czekała, Andrzeja Barański oraz Michaela Pavlatova).
 
Klub festiwalowy
Z roku na rok festiwal poszerza się wachlarz propozycji poza filmowych. W klubie Lizard King każdego dnia od 27 listopada do 3 grudnia będzie można posłuchać muzyki na żywo. Koncerty przyciągną koneserów rocka, drum’n’bass, house, soul, funk, a nawet tych, którzy z zamiłowaniem wsłuchują się w ambientowe rytmy z jazzową improwizacją.
27 listopada na scenie pojawią się Normalsi. Ten rockowy zespół potrafi porazić nie tylko brzmieniem, ale i zahipnotyzować charyzmą. The Little Creatures zabiorą słuchaczy w świat mocnego rockowego brzmienia. Ten coverowy zespół reaktywował się po wielu latach, aby łącząc doświadczenie ze świeżą energią przypomnieć utwory m.in. rocka lat 70 i 80.
Nowe oblicze starych blagierów odkryją za to następnego niezwykle oryginalni młodzi twórcy grupy The Big Fat Mamma. Łączą niczym się nie wyróżniające teksty z zaskakującymi strojami i najnowocześniejszymi technikami muzycznymi.
Niesamowite wizualizacje będą towarzyszyć występowi pierwszego polskiego zespołu ambient-jazzowego, jakim jest Muariolanza. Podczas ich koncertu Wszystko będzie inaczej…, co sugeruje już tytuł ich najnowszej płyty.
Jako kolejny zagra krakowski miszmasz muzyczny – Energy Drink. Ten nieprzewidywalny zespół łączy w swojej muzyce elementy nu- jazzu, drum&bass’u, muzyki funk, house, r΄n΄b i soul.
Prawdziwa muzyczna intelektualistka, Paulina Bisztyga, zaśpiewa dla uczestników festiwalu 2 grudnia. Pierwsza laureatka stypendium imienia Marka Grechuty zaprezentuje tajemniczo brzmiący styl, jakim jest art-rock.
Serie festiwalowych koncertów zamknie występ krakowskiego bandu Detox.
 
Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 21.00.
 
 
Wszystko o festiwalu na www.etiudaandanima.com