Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

W poszukiwaniu idealnej posady

Każdy absolwent, po zakończeniu studiów, staje przed jednym z ważniejszych pytań w swoim życiu – co dalej? Własna działalność? Stanowisko w niewielkim przedsiębiorstwie? A może w dużej, międzynarodowej korporacji? Pomysłów jest dużo, wątpliwości jeszcze więcej, a decyzja może zaważyć na kierunku przyszłej kariery.

Rynek pracy oferuje wiele możliwości. Jednak każda praca, jak i każdy pracodawca, ma swoje wady i zalety. Najnowsze badania pokazują, że młodzi ludzie największą wagę w pracy przywiązują do dużych możliwości rozwoju i zdobywania jak największego doświadczenia. 

POSADA IDEALNA
Co zaskakujące, w tym samym badaniu praca w dużej korporacji spadła na jedno z ostatnich miejsc. Faktycznie, hasło „korporacja” zwykle nie  budzi pozytywnych skojarzeń. Pracę w korporacji młodzi, spragnieni ciekawych doświadczeń ludzie wyobrażają sobie jako mechaniczne  wykonywanie stale tej samej czynności, a siebie jako ledwo zauważalny trybik w wielkim mechanizmie. Z drugiej jednak strony, kiedy absolwent rozpoczyna pierwszą pracę w niewielkim przedsiębiorstwie, zatrudniającym kilkadziesiąt osób, często zdarza się, że bardzo szybko dociera do niego fakt ograniczonych możliwości w takim miejscu. I szuka kolejnej pracy, cały czas mając mylną świadomość, jak wygląda praca w dużej, międzynarodowej firmie. Oczywiście, taki stereotyp nie wziął się znikąd. Jednak nie należy generalizować, bo, jak wszyscy wiemy,  stereotypy najczęściej bywają krzywdzące. Chciałabym zatem pokazać inne, ciekawsze oblicze korporacji.

PRACA W KORPORACJI – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ – KLIKNIJ!
Jestem pracownikiem jednej z nich. Mieszkam we Wrocławiu i to właśnie tutaj, po kilku latach poszukiwań mojego miejsca na zawodowej ziemi, znalazłam je w końcu w Capgemini. Teraz pewnie pomyślicie, że czytanie dalej jest stratą czasu, bo reklama jest tu oczywista. Jednak, z  drugiej strony, czytając do końca będziecie mieli rzadką szansę poznania „od kuchni” funkcjonowania tak dużego przedsiębiorstwa, jakim niewątpliwie jest korporacja. W ciągu całej mojej, trwającej niemal 7 lat, kariery zawodowej miałam okazję pracować w wielu firmach – zarówno małych, jak i tych największych. Każda z nich oferowała mi coś, co na daną chwilę wydawało się atrakcyjne, jednak, z drugiej strony,  coś zabierała. Nigdy wcześniej nie udało mi się pogodzić kilku, najważniejszych dla mnie, aspektów pracy: stabilizacji, rozwoju, wzajemnej  kultury i przyjemnej atmosfery. Zawsze z czegoś musiałam zrezygnować. Czy to ze stabilizacji zatrudnienia i spokojnych nocy, zastanawiając się stale, czy kryzys nie zmiecie mojego miejsca pracy w trybie ekspresowym, czy to ze szkoleń.

STABILIZACJA I ROZWÓJ
Tu, w Capgemini, znalazłam przede wszystkim stabilizację zatrudnienia i realną możliwość podnoszenia moich kwalifikacji zawodowych. Nie  martwię się tym, że ktoś cały czas patrzy mi na ręce, a wręcz wiem, że mogę liczyć na pomoc zarówno moich współpracowników, jak i szefów. Bo na tym właśnie opiera się dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo – na świadomości, że wszyscy pracujemy na wspólną korzyść. Jednak nie zapomina się tu o jednostkach – każdy może liczyć na rozwój – poprzez ciągłe szkolenia, duże projekty czy stałe kontakty z prestiżowymi klientami – ponieważ pracodawca ma świadomość, że każdy pracownik to inwestycja, która, jeśli się o nią zadba, będzie procentować w  przyszłości. Pracując w Capgemini, zdążyłam się wiele nauczyć z różnych dziedzin biznesu. I po żadnej z dotychczas pełnionych przeze mnie ról  u różnych pracodawców mój życiorys zawodowy nie wygląda tak imponująco. Jednak nigdzie się nie wybieram – przede mną jeszcze wiele  nauki i wiem, że tę wiedzę zdobędę właśnie tutaj.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ – KLIKNIJ!

 
Dominika Jadach-Łaguna