Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wakacje z wolontariatem studenckim

Upały przypominają o czasie wakacji. Dzieci i młodzież wypełniają pociągi rozjeżdżając się po całym kraju, odpoczywając, bawiąc się, podróżując i przeżywając liczne przygody. Niestety nie wszystkim jest to dane. Rokrocznie, setki dzieci z małych miejscowości spędza wakacje w domu, a główną atrakcją ich wakacji jest zabawa na okolicznych podwórkach.

Z drugiej strony są studenci, ambitni i pełni energii. To oni tworzą „Wolontariat studencki”. Ich wakacje to zabawa i doświadczenie, to inspirowanie i dawanie innym radości. To oni wyjeżdżają do małych miejscowości po to, by uczynić dziecięce wakacje ciekawszymi, nauczyć najmłodszych tego, jak odkrywać świat poprzez zabawę.
 
Wolontariat studencki
 
Spotkanie dzieci i studentów stanowi istotę „Wolontariatu studenckiego”. Program jest ważną i z roku na rok rosnącą w siłę inicjatywą społeczną. „Wolontariat studencki” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.
 
Ideą „Wolontariatu studenckiego” jest inspirowanie dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół w małych miejscowościach do twórczego rozwoju i nauki poprzez uczestnictwo w nowatorskich projektach edukacyjnych. Studenci-wolontariusze dzieląc się swymi pasjami pokazują uczniom nowe podejście do nauki, rozbudzają ich apetyt na wiedzę.
 
Program tworzy platformę współpracy dla trzech grup: nauczycieli, studentów i dzieci, które są beneficjentami ostatecznymi. Jednocześnie Partnerami programu są wyższe uczelnie i organizacje świata biznesu, a jego Przyjaciółmi, znane osobistości świata kultury i polityki. Między innymi Premier Jerzy Buzek, który w dniach 19 – 26 lipca dołączy do grona wolontariuszy Programu i poprowadzi zajęcia dla najmłodszych.
 
Wolontariat na wakacje
 
Jak co roku, czas wakacji jest gorącym okresem dla programu „Wolontariat studencki”. Nasi wolontariusze prowadzą liczne projekty na terenie całej Polski. W czasie całych wakacji planujemy przeprowadzenie ponad 600 projektów, obecnie realizowanych jest 20 projektów, w każdym z nich uczestniczy średnio 5 studentów i 25 dzieci.
 
Projekty wakacyjne to wyjazdy do małych miejscowości na minimum 5 dni, każdego dnia wolontariusze prowadzą 5 godzin zajęć. Program gwarantuje zwrot kosztów dojazdu i materiałów, a szkoły mają obowiązek zapewnić wolontariuszom nocleg i wyżywienie. Dzięki temu również dla wolontariuszy wyjazd ma posmak wakacji. Prowadzone zajęcia wychodzą poza formę typową dla szkół. Studenci organizują nocne oglądanie nieba, biegi na orientacje, wycieczki czy też doświadczenia chemiczne. Najważniejsze jest to, że rezultatem każdego projektu jest radość, goszcząca zarówno na twarzach dzieci, jak i studentów.
 
„Wolontariat studencki” to inspiracja do działania, to aktywny styl życia i przygoda. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.
 
Podziel się pasją!

www.wolontariatstudencki.pl