Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wakacyjne „must have” – przegląd lektur

Wakacje to dobry moment do nadrobienia zaległości w lekturach. Co zabrać w podróż, żeby umilić sobie wielogodzinny przejazd, jak wzbogacić wypoczynek na łonie natury, na plaży? Polecamy kilka tytułów, po które warto sięgnąć.

Szczepan Twardoch „Morfina” – najlepsza książka kończącego się roku akademickiego

W 2013 roku Szczepan Twardoch został laureatem Paszportu Polityki za rok 2012 w kategorii „literatura” właśnie za tę powieść. „Morfina” pokazuje historię niezwykłego bohatera, a w zasadzie antybohatera, cynika i łajdaka, który chce wieść życie bywalca i kobieciarza, dla którego najważniejsza jest kolejna porcja morfiny. Historia pisze jednak swoje scenariusze – Konstanty wbrew sobie bierze udział w kampanii wrześniowej, a po wojnie działa w tajnej organizacji. Twardoch pokazuje słabego i rozdartego człowieka i rysuje zaskakujący obraz społeczeństwa okupowanej Warszawy. Upadające miasto jest scenerią dla kalejdoskopu ludzkich żądzy i namiętności oraz wartkiej akcji bogatej w zdrady, romanse, pościgi.
Sprawdźcie, jakie emocje wywoła w Was narracja głównego bohatera. „Morfina” to mocna, awanturnicza powieść, warta wyjątkowej uwagi.

Elif Shafak „Sufi” – egzotyczna podróż na styku magii i realizmu

Sufi” to idealna powieść na wakacje. Czytelnik towarzyszy głównemu bohaterowi (młodemu derwiszowi) w podróży, która ma pomóc w odnalezieniu prawdy o sobie i świecie. Droga prowadzi do Stambułu. Miasto pokazane jest jako miejsce tysiąca barw, wielowarstwowe. Poznajemy jego tradycję i obyczaje. Shafak pokazuje Turcję magiczną, cudowną, wprowadza całą gamą wyjątkowych postaci, które kryją w sobie piękne historie. Wplata w narrację tureckie mity i wierzenia, ożywia przedmioty skrywające tajemnice.„Sufi” to modelowa powieść skupiająca cechy charakterystyczne dla Shafak. To książka dla wszystkich, którzy lubią magię i epickie powieści pisane z rozmachem.Elif Shafak jest uznawana przez krytykę światową za drugą po Orhanie Pamuku, literacką gwiazdę znad Bosforu. Mieszka w Stanach Zjednoczonych i w Turcji. Będzie gościem Big Book Festival, który odbędzie się w Warszawie w dniach 22 i 23 czerwca. Hangout (spotkanie internetowe) z turecką autorką poprowadzi Michał Nogaś.


Ignacy Karpowicz „ości” – nowość, książka wypełniona niebanalnym humorem

Najnowsza powieść jednego z najbardziej intrygujących pisarzy polskich, laureata Paszportu Polityki. To powieść o zagmatwanej naturze relacji międzyludzkich, pełnych gier i sądów. Czasem pół-, a czasem serio (przedstawia: „człowieka bez k-ości, realia współczesn-ości, wiele możliw-ości…”).Najlepiej temat powieści komentuje sam autor: „Świat przestaje być światem stworzonym przez, oględnie mówiąc, „białego mężczyznę z wąsem”. Cieszy mnie zmiana norm. Nowy świat jest sprawiedliwszy i uczciwszy. Pozwala godnie lub przynajmniej godniej żyć także niemężczyznom, ludziom niebiałym i niewąsatym. Chodzi tu przede wszystkim o to, jak silniejsi traktują słabszych. Zmiany, o których mówię, umożliwiają ekspresję słabszym i mniejszym, czyli tym wszystkim, którzy nie mieli dotychczas szans, aby być sobą”.


Miłej lektury!

Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego.