Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wartość, jaką daje nauka/studiowanie przedmiotów ścisłych

Co prawda wiedzę można przeliczać na wartość złotówkową, to jak raz wiedza z zakresu przedmiotów ścisłych winna być rozpatrywana pod kątem szansy, kapitału początkowego, satysfakcji i możliwości, będąc wartością niematerialną, niezbywalną i wręcz bezcenną. Bezwzględnie każda dawka wiedzy ubogaca nas, dodając nam atutów i wartości. Na rynku od zaraz potrzebni są fachowcy i rzemieślnicy, ale również specjaliści z zakresu programowania, nowych technologii, webmasterzy, projektanci sieci, kreatywni informatycy itd.

Większość ze specjalizacji to zawody oparte na naukach ścisłych. Popyt na osoby zdolne  zachęca do podejmowania się studiów technicznych. Zachętą są zarobki, możliwość kariery i brak problemów ze znalezieniem pracy, niemniej zdawać sobie należy sprawę z możliwości nasycenia rynku z czasem, podobnie jak stało się z nadmiarem marketingowców i speców od zarządzania czy też psychologów, socjologów po falach mody na studiowanie wybranych kierunków.

– Promocja przedmiotów ścisłych postępuje, jednak o wiele trudniej jest znaleźć chętnych, bowiem nauka matematyki zamiast zachęcać odstrasza. Jest to przedmiot uchodzący za trudny i nie dla każdego. By zacząć studiować konieczna jest inspiracja i chęć, ale najpierw opanowanie wiedzy szkolnej. Program minimum szkoły obejmuje absolutne podstawy, często uczniowie ciekawscy sięgają po rozszerzenie wiedzy szkolnej, jednak równie często nawet podstawy stanowią problem. Powodów jest kilka, w obecnym młodym pokoleniu winę za ograniczone zdolności analityczne, logiczne ponoszą nowe technologie wyręczające dziecko od pierwszych dni życia praktycznie we wszystkim, a tym samym zastępujące osobiste doświadczenia gotowym obrazem. Bardzo często zarówno dzieci, jak i rodzice nie zdają sobie sprawy z ułomności maluchów, które wychodzą dopiero przy przejściu z zagadnień podstawowych matematyki, fizyki konkretnej do abstraktu. Wówczas zaczynają się problemy w rozumieniu i pojmowaniu, trudności z wyobraźnią, nie tylko przestrzenną – podaje preply.com

Z nauką przedmiotów ścisłych często miewamy problemy, stąd też niechętnie podejmujemy się wyzwań z dziedziny matematyki. Matura z matematyki dla wielu osób jest istnym horrorem. Jako, iż nie wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy różne zdolności także w obszarze przyswajania wiedzy z matematyki i jej pochodnych. W dużej mierze to, na ile łatwo się nam jest uczyć przedmiotów ścisłych zależy od tego, jakiego mamy nauczyciela. Są tacy, co potrafią zachęcić i wytłumaczyć najbardziej zawiłe zagadnienia uczniom co najmniej mało zdolnym w tej dziedzinie, a są i tacy, którym nie wychodzi wykładanie wiedzy ścisłej i potrafią zniechęcić najbardziej zdolnych i zainteresowanych studentów do nauki.

Wartość wiedzy matematycznej, fizycznej poznać można w wieloraki sposób.

Niektórzy wyceniają ją w złotówkach patrząc na rosnące wynagrodzenia zawodowców bazujących na operowaniu ”liczbami”. Często o wartości nauki przekonujemy się gdy jest już stosunkowo późno na naukę, po fakcie, w okolicznościach kiedy okazuje się być ona przydatna, a my jej nie posiadamy, niemniej współczesny trend do nauki samodzielnej, samodoskonalenia i rozwoju przez całe życie stwarza okazję do uzupełnienia braków. Po przedmioty ścisłe sięga coraz więcej młodych ludzi. Zdają sobie oni sprawę z tego jak ważna w świecie nowoczesnych technologii jest wiedza techniczna, a co za tym idzie także znajomość przedmiotów ścisłych, na których bazują nowinki techniczne. Prócz podążania z duchem czasów istotne znaczenie ma rozwój kreatywności, wyobraźni i logicznego myślenia, jakie można skutecznie wspierać poprzez zgłębianie wiedzy z przedmiotów ścisłych, a w szczególności z matematyki, fizyki. Odkąd szukam korepetycji z fizyki dowiedziałem się, jak wiele plusów ma nauka fizyki poza podniesieniem swoich ocen w szkole i możliwości studiowania wymarzonego kierunku politechnicznego. Poszerzając swoją wiedzę z przedmiotów ścisłych wyrabiamy w sobie określone nawyki w obszarze logicznego wnioskowania i analizowania faktów. To niezbędna umiejętność managerska. Odpowiada ona za intuicję biznesową, odwagę w podejmowaniu decyzji i wyzwań, szacowania ryzyka itp. Co więcej umiejętności matematyczne i zdolności w dziedzinie fizyki, chemii, biologii przydają się w nauce języków obcych. Pozwalają one wznieść się poza szablon, spojrzeć na dane zagadnienie w oderwaniu od standardu. Maturzyści, a w szczególności studenci szybko doceniają wartość ugruntowanej wiedzy z przedmiotów ścisłych. Wśród nich są nie tylko ci, co wybrali kierunki ekonomiczne jak zarządzanie, czy finanse, ale również kierunki techniczne, informatykę itp.

Znajomość matematyki, fizyki, chemii przydaje się zarówno w kontekście zawodowym, jak i w życiu prywatnym. Dzięki orientacji w matematyce możemy znacząco uprościć sobie życie znajdując wspólne cechy, powtórzenia czy obliczając działania w pamięci, na skróty itd. Matematyka pomaga nam w wymierzaniu proporcji czy to w kuchni, czy na budowie, pozwala także na projektowanie budowli, wykonanie np. glazury, jak też umożliwia realizacje wielu aktywności. Najbardziej znanym zastosowaniem matematyki jest ekonomia i biznes, handel. Trudno być sprzedawcą, kasjerem nie znając podstaw matematyki. W biznesie i finansach niezbędne są informacje z zakresu zaawansowanej matematyki, która służy ekonomii i jej prawidłom. Ekonomia to nie tylko matematyka, ale także statystyka, rachunkowość, ekonometria i szereg gałęzi matematyki służących analizie danych. Poza ekonomią w równym stopniu z matematyki korzysta informatyka. W mniejszym stopniu elektronika, która punkt ciężkości przesuwa w kierunku mechaniki i fizyki, również należącej do przedmiotów ścisłych. Wbrew pozorom także w reklamie niezbędna jest matematyka, czego dowodem  są nowości rynkowe jak druk 3D podbijający rynek, czy też rozwiązania takie jak livechat z algorytmami analizującymi zachowania użytkownika witryny.

Coraz częściej rynek pracy wymaga od nas bycia elastycznym i interdyscyplinarnym. Tym sposobem przybywa studentów na kierunkach studiów podyplomowych, którzy poszerzają swoją wiedzę w wybranym, wąskim zakresie wiedzy. By podjąć takowe studia warto mieć podstawy wiedzy i ukończone studia nie z historii, czy malarstwa, ale z nauk ścisłych. Wybór studiów podyplomowych jest bardzo duży, do wielu z nich niezbędnym warunkiem jest ukończenie kierunków technicznych. To doskonałe rozwiązanie dla matematyków, by poznawali informatykę, czy chemików, którzy rozszerzają swoją wiedzę z zakresu fizyki itp. Jeśli mimo nauczania przedmiotów ścisłych nie widzisz ich sensu i nie dostrzegasz wartości jaką niosą ze sobą, przedstawiają same w sobie warto sięgnąć po lepszego nauczyciela. Co prawda znacznie częściej można napotkać na ogłoszenia nauczycieli, to nic nie stoi na przeszkodzie byśmy sami zamieścili ogłoszenie szukam np. korepetycji z fizyki. Efekt może nas przerosnąć i zaskoczyć pozytywnie. Dobry nauczyciel potrafi uświadomić uczniowi wartość znajomości przedmiotów takich jak chemia, czy fizyka, co więcej powinien umieć przedstawić je w dobrym świetle, na tyle by umieć wycenić swoją wiedzę. Bądź co bądź wiedza kosztuje. Znając się na fizyce, biologii nasze możliwości zarobkowania rosną. Warto jest znać swoją wartość dzięki umiejętnościom i wiedzy z przedmiotów ścisłych.

Polecamy też przeczytać Ile naprawdę zarabiają „umysły ścisłe”?