Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Weź budżet w swoje ręce!

Jak oszczędzać, inwestować i zmniejszać koszty:

Kazimierz Górski, wybitny polski trener piłkarski, powiedział kiedyś, że receptą na pokonanie przeciwnika jest strzelenie jednej bramki więcej. To proste stwierdzenie dotyczy także efektywności naszego budżetu – najważniejsze, by wydatki nie przewyższały dochodów. Jak więc zarządzać własnymi pieniędzmi, by uzyskać dodatni bilans?

 

***
Wiedzę i umiejętności na temat zarządzania finansami możesz zdobyć, pracując w Contact Center Alior Banku.
Sprawdź aktualne oferty pracy na: www.kariera.aliorbank.pl
***

Pierwszym krokiem na drodze do optymalizacji budżetu powinna być weryfikacja naszych wydatków. W tym celu należy wypunktować produkty i usługi, które w skali miesiąca obciążają nasz portfel (pomóc w tym może np. aplikacja „Moje Finanse” dostępna na Androida, czy zwyczajny Excel): jedzenie, ubrania, opłaty za akademik lub stancję, abonamenty (telefoniczny, internetowy itd.), bilety komunikacyjne, kursy i korepetycje, wyjścia do kina, koszty rachunku bankowego, czy szeroko pojęta rozrywka. Czy da się część z tych kosztów obniżyć lub na czymś zaoszczędzić?

Zmniejszanie kosztów

Pewnych kosztów nie da się wyeliminować, ale może warto zastąpić wizytę w fastfoodzie między zajęciami, samodzielnie zrobioną kanapką? Zamienić przejażdżkę autobusem na rower? Przyjrzeć się ofertom sieci komórkowych bądź ofertom banków, by zmienić plany taryfowe na takie, które spełnią nasze oczekiwania a przy tym będą realnie tańsze? Zastąpienie częstych wizyt w kinie filmami dostępnymi za darmo lub za niewielką opłatą w Internecie też nie powinno zubożyć naszego życia kulturalnego, a zapewne zauważymy różnicę w portfelach. To tylko kilka przykładów oszczędności, które w ostatecznym rozrachunku sprawią, że miesięcznie pozostanie u nas kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset złotych więcej.

I pewnie gdybym pisał ten artykuł kilka lat temu, podczas studiowania, poprzednie zdanie byłoby podsumowaniem mojego pomysłu na zarządzanie budżetem. Tuż po studiach podjąłem jednak pracę w Contact Center Alior Banku, dzięki czemu mójnie finansami został wzbogacony o bankowe rozwiązania, które nie tylko ułatwiają samo oszczędzanie, ale pozwalają realnie zarabiać na systematycznym odkładaniu nadwyżek finansowych.

Na początku polecam więc sprawdzić, co sami możemy zaoferować bankowi: czy uzyskujemy regularne wpływy z tytułu wynagrodzenia bądź stypendium? Ile transakcji kartą wykonujemy i na jakie kwoty (także w skali miesiąca)? Czy realizujemy przelewy do innych banków? Jak często korzystamy z bankomatów? Po zebraniu tych podstawowych informacji możemy przejść do wyboru najlepszego dla nas konta osobistego. Warto tu zwrócić uwagę na aktualne promocje – banki często w ramach zachęty do założenia rachunku dają np. darmowe bilety do kina czy nawet kilkadziesiąt złotych oszczędności za aktywne korzystanie z karty. W Internecie łatwo znaleźć porównania rachunków bieżących. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Łatwe oszczędzanie i inwestowanie

Po drugie, warto przyjrzeć się nietypowym rozwiązaniom oszczędnościowym oferowanym przez banki, jak np. programy automatycznego oszczędzania czy poszukać banku oferującego tzw. moneyback, czyli zwrot części kwoty transakcji wykonanych kartą płatniczą – np. bank za zapłatę w sklepie kartą zwróci nam np. 2% kwoty znajdującej się na paragonie. Oszczędność w czystej postaci, w ramach czynności, którą i tak musimy wykonać. Obie te metody są bardzo dobrą formą oszczędzania choćby ze względu na ich prostotę: nawet mając nieregularne wpływy możemy regularnie oszczędzać. Osoby, które uzyskują stałe dochody, mogą skorzystać także z innych metod gospodarowania swoimi środkami. Jedną z prostszych jest ustanowienie zlecenia stałego z podstawowego rachunku bieżącego na rachunek oszczędnościowy. Comiesięczny, automatyczny przelew na oprocentowane subkonto w kwocie 100 – 150 zł nie zrujnuje nam budżetu, a pozwoli w krótkim czasie zapewnić finansowe bezpieczeństwo.

Jeżeli ktoś posiada już oszczędności pozwalające na zabezpieczenie nieprzewidzianych sytuacji (np. utrata pracy czy stypendium) i są one w wysokości minimum trzymiesięcznego dotychczasowego dochodu, może skorzystać z funduszy inwestycyjnych lub zainteresować się inwestowaniem w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe, np. w giełdę papierów wartościowych. Aby zapoznać się z prawami rządzącymi na GPW, polecam stronę https://gragieldowa.pl, gdzie całkowicie bezpłatnie można zainwestować wirtualne pieniądze w realne spółki.

Pomocna karta kredytowa

Bardzo ciekawą formą oszczędzania, którą poznałem dopiero podczas pracy w Alior Banku przy telefonicznej obsłudze klienta, jest korzystanie z… karty kredytowej. Samo użytkowanie karty jest podobne do abonamentu telefonicznego: w danym okresie rozliczeniowym wykonujemy operacje, a potem otrzymujemy ich podsumowanie (wyciąg), na którym jest wskazana wykorzystana kwota oraz jej termin spłaty – całkowitej lub częściowej. Terminowe spłacanie całkowitego zadłużenia umożliwia korzystanie z tzw. okresu bezodsetkowego, który – w zależności od oferty banku – wynosi od 45 do nawet 60 dni. Czyli od wykonania transakcji może minąć ponad miesiąc, zanim musimy ją uregulować. W jaki sposób pozwala to oszczędzać? Wystarczy, że w dniu wpływu wynagrodzenia czy stypendium przelejemy środki na konto oszczędnościowe, a cały następny miesiąc będziemy płacić kartą kredytową – a więc pieniędzmi banku. Gdy nadejdzie termin spłaty, należy wykonać przelew z subkonta. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze pieniądze bez przerwy „pracują” i w zależności od oferty możemy zyskać kilka, a nawet kilkanaście złotych w skali miesiąca. Warto także wspomnieć, że korzystając w ten sposób z karty kredytowej budujemy swoją historię kredytową, co może przyspieszyć pozytywną decyzję banku np. podczas późniejszych starań o kredyt hipoteczny.

Zarządzanie budżetem i generowanie oszczędności, jak widać, nie jest procesem trudnym. Obecnie dzięki niektórym usługom banków nie musimy mieć ani specjalistycznej wiedzy, ani samodyscypliny, by co miesiąc odkładać pewną część naszych nadwyżek. Co stoi na przeszkodzie, by już dziś zadbać o swoją przyszłość?

Tekst: Mateusz Rychert, Specjalista ds. Obsługi Klienta, Zespół Infolinii Alior Bank, Gdańsk