Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wiarygodność i budowa historii kredytowej

Powszechnie uważa się, że lepiej nie mieć żadnych zobowiązań, kart kredytowych czy debetów na kontach. Dla banków jednak taki klient to zagadka. Analitycy bankowi lubią zamieniać klientów na konkretne liczby i współczynniki ryzyka.

Biuro Informacji Kredytowej – ta nazwa znana jest chyba każdemu potencjalnemu kredytobiorcy. To stąd bank czerpie informacje o naszej historii kredytowej, a ta służy do oceny naszej wiarygodności kredytowej.
BIK posiada w swojej bazie informacje o 137 mln rachunków należących do 23 mln Polaków. To największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach. Każdy z nich ma swoją własną historię kredytową.

– Historia kredytowa to wszystkie informacje na temat aktualnie spłacanych i już spłaconych kredytów oraz innych zobowiązań kredytowych typu pożyczki, karty kredytowe, limity na karcie, zakupy na raty, jakie znajdują się na nasz temat w bazach BIK – mówi Alina Stahl z Biura Informacji Kredytowej.
To właśnie od historii kredytowej zależy, czy po pierwsze, otrzymamy kredyt, a po drugie, na jakich on będzie warunkach. Oczywiście na naszą historię kredytową mamy bardzo duży wpływ.

– Dane w BIK przetwarzane są przez cały okres spłaty zobowiązania kredytowego. Ważne jest jednak to, czy spłacaliśmy te raty rzetelnie, w terminie, czy zdarzały nam się opóźnienia i jakiego rodzaju one były. Jeżeli nie zdarzały nam się opóźnienia, które miały więcej niż 30 dni, to znaczy, że budujemy dobrą historię kredytową i taka historia na temat dobrze spłacanego kredytu jest przetwarzana i przechowywana w archiwach BIK tylko do momentu spłacenia całkowicie tego kredytu – mówi Alina Stahl.

Każdego dnia trafiają nam się różne sytuacje. Pamiętaj, że niespłacona na czas rata kredytu zapisze się w twojej historii i w przyszłości może być problemem przy zaciąganiu kolejnego kredytu. Pamiętaj, że to ty budujesz swoją historię kredytową i jeśli robisz to mądrze, zwiększasz swoją wiarygodność i szansę na otrzymanie kredytu.

*Tekst powstał na podstawie filmów edukacyjnych „Bankowcy dla Edukacji”.