Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wieczór Komedii Improwizowanej

Już 26 maja 2011 roku w Warszawie odbędzie się Wieczór Komedii Improwizowanej! Wystąpi niezastąpiona Grupa Ad Hoc.

Przedstawienie, które proponują krakowscy artyści z Kabaretu PUK i innych, zaprzyjaźnionych zespołów (Kabaret Chwilowo Kaloryfer, Kabaret Który, Grupa Rafała Kmity, Róbmy Swoje, Ucho), to cykl scenek i gier aktorskich tworzonych na bieżąco, w oparciu o sugestie widowni. Każda scenka ma własne zasady i „schemat działania”. Do schematu widownia dokłada brakujące elementy – postacie, które mają odegrać aktorzy; miejsce akcji lub pojedyncze kwestie.
Koncepcję takiej formy widowiska stworzyli w XX wieku teoretycy teatru – Keith Johnston i Viola Spolin (pracowali zupełnie niezależnie od siebie). Z początku improwizowane gry traktowane były jako element „poważnego teatru” lub narzędzie do ćwiczenia warsztatu aktorskiego. 
Na grunt komediowo-kabaretowy improwizacje przenieśli komicy działający w amerykańskiej grupie Second City (jej członkiem był między innymi John Belushi). Przedstawienia tworzone ad lib zyskiwały coraz większa popularność i z czasem wywalczyły sobie własną niszę w Stanach Zjednoczonych – stały się osobnym gatunkiem komedii.
Jest rzeczą naturalną, że wszystko co jest w dzisiejszych czasach popularne prędzej czy później musi trafić do telewizji. Tak stało się też z improwizacją komediową. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Wielkiej Brytanii powstało show „Whose line is it anyway?” – w którym kilku aktorów improwizuje cały program posiłkując się pomysłami widowni. W kilka lat później program kręcony był już w USA.
Telewizyjne przedstawienia oparte na formacie „WLIIA” zyskały dużą popularność w Niemczech, Francji, Belgii czy też bliższych nam krajach – Litwie i na Węgrzech. Czas na Polskę – spektakl przygotowany przez krakowskich kabareciarzy zawiera w większości gry pochodzące z „Whose line is it anyway?”

W marcu 2009 roku, grupa przyjęła nazwę AD HOC, podkreślając w ten sposób stały skład uczestników Wieczorów Komedii Improwizowanej.

26.05.2011r DK Działdowska Warszawa

Musicie tam być!