Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Większe lokum – niższy VAT

Jak informuje Gazeta Wyborcza – od 2008 roku, większe niż dotychczas proponowało Ministerstwo Finansów, mieszkania i domy mają zostać objęte 7 % stawką VAT.

Rząd i parlament ma około 10 miesięcy na dostosowanie VAT-u na mieszkania i domy do wymagań unijnych, aby stawka podatku nie wzrosła z 7 do 22%. Ta dyrektywa dopuszcza niższą stawkę w budownictwie mieszkaniowym realizowanym w ramach polityki społecznej. Problem stanowi tylko definicja „budownictwa społecznego”. Wcześniejsze ustalenia dotyczyły możliwości skorzystania
z preferencji w podatku VAT dla tych, którzy kupili nieruchomości powierzchniowo nie większe niż 350 m2. Normy metrażowe mają dotyczyć powierzchni mieszkalnej a nie, jak dotychczas, powierzchni użytkowej nieruchomości. Różnica jest znaczna, gdyż powierzchnia użytkowa jest powierzchnią łączną wszystkich pomieszczeń, a mieszkalna wyłącznie pokoi (wyłączając np. przedpokój, kuchnię i łazienkę) . Oznacza to, że 7% VAT dotyczyłby mieszkań o powierzchni użytkowej prawie 150 m2 i większych.

Źródło: www.polskienieruchomosci.pl za: „Gazeta Wyborcza”