Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wiktor Suworow „Lodołamacz” (Rebis)

„Lodołamacz” to pierwszy tom cyklu historycznego autorstwa Wiktora Suworowa, na który składają się także „Dzień M”, „Ostatnia republika” oraz nie wydana jeszcze część czwarta.

Wiktor Suworow (właśc. Władimir Bogdanowicz Rezun) jest znanym rosyjskim pisarzem i historykiem. W 1968 r. uczestniczył w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację jako dowódca czołgu. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a w latach 1974-1978 był rezydentem GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku – mimo rozpadu ZSRR – do dziś nie uchylono.
 
„Lodołamacz” to jedna z najgłośniejszych książek Suworowa. Dlaczego? Ponieważ według autora z dostępnych materiałów, a także oficjalnych publikacji, wynika, że do wybuchu drugiej wojny światowej, w równiej mierze jak naziści, przyczynili się komuniści. „Jeszcze nim Hitler został kanclerzem Rzeszy, sowieccy przywódcy nadali mu tajny tytuł – Lodołamacz Rewolucji – czytamy we wstępie Suworowa skierowanym do polskich czytelników. – Lodołamacz Rewolucji miał bezwiednie oczyścić drogę dla światowego komunizmu. […] Popełniając straszliwe zbrodnie przeciw ludzkości, Hitler pozwolił Stalinowi w odpowiedniej chwili ogłosić się Wyzwolicielem Europy – i zastąpić brunatne obozy czerwonymi”. Autor precyzyjnie analizuje motywy Stalina i Hitlera i ujawnia zakulisowe machinacje.
 
Dom Wydawniczy Rebis opublikował kilka innych tytułów Wiktora Suworowa: „Cień zwycięstwa”, „Cofam wypowiedziane słowa” i „Akwarium”. Więcej na: www.rebis.com.pl
 
Wiktor Suworow „Lodołamacz”, tłum. Andrzej Mietkowski, Rebis