Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wiosenna gala sukcesu

W Krakowie odbyła się pierwsza w Polsce gala prowadzona przez dzieci – tak zakończył się kolejny rok działalności Akademii Przyszłości, wyjątkowego programu edukacyjnego, który inwestuje bezpośrednio w wiedzę najmłodszych.

W Audytorium Maximum rozdano 150 dyplomów Akademii, podobne spotkania odbyły się w Lublinie, Sosnowcu, Kielcach i Nowym Sączu, łącznie w programie Stowarzyszenia WIOSNA wzięło w tym roku bowiem udział 350 dzieci i ich opiekunów naukowych.
 
Choć do zakończenia roku szkolnego pozostało jeszcze kilka dni, to uczniowie i tutorzy Akademii Przyszłości spotkali się już teraz. Dzięki wspólnej, całorocznej pracy ich wysiłki będą także widoczne na świadectwach szkolnych. Bo właśnie taka jest idea WIOSNY: inwestować energię, wiedzę i zapał młodych opiekunów-tutorów w edukację dzieci, w podnoszenie ich samooceny.
 
„Pamiętam moje dzieciństwo, kiedy w szkole byli pedagodzy, którzy umawiali nas na spotkania, nauczyciel przychodził dwa, trzy razy i bardzo szybko się poddawał. Tutaj są Ci wolontariusze, którzy cały czas pracują z dzieckiem, nie zrażają się i to jest naprawdę fantastyczne. Ja żałuję, że nie spotkałem w życiu takiej osoby, że nie mogłem się bardziej rozwinąć w nauce” – mówił Rafał „Tito” Kryla, który podczas gali został oficjalnie „pasowany” przez dzieci na ambasadora Akademii. Wtórowała mu, także wybrana na reprezentanta akcji, Katarzyna Rogowiec-mistrzyni paraolimpijska. „Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, a bariery w życiu są po to by je pokonywać” – stwierdziła Kasia. A oboje wiedzą, że życie nie zawsze jest usłane różami. Rafał dorastał w trudnej dzielnicy Śląska, praktycznie bez ojca, mama za chlebem musiała wyjechać za granicę. Mimo to „Tito” nie poddał się, sam trenował swój taniec, a efekty podziwiała cała Polska w programie TVN „You Can Dance-Po prostu tańcz!”. Teraz Rafał wraz z braćmi zakłada szkołę tańca, firmować będzie także specjalną linię ubrań. Kasia Rogowiec mimo, iż jako dziecko straciła obie ręce nigdy się nie poddała, odnosi olbrzymie sukcesy w sporcie i w życiu, wkrótce wyruszy zdobywać nowe szczyty – i to dosłownie, chce się wspiąć na Kilimandżaro!
 
Ale o tym, że hasła głoszone przez WIOSNĘ nie są pustymi słowami, przekonują się codziennie setki dzieci w Polsce. Jeden z prowadzących galę – dwunastoletni Kuba Krupa dzięki pracy swojej i tutora, dostał pierwszą w życiu piątkę z angielskiego, uwierzył w siebie. O swoim sukcesie opowiadała też dziesięciolatka-Emilka Stachurska, znana jako „Zuzia” z serialu TVN „Niania”. Dla WIOSNY i dla wszystkich podczas gali jedno było jasne, naprawdę każde dziecko ma prawo do sukcesu!
 
Swojej dumy z dzieci nie krył ksiądz Jacek Stryczek-prezes Stowarzyszenia. Nic dziwnego, Akademia Przyszłości to autorski program WIOSNY, adresowany do dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów, które dorastają w trudnych warunkach. W ciągu ostatnich 5 lat w ramach Akademii pracowało z WIOSNĄ ok. 600 wolontariuszy, dzięki którym pomoc otrzymało blisko 700 dzieci. Do współpracy udaje się zachęcać coraz więcej młodych osób, ale także sponsorów, bez których tak szeroka pomoc nie byłaby możliwa. „Dziękujemy i prosimy, bądźcie z nami w kolejnej edycji Akademii” – mówiła z uśmiechem do przedstawicieli BP Polska, Astor, Fundacji Ernst&Young i Fortis Foundation Polska, Ewa Sobczyk – Wiceprezes Stowarzyszenia WIOSNA.
 
Więcej informacji na www.wiosna.org.pl