Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wiosenne aktywności

Karting lub quady dla szukających wrażeń i współzawodnictwa. A może wspinaczka lub… paralotnie i kurs w szkole latania – dla odważnych:)?

Możliwości jest wiele – wiosna za oknami, warto zatem wyjść z akademika i sprawdzić co ciekawego dzieje się w Krakowie i okolicach. A jak się okazuje oferta dla studentów jest szczególnie korzystna (biletu ulgowe, rabaty do 50%). I co ważne nie ma znaczenia czy rozpoczynamy nasza przygodę z wybraną aktywnością czy też jesteśmy już mocno zaawansowani, zawsze znajdziemy coś dla siebie. Niemal każde z poniższych miejsc oferuje krótkie przeszkolenia lub dłuższe szkolenia – w zależności od dyscypliny, a także opiekę instruktora. Mamy też zapewniony niezbędny sprzęt. Musimy tylko pamiętać o sportowym stroju i odpowiednich butach. Każda z przedstawionych aktywności nadaje się, a nawet jest to wręcz wskazane, do uprawiania jej w większym gronie. Współzawodnictwo w gronie dobrych znajomych potęguje dobrą zabawę.   

 

Karting i quady

Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu ze znajomymi jest wybranie się na tor kartingowy (w Krakowie – WRT-KARTING przy ul. Nowolipki czy też Motodrom na ul. Mari Konopnickiej) i pościganie się na gokartach (dla laików w tym temacie:) gokart to mały pojazd silnikowy, czterokołowy). Rywalizacja, bicie rekordów i duch sportowy – idealna zabawa i odpoczynek od nauki. – Gokarty to jedna z najprzyjemniejszych form aktywności. Pracują nie tylko wszystkie mięśnie ale też zmysły!!! Radość z jazdy, pokonywania kolejnych przeciwników i swoich słabości. Prędkość, adrenalina, koncentracja, a w głowie tylko jedna myśl: Być pierwszym!! Być lepszym!! Warto!!! Gokarty to rozrywka, sportowa rywalizacja, zastrzyk wyścigowych emocji w jednym !!! – podkreśla Dagmara Witas z WRT-KARTING. Nie ma tutaj specjalnych wymagań co do umiejętności i stroju. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie obowiązujących na torze reguł. Koszt 8-9 minut na torze to średnio 20 zł.
Dla szukających wrażeń na bardziej zróżnicowanym terenie odpowiednia będzie, bardzo dzisiaj modna, jazda quadem (rodzaj motocykla na czterech kołach). I znów mogą jeździć zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowanie. Tu także jest kilka możliwości (np. jazda na torze w Parku Przygody Myślenice, lub zmagania na torze off-roadowym w Kryspinowie). Tor do jazdy jest specjalnie przygotowany z hopkami, dołami, ostrymi i łagodniejszymi zakrętami. Wielu też ceni sobie zmagania w terenie np. po górzystych okolicach. Cena na torze qadowym to około 30 zł za 5 okrążeń.

 

Ścianka i park linowy

Interesującą propozycją może być też wspinaczka na ściance. Możemy wspinać się w obiektach zamkniętych lub też na ścianach na zewnątrz lub na skałkach (Centrum Wspinaczkowe Forteca W Krakowie, Centrum Wspinaczkowe RENI-Sport w Krakowie czy też dmuchana ścianka wspinaczkowa w Park Przygody Myślenice). Wspinanie jest dla wszystkich. Jeżeli robimy to po raz pierwszy zostaniemy odpowiednio przeszkoleni. Początkującym zostaje zapewniona opieka instruktorów, którzy dbają o bezpieczeństwo. Będziemy mieć też wybór ścianki pod kątem trudności wspinania się, a odpowiedni sprzęt możemy wypożyczyć na miejscu. Koszt biletu wstępu mieści się w przedziale 7-20 zł – w zależności od obiektu. Wspinanie, aczkolwiek nieco inne, oferują parki linowe (m.in. Park Przygody Myślenice, Park Linowy Kryspinów, Krakowski Park Linowy Kraków-Pychowice). To jedna z najbezpieczniejszych form przebywania na wysokości. To także aktywność o zróżnicowanym stopniu trudności tras, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Na czym polega zabawa – przechodzenie między specjalnymi podestami, przejścia po siatce, skoki na linie, a wszystko kilka metrów nad ziemią, oczywiście z zabezpieczeniem. To około godziny adrenaliny, bilet wstępu kosztuje 20-30 zł.    

 

Czas na latanie – paralotnie

Jeżeli jednak jeszcze mało wam emocji i wysokości… możemy wybrać się do szkoły latania na paralotniach ( Aerokrak – Szkoła Latania Paralotniowego, Szkoła Paralotniowa „ALTI” czy też  Aeroklub Krakowski) . – Paralotniarstwo to młoda dyscyplina sportu i rekreacji, zyskująca ostatnimi laty coraz większe popularność, zwłaszcza z uwagi na stosunkowo niskie koszty związane z jej uprawianiem. Kurs, którego wartość nie przekracza ceny niskobudżetowego wyjazdu turystycznego zapewnia wrażenia z zupełnie nowej perspektywy. W przeciwieństwie do samolotu czy szybowca pozwala na obcowanie z powietrzem całym sobą. To dopiero paralotniarstwo pozwala odczuć przestrzeń w najczystszej formie, spojrzeć na ziemię z wysokości wielu set metrów i przeżyć coś absolutnie wyjątkowego. Oczywiście każdy może powiedzieć, że szkolenie, podczas którego mamy zapewniony cały sprzęt pozwalający na bezpieczne uprawianie sportu to nie wszystko, bo zapewne należy później zakupić sprzęt własny, lecz jak na każdym rynku sprzedaży istnieje możliwość zakupu wszystkich potrzebnych zabawek z drugiej ręki – i wcale nie będą gorsze od nowych. Reasumując można powiedzieć, że paralotniarstwo to sport dla każdego, niezależnie od wieku i predyspozycji, a kto raz rozpocznie przygodę z lataniem prawdopodobnie już zawsze będzie uzależniony – o atrakcyjności paralotniarstwa mówi instruktor paralotniowy Kamil Mańkowski zAerokrak – Szkoła Latania Paralotniowego.

Aby rozpocząć przygodę z tym sportem konieczne będzie ukończenie I etapu szkolenia. Zajęcia składają się z części praktycznej – na stoku i teoretycznej – wykłady z następujących przedmiotów: prawo lotnicze, meteorologia, aerodynamika, pierwsza pomoc, wiedza ogólna o sprzęcie, sytuacje niebezpieczne. Całość kończy egzaminy teoretyczny i praktyczny. Jak podkreślają organizatorzy szkoleń, to bo bezpieczny sport przy zachowaniu logicznego myślenia i odpowiedzialności. Cena szkolenia I etap wynosi 700-900 zł.

 

Zatem niezależnie od preferencji i doświadczenia zawsze znajdziemy coś dla siebie. Coś co da nam nowe możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu i cieszenia się wiosną.

 

Grażyna JANCIK