Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Własne M za grosze

W ubiegłym tygodniu Sejm przegłosował zdecydowaną większością głosów nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Oznacza to, że jeszcze przed wakacjami prawie 900 tys. lokatorów prawdopodobnie będzie mogło wykupić spółdzielcze mieszkanie za kilkaset złotych. Spółdzielnie twierdzą jednak, że ustawa jest niezgodna z konstytucją – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych zakłada m.in. uwłaszczenie rodzin zajmujących spółdzielcze mieszkania o statusie lokatorskim. Jeśli spłaciły one koszty budowy mieszkania, będą mogły zostać ich właścicielami po dopłaceniu nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo. Stanie się tak oczywiście wtedy, gdy ustawa zostanie przyjęta w takim kształcie również przez Senat i podpisana przez prezydenta.
 
Jak czytamy w „Gazecie Wyborczej” dopłaty, które trzeba będzie wnieść, aby stać się właścicielem lokalu, będą często symboliczne. W niektórych przypadkach może to być nawet kilka lub kilkanaście złotych. Doliczyć również trzeba koszty związane z podpisaniem aktu notarialnego w granicach ok. 500 złotych, ale to i tak niewiele zważając na to, że obecnie wykup mieszkań to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 
Zgodnie z nowelizacją spółdzielnia będzie miała obowiązek przenieść własność lokalu na lokatora w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia przez niego odpowiedniego wniosku. Jeśli spółdzielnia celowo będzie opóźniać ten proces, jej prezesom grozi kara grzywny lub nawet ograniczenie wolności.
 
Większość spółdzielni jest przeciwna proponowanym rozwiązaniom. Zgodnie twierdzą, że nowelizacja ustawy jest niezgodna z konstytucją, a Sejm w sposób niedopuszczalny dysponuje majątkiem spółdzielni. Zwracają one również uwagę na problem związany z lokatorami, którzy już wykupili mieszkanie na starych zasadach, a więc zapłacili wielokrotnie więcej niż mogliby to zrobić po nowelizacji ustawy. Nowe przepisy byłby więc dla nich krzywdzące. Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, zwolennikami odrzucenia ustawy są posłowie SLD, którzy już zapowiadają skierowanie jej do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny.
 
Jeśli jednak ustawa przejdzie wszystkie etapy legislacyjne i zacznie obowiązywać w obecnym kształcie prawdopodobnie odbije się to na cenach mieszkań na rynku. Nawet gdyby tylko cześć z 900 tys. osób, które mają prawo wykupić mieszkania na takich zasadach, zdecyduje się je sprzedać, to na rynku, gdzie buduje się rocznie zaledwie ok. 100 lokali będzie to znaczący wzrost podaży. Sytuacja taka może spowodować wyhamowanie cen mieszkań, zwłaszcza, jak oceniają analitycy, o niższym standardzie i raczej poza dużymi miastami.
 
AK
 
Źródło: Gazeta Wyborcza, 12.05.2007