Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wolontariat szansą dla polskiego sportu

O znaczeniu wolontariatu dla profesjonalizacji sportu w Polsce będą dyskutować uczestnicy II Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat w sporcie”, która odbędzie się 22 maja br. w Poznaniu.

W wydarzeniu udział wezmą cenieni eksperci odpowiadający za rozwój wolontariatu sportowego w Wielkiej Brytanii.
 
Konferencja „Wolontariat w sporcie” to jedyne w Polsce spotkanie poświęcone roli wolontariuszy w organizacji imprez sportowych oraz codziennej działalności klubów sportowych. Jego ambicją jest doprowadzenie do stworzenia profesjonalnych struktur wolontariatu sportowego w kraju.
 
Wolontariat w sporcie jest odmianą wolontariatu szczególnie popularną w Wielkiej Brytanii. W Anglii uczestniczy w nim 14% populacji, przyczyniając się do wypracowania 14 miliardów funtów do budżetu w skali roku. W Polsce odsetek ten nie przekracza 2%. Organizacja przez Polskę Euro 2012 oraz siatkarskich i koszykarskich mistrzostw Europy – imprez, które nie mogą się odbyć bez wolontariuszy – jest szansą na to, by te proporcje zmienić.
 
Uczestnicy konferencji „Wolontariat w sporcie” będą mieli okazję zapoznać się z modelem funkcjonowania wolontariatu sportowego w krajach rozwiniętych. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęła Margaret Nolan z runningsports – głównej organizacji zajmującej się organizacją wolontariatu sportowego w Anglii. O szkoleniach wolontariuszy w Wielkiej Brytanii opowie również Ashley Pringle z firmy SkillsActive. Ponadto, podczas konferencji zaprezentowane zostaną najlepsze polskie rozwiązania i doświadczenia w zakresie wolontariatu w sporcie.
 
– Gdy mówimy o konieczności rozwoju sportu w Polsce, myślimy o pieniądzach w sporcie, o nakładach finansowych, o sprawnym zarządzaniu. Czas pomyśleć również o wolontariuszach. Ich wkład w budowę profesjonalnych struktur sportu w naszym kraju może okazać się większy, niż ktokolwiek obecnie przypuszcza – podkreśla Krzysztof Kropielnicki ze Sport & Business Foundation, organizator wydarzenia.
 
Konferencja odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
 
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Rejestracja prowadzona jest na stronie www.wolontariatwsporcie.pl.