Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wroniec, Jacek Dukaj (Wydawnictwo Literackie)

Na okładce ostatniego opowiadania Jacka Dukaja możemy m.in. przeczytać: „Jacek Dukaj – pan, który pisze. Urodził się pod skrzydłem Wrońca. Napisał potem grube i mądre książki o światach, których nie ma. Ale ta książka jest o Adasiach i dla Adasiów”. I jest to prawda, gdyż „Wroniec” to książka diametralnie inna od tego, do czego autor zdążył nas do tej pory przyzwyczaić.

„Wroniec” jest fantasmagoryczną historią o stanie wojennym, widzianą oczami i opisywaną słowami kilkuletniego chłopca – Adasia. Wędrując wraz z chłopcem ulicami miasta w poszukiwaniu uprowadzonej przez tytułowego Wrońca rodziny, obserwować możemy wszystkie elementy tamtych dni, choć w zmienionej, dziecięco-fantastycznej formie. Na ulicach roi się od Milipantów z MOMO oraz Wojaków-Wroniaków skupionych wokół kotłów, z których unoszą się ciemne wyziewy. W podziemiach można natknąć się na Pozycjonistów z opornikami wpiętymi w ubrania. Na ich czele stoi Pan Najnajnajoporniejszy, który jest oczywiście Elektrykiem. Całe miasto spowite jest natomiast we wszechobecnej szarości – efekcie działania Maszyny-Szarzyny.
Całą historię wzbogacają: intrygujące zakończenie oraz rewelacyjne ilustracje Jakuba Jabłońskiego, które powodują, że „Wroniec” to obowiązkowa pozycja dla każdego, któremu historia najnowsza, fantastyka, a przede wszystkim dobra literatura nie są obojętne.
 

(I.M.)