Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o targach pracy, ale baliście się zapytać

Wiosenny sezon targowy coraz bliżej, więc pora odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: po co to wszystko? Skoro wszystkie oferty pracy, praktyk i staży można znaleźć w Internecie, aplikację złożyć online, a kontakt z rekruterem ograniczyć do telefonu lub maila, dlaczego ktoś miałby chcieć dołączyć do tłumu poszukujących pracy, poruszających się pomiędzy stanowiskiem jednej firmy a drugiej? Poniżej znajdziesz odpowiedzi rozwiewające wątpliwości co do targów, które pewnie sprowadziły Cię do tego artykułu.

 

 

O co w tym wszystkim chodzi?

 

O pracę. O popyt i podaż na nią oraz o zaspokojenie potrzeb obu stron: pracodawców i pracowników. Firmy, które planują zatrudnienia w swoich strukturach, wystawiają się na targach, aby przedstawić uczestnikom dostępne oferty pracy, zaprezentować się jako atrakcyjny i godny zaufania pracodawca. Uczestnicy targów z kolei przychodzą na targi w celu zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy, porównywania ich i poznania potencjalnego pracodawcy.

 

Co się robi na targach pracy?

 

Każda firma ma własne stanowisko, przy którym stoją zazwyczaj pracownicy odpowiedzialni za rekrutację. Podchodząc do stoiska, uczestnicy mają możliwość porozmawiania z przedstawicielami przedsiębiorstw i zadania szczegółowych pytań o oferty pracy, praktyk i staży, możliwości rozwoju na danym stanowisku, ścieżkę kariery w firmie, kulturę organizacyjną czy wymagane kompetencje. Ogólnie chodzi o pytanie, pytanie, pytanie – czyli o to, co nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić, wysyłając online aplikację na konkretną pozycję. Odpowiedzi rekruterów powinny być bazą do podjęcia świadomej decyzji o wyborze konkretnej firmy na miejsce, w którym postawimy jedne z pierwszych kroków na drodze zawodowej. Oprócz tego na targach pracy znajduje się specjalnie wydzielona Strefa Doradztwa Zawodowego, w której można np. skonsultować swoje CV ze specjalistą, określić swój poziom znajomości języków obcych lub wspólnie z ekspertem zastanowić się nad planami rozwoju kariery.

 

Kto może przyjść na targi?

 

Teoretycznie każdy, kto zarejestrował się i pobrał bezpłatny bilet na stronie www.dnikariery.pl lub dokonał rejestracji na miejscu targów. Targi pracy, praktyk i staży Dni Kariery to wydarzenie kierowane głównie do absolwentów oraz studentów przede wszystkim 3., 4. i 5. roku studiów, ale ich młodsi koledzy również mogą liczyć na znalezienie oferty odpowiadającej ich doświadczeniu i wykształceniu.

 

Kto organizuje targi pracy?

 

Dni Kariery są od 24 lat przygotowywane przez AIESEC, największą na świecie międzynarodową organizację studencką o charakterze non profit. Oznacza to, że za całym wydarzeniem w 9 miastach Polski stoją studenci, którzy najlepiej znają potrzeby i oczekiwania swoich rówieśników.

 

Jakie firmy wystawiają się na Dniach Kariery?

 

Dni Kariery nie mają konkretnego profilu firm i uczestników, do których są adresowane. Zrzeszają firmy z różnych branż, chociaż przeważają te określane jako: bankowość, konsulting, finanse, IT, HR, marketing czy techniczne.

 

Czy mogę dostać pracę na Dniach Kariery?

 

Być może rozmowa z przedstawicielem firmy nie skończy się słowami „Zatrudniamy Cię! Przyjdź w poniedziałek do pracy”, ale po dniu targowym na pewno możesz znaleźć jedną lub kilka ofert pracy, które Cię zainteresują, oraz pracodawców, których zainteresujesz Ty.

Każda taka rozmowa to też pewien etap rekrutacji – składasz swoje CV, wypytujesz o detale oferty, mówisz o swoim doświadczeniu, oczekiwaniach i wątpliwościach. Rekruter analizuje Twoje CV, opisuje stanowisko i wymagane kompetencje, ocenia, czy jesteś odpowiednim kandydatem lub doradza, jakie umiejętności powinieneś jeszcze zdobyć, aby móc się w przyszłości sukcesywnie ubiegać o daną posadę. To, jak wypadniesz w tym procesie, zależy przede wszystkim od Twojego przygotowania.

 

Jak się przygotować do targów pracy?

 

Przede wszystkim określ, czego szukasz – czy to praca, czy praktyka, czy staż; jaka branża, a może konkretna firma Cię interesuje, jakie umiejętności chcesz rozwijać i wykorzystywać na co dzień. Wolisz pracę w korporacji czy w mniejszej firmie? Chcesz zostać w swoim mieście, czy jesteś gotów przeprowadzić się do innego miejsca, aby móc wykonywać swoją wymarzoną pracę? To ta część targów pracy, w której możesz przeprowadzić swój wewnętrzny dialog i skupić się tylko na sobie.

Sprawdź listę firm i przeglądnij ich oferty – lista wystawiających się firm jest dostępna na stronie każdej edycji lokalnej na: www.dnikariery.pl. Dowiedz się, jakie branże reprezentują poszczególne firmy, czym się zajmują i jakie mają osiągnięcia. Ale uwaga: nie sugeruj się specjalnością firmy, jej produktami i świadczonymi usługami. Pamiętaj, że główna działalność firmy nie świadczy o profilu poszukiwanych przez nią pracowników. Tak więc bank może szukać deweloperów, producent czekoladek marketerów, a firma informatyczna – osób do działu HR. Szczegółowe informacje na temat oferowanych stanowisk znajdziesz w informatorze targowym, który jest dostępny online na ok. tydzień lub dwa tygodnie przed targami, a także na samych targach.

Przygotuj listę pytań i zagadnień do poruszenia – na pewno jest coś, o co chcesz zapytać rekrutera w mniej formalnej atmosferze i bez stresu towarzyszącego rozmowie kwalifikacyjnej. Potraktuj targi jako okazję do konsultacji: zapytaj o wymagane i pożądane kompetencje, możliwości awansu, wymiar czasu pracy, kulturę firmy, dodatki dla pracowników, szanse na rozwój, oczekiwania wobec kandydatów i dokładny zakres obowiązków. Im lepiej będziesz przygotowany, tym bardziej świadomego wyboru dokonasz.

Wydrukuj CV – kandydaci, którzy podchodzą do stanowiska firmy z własnym CV i pakietem pytań, punktują na starcie. Zostawiając swoje CV w rękach przedstawiciela firmy, pokazujesz, że jesteś przygotowany, zdecydowany i wiesz, po co i dla kogo przyszedłeś na targi. Kilka egzemplarzy możesz zostawić w kilku różnych firmach, a jeden z nich skonsultować wcześniej w CV poincie – ewentualne poprawki możesz nanieść na miejscu i wydrukować poprawione CV bez ruszania się gdziekolwiek indziej.

Ubierz się schludnie – miej na uwadze, że rozmawiasz ze swoim potencjalnym pracodawcą. Chyba nie chcesz wyjść na niechluja?

Przyjdź wcześnie – o ile masz taką możliwość, przyjdź na Dni Kariery już o 9:00 lub 10:00 rano. Pora dnia tak naprawdę prawdopodobnie nie będzie miała większego znaczenia na wynik spotkań z rekruterami, ale pamiętaj, że to też zwykli ludzie, którzy po ośmiu godzinach ciągłego mówienia w tłumie osób mogą czuć się zwyczajnie zmęczeni. Przychodząc rano, masz pewność, że zarówno Ty, jak i Twój rozmówca będziecie spokojni, wypoczęci i skupieni.

 

Czy na Dniach Kariery będą jakieś dodatkowe atrakcje?

 

Tak! Dla uczestników Dni Kariery w każdym mieście mamy przygotowaną Strefę Chillout, w której na wygodnych pufach i leżakach będzie można spokojnie przejrzeć informatory targowe, odpocząć i zastanowić się, jakie stoiska jeszcze odwiedzić. Oprócz tego na odwiedzających czekają konkursy oraz atrakcyjne zniżki od naszych partnerów i zaprzyjaźnionych firm – ale o tym poinformujemy już wkrótce.

 

 

Natalia Gorczyca

Brand Manager Dni Kariery