Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„Wszystko” intryguje

4 kwietnia w Warszawie rozpoczynają się zdjęcia do debiutanckiego filmu Gillesa Renarda pt. „Wszystko” z Marianem Opanią w roli głównej. Film powstaje w ramach drugiej edycji programu „30 minut”, koordynowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadania Jarosława Sokoła pt. „Wszystko”. To znakomita, pełna humoru historia szarego obywatela, który raz w życiu postanawia naprawdę zaszaleć. Andrzej przyjeżdża do Warszawy, żeby sprzedać samochód; jednak zamiast wrócić do domu, do żony, zostaje na noc w hotelu, by spróbować zakazanego owocu. W rubryce anonsów towarzyskich jego uwagę przyciąga ogłoszenie o intrygującej treści „Wszystko”. Andrzej podejmuje męską decyzję i decyduje się skorzystać z oferty. Jednakże ta wymarzona noc okaże się zupełnie niespodziewanym przeżyciem…
 
„Wszystko” powstaje w ramach drugiej edycji programu „30 minut”. Druga edycja programu realizowana jest we współpracy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, TVP Film, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Pierwsza edycja (realizowana przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TVP Kultura) zakończyła się w 2006 r. realizacją pierwszych dziesięciu 30-minutowych filmów debiutanckich, z których większość była już emitowana w TVP Kultura; obecnie filmy prezentowane są na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Obok Gillesa Renarda, do zdjęć przygotowuje się ośmiu kolejnych reżyserów. Każdy z reżyserów ma do dyspozycji 100 000 zł, zaś producent wykonawczy może dołożyć do 30% budżetu w ramach tzw. aportu rzeczowego. Pracami kieruje 5-osobowa Rada Artystyczna oraz biuro Programu, które mieści się przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
 
Zdjęcia do filmu realizowane będą w kwietniu w Warszawie, m.in. w Hotelu Europejskim. Producentem wykonawczym filmu jest Studio Indeks przy PWSFTviT w Łodzi. Obok Mariana Opani w roli Andrzeja, w filmie występują: Katarzyna Kołeczek (znana wcześniej z „Plebanii), Lech Dyblik, Dariusz Toczek, Mariusz Leszczyński.
 
Gilles Renard, reżyser filmowy i teatralny jest Francuzem od kilkunastu lat mieszkającym w Polsce. W 1986 r. uzyskał tytuł magistra filozofii. W 1996 r. nakręcił na Wydziale Reżyserii PWSFTviT swój film dyplomowy – „Późne popołudnie” (film powstał pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego). Jego inne etiudy szkolne, to m.in.: „Limit”, „Kręć pan” czy „Powrót”. W 2006 r. zdobył Dyplom Honorowy na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film o samym sobie pod tytułem „Roszada”.