Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wtorkowa scena teatralna Alternator UG

Sprawdź co cię czeka w październiku, listopadzie, grudniu.

11 PAŹDZIERNIKA godz. 19.00 (wtorek)

W GORĄCEJ WODZIE KOMPANI SZOŁ

wejściówki: 10 zł studencka/ 20 zł normalna

18 PAŹDZIERNIKA godz. 19.00 (wtorek)

WYCIEMNIENIE

Grupa Artystyczna NAMOLNI

wejściówki: 5 zł studencka/ 10 zł normalna

8 LISTOPADAgodz. 19.00 (wtorek)

W GORĄCEJ WODZIE KOMPANI SZOŁ

wejściówki: 10 zł studencka/ 20 zł normalna

15 LISTOPADA godz. 19.00 (wtorek)

JANEK CULTURA SUPER STAR SHOW

TEATR POCZEKALNIA

wejściówki: 5 zł studencka/ 10 zł normalna

22 LISTOPADA godz. 19.00 (wtorek)

W GORĄCEJ WODZIE KOMPANI SZOŁ

wejściówki: 10 zł studencka/ 20 zł normalna

29 LISTOPADA godz. 19.00 (wtorek)

MAKBET

Teatr Lustra Strona Druga

wejściówki: 5 zł studencka/ 10 zł normalna

6 GRUDNIA godz. 19.00 (wtorek)

W GORĄCEJ WODZIE KOMPANI SZOŁ

wejściówki: 10 zł studencka/ 20 zł normalna

[13-15 ALTERNACJE]

20 GRUDNIA godz. 19.00 (wtorek)

W GORĄCEJ WODZIE KOMPANI SZOŁ

wejściówki: 10 zł studencka/ 20 zł normalna

Miejsce: aula 1.43 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
Ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk Oliwa

Kontakt : scena.teatralna@ug.edu.pl

Info: www.ack.gda.pl

O P I S Y

W GORĄCEJ WODZIE KOMPANI SZOŁ
KOMPANIA…

Jesteśmy starymi kompanami z Teatru Wybrzeżak.
Zajmujemy się różnego rodzaju występowaniem. A dzięki Alternatorowi, mamy gdzie próbować.

Trzon Kompani to Wojciech Tremiszewski, władca W GORĄCEJ WODZIE KOMPANÓW. Jest to teatr improwizacji, zajmujący się przez pół tygodnia szeroko pojętą rozrywką na żywo, a przez drugie pół katorżniczą pracą w kopalni diamentów w Nigerii.

IMPRO to gatunek teatralny, w którym aktorzy są błyskotliwi, elokwentni, zabawni i spontaniczni. Zwykle tacy powinni być aktorzy, ale w teatrze improwizacji bardziej, bo nie grają oni czyjegoś scenariusza, przez kogoś wyreżyserowanego – w ogóle nie mają scenariusza i reżysera! Podczas improwizowania Kompanów każdy z nich jest współautorem spektaklu, bo wszystko jest improwizowane. Część odpowiedzialności za szoł leży też na barkach widzów, ponieważ gramy w oparciu o pomysły, które pochodzą właśnie od nich! – jeden widz powie, że akcja sceny ma dziać się w mleczarni, drugi, że postaciami mają być chude krowy, a trzeci widz wymyśli, że w trakcie musi pojawić się byk amant – romantyczny wyswobodziciel trzody. I my to zagramy! Czasem jednak widzowie nie mają ochoty na niewinne krówki i byczki. Czasem ich niecne pragnienia krążą wokół zupełnie innego mięsa…

Ciężką jest próba opisu, czym jest impro. Jeśli jednak masz w sobie choć cieniutką taką żyłkę zdobywcy-naukowca, lwa salonów kulturowych, dzika na chichot, to przyjdź na nasz szoł i przekonaj się na własne zmysły!
www.improwizacje.com

TEATR LUSTRA STRONA DRUGA jest trójmiejskim teatrem niezależnym, założonym przez Alicję Mojko w 2005 roku. Miał swoją początkową siedzibę w Stoczni Gdańskiej. Od 2007 roku znalazł schronienie w GAK ,,Dworek Artura’’w Gdańsku Orunii. Obecnie, na zaproszenie Ewy Ignaczak, jest rezydentem Sopockiej Sceny Off de BICZ, skupiającej sopockie teatry niezależne. Od 2005 roku zespół zrealizował szereg działań artystrycznych (m.in. z okazji Dni Tybetańskich w Gdańsku) oraz przedstawień ulicznych i salowych.

Spektakle ,,Luster” prezentowane były na prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. ,,Contacting the World’’ w Liverpoolu, Festiwalu Szekspirowskim (,,Igrając z burzą’’ zrealizowana we współpracy z zambijskim Teatrem Barefeet), czy ,,Zero Budget Festival’’ we Wrocławiu na zaproszenie Thomasa Richardsa.

Liderami teatru są Alicja Mojko i od 2009 roku Maciej Gorczyński:

Nasze przedstawienia są krótkimi formami teatralnymi, które nazywamy ,,teatralną impresją’’. Interesuje nas teatr plastyczny z wykonywaną na żywo muzyką, precyzyjnym ruchem scenicznym, dotykający problemu inicjacji, podróży wewnętrznej, archetypów (Alicja Mojko) i teatr łączący groteskę, muzyczność i plastykę ruchu (Maciej Gorczyński).

Zespół aktorski tworzą w większości studenci i absolwenci kierunków humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim, których połączyła wspólna teatralna pasja. Oprócz pracy nad spektaklami (która nie kończy się wraz z premierą) zespół prowadzi systematyczne badania poszerzające technikę aktorską.

Z Teatrem Lustra Strona Druga na przestrzeni 5 lat współpracowało wielu trójmiejskich muzyków i animatorów kultury.

MAKBET

Materiałem literackim nowego spektaklu Luster jest ,,Makbet” Williama Szekspira w pięknymtłumaczeniu Antoniego Libery, a mottem następujący fragment:

Gaśnij kaganku/ Życie to tylko przechodzący cień;/ Nieszczęsny aktor, który przez godzinę/ Coś patetycznie odgrywa na scenie,/ Po czym na zawsze znika.

Obsada: Paweł Opieszyński (Makbet), Weronika Podlesińska (Lady Makbet), Celina Fit, Paula Siwak, Adrianna Lisewska (Wiedźmy), Adam Akerman (Banquo), Monika Bartoszewicz (Malkolm), Paweł Oleksiński (Odźwierny) oraz Katarzyna Huzarska i Maciej Gorczyński; Projekt Scenografii: Alicja Mojko;

Maski Wiedźm: Martin Quintela; Muzyka: Marek Główczyk, Sławomir Kochanek, Weronika Podlesińska, Maciej Gorczyński, Trupwzsypie, Bisclaveret, oraz fragmenty muzyki klasycznej: (Arvo Pärt, Albinioni) i ludowej;

Kostiumy: Justyna Gabriel; Reżyseria światła: Adam Akerman;

Nagrania audio (dźwięk): Menos

Projekt plakatu: Weronika Podlesińska

Współpraca reżyserska: Monika Bartoszewicz;

Reżyseria i adaptacja dramatu: Maciej Gorczyński

Spektakl powstał dzięki finansowemu wsparciu ACK UG ,,Alternator’’. W roku 2010 próby spektaklu odbywały się w Sopockiej Scenie OffdeBicz oraz w Domu Kultury im. S. Przybyszewskiej w Gdańsku.

TEATR POCZEKALNIA

Teatr Poczekalnia odrodził się w 2009 roku. Od października, 16-osobowa grupa uczestniczyła w cotygodniowych warsztatach, które skupiały się głównie na doskonaleniu umiejętności improwizacyjnych, ćwiczeniach ruchowo-głosowych, pracy nad dykcją, poprawnym oddechem, etiudach aktorskich (grupowych oraz indywidualnych), kształtowaniu wyobraźni scenicznej itp. 27 marca 2010 r. Teatr Poczekalnia wystawił premierową sztukę Eugenie Ionesco „Łysa śpiewaczka” w reżyserii Magdaleny Łącz. Dwa miesiące po premierze zespół zajął II miejsce podczas Trójmiejskiego Przeglądu Festiwalu FAMA, wygrywając udział w warsztatach aktorskich podczas ogólnopolskiego finału w Świnoujściu.

JANEK COLTURA SUPER STAR

Muzyczna opowieść o upadku sztuki, przegranych marzeniach i żądzy pieniądza ubrana w (tragi)komiczną nutę! Jan Cultura, ambitny absolwent szkoły artystycznej, poszukuje producenta, który mógłby pomóc mu w realizacji jego wysokich idei. Droga Janka nie jest niestety usłana różami, odprawiany z kwitkiem przez kolejnych „ludzi kultury” popada w coraz większy marazm.
 


NAMOLNI – grupa inicjatyw twórczych, w skład której wchodzą dyplomowani reżyserzy teatralni, dramaturdzy, scenarzyści i aktorzy. Do podstawowych założeń grupy należy tworzenie spektakli teatralnych, kabaretów, stand-upów, performance’ów i prowadzenie warsztatów teatralnych. Namolni mają zamiar uaktywnić i zelektryzować trójmiejski świat kultury, tworząc szereg profesjonalnych inicjatyw artystycznych.
Założyciele: Mariusz Więcek, Jerzy Wójcicki

WYCIEMNIENIE

sztuka inspirowana Końcówką Samuela Becketta

reżyseria: Jerzy Wójcicki

tekst: zespół

występują: Edyta Janusz-Ehrlich, Wioleta Karpowicz

Punktem wyjścia dla spektaklu stała się sytuacja zapisana w dramacie Samuela Becketta pt. Końcówka. Irlandzki dramaturg zaaranżował rodzaj potrzasku, w którym tkwi dwójka bohaterów, próbująca zaakceptować własną powszedniość. Aktorki, poprzez swoje sobowtóry, tworzą nowy tekst, który jest odbiciem zawartej w dramacie propozycji doświadczenia egzystencjalnego.

Wyciemnienie to historia o odpowiedzialności za siebie w świecie, który nie spełnia naszych oczekiwań. Jedyne co mamy, to drugi tak samo niespełniony, pełen wad jak my, człowiek. Od nas zależy, czy bycie z nim stanie się dla nas wartością czy koszmarem.