Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wybieram pracę w korporacji

Już wkrótce wielu z nas stanie przed decyzją, jaką pracę wybrać po zakończeniu edukacji. Postanowiliśmy razem z ekspertami przeanalizować zalety pracy w korporacji.

Polacy wciąż bowiem bardziej cenią pracę w korporacji niż w rodzimej firmie.– Są w stanie znieść większą anonimowość i ciągłą walkę o wyniki w zamian za lepsze zarobki– mówią eksperci do spraw rekrutacji. Sprawdźmy zatem, jakie są atuty pracy w międzynarodowej firmie.

 
Duże możliwości rozwoju

Takie firmy dają przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i stabilność zatrudnienia, a to niezwykle ważne, gdy szukamy stałej pracy. Poza tym dla młodych, osób z niewielkim doświadczeniem, głównym atutem pracy w korporacji jest możliwość rozwoju. – Duże, międzynarodowe firmy oferują zazwyczaj klarowne ścieżki rozwoju – pracownik wie, że po przepracowaniu określonego czasu i nabyciu odpowiednich kwalifikacji, może liczyć na awans na konkretne stanowisko. Z perspektywy młodego człowieka ważny jest również „mocny” wpis w CV – znana, rozpoznawalna marka. To duży plus u kolejnych pracodawców – mówi Aleksandra Strojek, analityka rynku pracy Sedlak & Sedlak. Na podobne atuty pracy w korporacjach zwraca uwagę Kinga Strzelecka, doradca zawodowy z Biura ds. Absolwentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie: – To możliwość rozwoju zawodowego dzięki uczestniczeniu w specjalistycznych szkoleniach i kursach, pokrycie kosztów (lub dofinansowanie) edukacji na studiach podyplomowych, MBA –podkreśla. Dużą zaletą dla podejmujących pracę w korporacji jest także praca w międzynarodowymśrodowisku.– To stwarza możliwość częstych wyjazdów zagranicznych (atrakcyjne szczególnie dla tych, którzy preferują mobilność), pomaga w podnoszeniu kwalifikacji, a także daje szansę „podpatrzenia” innowacyjnych rozwiązań, poznania zagranicznych standardów pracy, skorzystania z know how i „dobrych praktyk” wypracowanych i sprawdzonych przez innych –uzupełniaKingaStrzelecka.

 

Wyższe płace i benefity

Wybierając zatrudnienie w korporacji, przyszli pracownicy jako ważny atut wskazują także płace, które są wyższe w dużych międzynarodowych firmach. – Na przykład księgowi pracujący w koncernach mają dużo wyższe, średnio o dwa, trzy tysiące złotych, oczekiwania finansowe od tych pracujących w polskich firmach. Podobnie jest z menedżerami np. do spraw marketingu. Najczęściej nie chodzi o podstawę, ale o system premiowania, który w koncernach z reguły jest dobrze skonstruowany i jasny – mówi Natalia Tomasiewicz, ekspertka Work Express – agencji doradztwa personalnego. Ponadto Polacy bardzo cenią sobie bonusy w postaci premii kwartalnych, rocznych, nagród, czy też na stanowiskach handlowych – samochodu. – Kandydaci często w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pytają wprost, jakiej marki samochodem służbowym będą jeździć. Dla wielu kandydatów to jeden z najważniejszych aspektów przy podjęciu decyzji o zmianie pracy – uzupełnia Natalia Tomasiewicz. Wysokie wynagrodzenie często jest uzupełnione o szeroką ofertę benefitów związanych z prywatną opieką medyczną i aktywnością sportową (karnety na zajęcia sportowe i rekreacyjne). – Warto także podkreślić, że przywilej korzystania z benefitów dotyczy coraz częściej nie tylko samego pracownika korporacji, ale także jego współmałżonka oraz dzieci (abonamenty medyczne dla całej rodziny, preferencyjne kwoty na karnety sportowe dla małżonka) – uzupełnia Kinga Strzelecka.

 

Dla kogo praca?

Jednak praca w korporacji nie jest dla każdego. W dużych, międzynarodowych firmach lepiej czują się osoby mówiące kilkoma językami obcymi, otwarte na inne kultury. Część kandydatów uważa, że praca w koncernach daje im również prestiż społeczny. Mogą się oni pochwalić rodzinie i znajomym, że pracują w firmie, która jest powszechnie znana. Pracą w korporacjach zainteresowane są przede wszystkim osoby pracujące w sprzedaży (w szczególności FMCG), IT, sektorze farmaceutycznym. – Jeśli młody człowiek jest ambitny, z pewnością praca w korporacji jest dla niego dużym wyzwaniem. Dodatkowo, na początku kariery zawodowej ma się zwykle dużo siły i energii i chłonie się wiedzę, a takie osoby są w korporacjach bardzo pożądane. Często też pytanie nie brzmi: czy my chcemy pracować w korporacji, ale: czy korporacja będzie chciała nas przyjąć – mówi Natalia Tomasiewicz.

 

Wymagania podobne, rekrutacja różna

Z obserwacji specjalistów Work Express wynika, że w Polsce nadal trudniej jest zdobyć pracę w zagranicznym koncernie niż w polskiej firmie. – Choćby dlatego, że w korporacjach stosuje się wieloetapowy proces rekrutacji. Oprócz zwykłych rozmów kwalifikacyjnych, które dominują w polskich przedsiębiorstwach, koncerny zagraniczne stosują różnego rodzaju techniki i narzędzia: testy, symulacje, assessment center, testy wiedzy – mówi Natalia Tomasiewicz. Z drugiej strony, jeśli chodzi o wymagania wobec np. menedżera zatrudnianego w polskiej czy w zagranicznej firmie, to są one bardzo podobne. – Oba rodzaje przedsiębiorstw poszukują osób z odpowiednim wykształceniem (coraz częściej wskazywany jest konkretny kierunek i specjalizacja), doświadczeniem zawodowym na takim samym stanowisku, najlepiej w branży (najczęściej 3 do 5 lat) i znajomości języków obcych. Zagraniczne koncerny zazwyczaj wymagają znajomości dwóch języków obcych, jednego do kontaktów z klientami, drugiego do kontaktów wewnętrznych w firmie – opowiada Artur Ragan, rzecznik Work Express.

 

Co ciekawe, pracodawców, którzy chcą zatrudnić byłych pracowników korporacji, interesuje szczególnie fakt, dlaczego ta osoba zmienia pracę. Byli pracownicy korporacji są często postrzegani jako osoby kompetentne, jeśli jednak przestają tam pracować, to pojawia się pytanie: czy osoba taka została zwolniona i z jakiego powodu. Może się nie sprawdziła? Taki kandydat musi przygotować się na to, że przyczyny zostaną przez potencjalnego przyszłego pracodawcę dokładnie zweryfikowane. Jednakże pracownicy korporacji są obecnie bardzo cenieni na rynku pracy, podobnie, jak ceniona i pożądana jest przez młodych praca w korporacjach.

Grażyna Jancik