Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wydrukuj pracę z www.VERSO.pl

Czas studiów kojarzy nam się z pisaniem różnorakich prac. Planowanie, zbieranie materiałów, przeprowadzanie badań, pisanie i wreszcie konsultacje – to ogrom pracy. Ale efekt końcowy można zepsuć poprzez… niewłaściwe przygotowanie pracy do wydruku.

Jak zatem sprawić, aby nasz wysiłek – w postaci dobrze wydrukowanej i oprawionej pracy był zgodny z naszymi oczekiwaniami?
 
Odpowiednie przygotowanie
Ogromne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie pracy, które pozwoli nam zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy.
– Kilkakrotnie w miesiącu obserwujemy sytuacje, że dyplomant, który za dwie, trzy godziny powinien złożyć pracę w dziekanacie, nie może tego dokonać, ponieważ wszystko, po otwarciu pliku u nas na komputerze, poprzesuwało się. Samotna walka z wordem nie przynosi efektów, a my – ze względu na kolejkę klientów – nie zawsze jesteśmy w stanie szybko pomóc – mówi Radosław Plutecki z Verso (www.verso.pl – wydruk i oprawa prac – ul. Freta 17 oraz ul. Ks. Janusza 45/47, Warszawa). – Wersja, którą tworzymy na naszym komputerze edytorem Word w formacie .doc może po otwarciu na innym komputerze „rozsypać się”. Przesuwają się tabele i obrazki, a tekst zmienia krój i wielkość czcionek, w efekcie zamiast np. 98 stron mamy dużo więcej… Aby uniknąć tego typu kłopotów, powinniśmy zamienić gotowy, skończony dokument na plik typu .pdf. PDF to skrót słów Portable Document Format – czyli dosłownie – przenośny format dokumentu. Taka wersja dokumentu będzie identycznie interpretowana na każdym komputerze. Szczegółowa instrukcja „dla humanistów” J, jak pobrać bezpłatny kreator plików .pdf i zamienić pracę w ten pożądany format znajduje się na naszej stronie www.verso.pl.
Warto przynieść ze sobą również pierwotną wersję pracy w formacie .doc. Tak na wszelki wypadek. Usunięcie ewentualnych błędów w nazwisku promotora lub nazwie uczelni, zauważonych w ostatniej chwili w pliku .pdf bez specjalnego oprogramowania nie jest możliwe.
– Zalecamy, aby przed pisaniem, szczególnie dużej pracy, przejrzeć, a najlepiej przerobić ze zrozumieniem, jakikolwiek podręcznik o edytorze tekstu. Rekomendujemy: krótszy jest lepszy! Poświęcając kilka godzin, „zarabiamy” całe życie – na czasie i zdrowiu. Z pisaniem na komputerze, jest podobnie jak np. z jazdą na nartach czy pływaniem. Możemy być samoukami, podglądając innych, ale ile się namęczymy… A i tak nigdy nie będziemy stylowo i dobrze jeździć czy pływać… I ten stres, gdy zobaczymy, że na tym samym stoku czy pływalni inni radzą sobie lepiej… – tłumaczy R. Plutecki z Verso.
 
Jak uniknąć błędów
Główną przyczyną „rozsypywania się” prac zapisanych w Wordzie jest niestosowanie się przez autora do zasad pisania w edytorze. – Najczęstsze błędy to „rzeźbienie” spacją (to widać już na drugiej stronie) w spisie treści. Kolejne błędy to brak znaków podziału i nadużywanie tabulatorów. Uwaga na wersaliki, czyli duże litery! Domyślnie word nie sygnalizuje błędów w tekstach pisanych wielkimi literami (można to oczywiście samodzielnie przestawić). Dlatego widzieliśmy już na stronach tytułowych oprawianych prac do oprawy: POLITEHNIKA, UNIFERSYTET, MYSZA SZKOŁA… – mówi pan Radosław z Verso. Zwróćmy uwagę na stopień naukowy promotora. Sprawdźmy np. jak się odmienia nazwisko promotora oraz skrót „dr” czy nawet prosty „mgr”. – Oczywiście, jak w firmie zauważymy na okładce tego typu błędy, to informujemy delikwenta. Reakcją na ogół jest podziękowanie i tłumaczenie, że praca pisana w stresie i pośpiechu. Zdarza się nawet, że student w podzięce za to, że ominęły go problemy, przyniesie za moment symboliczną czekoladę lub… piwo ! Ale parę razy usłyszeliśmy, żebyśmy się – prostacy od ksero – nie wtrącali w nie swoje sprawy. Nasza obsługa to absolwenci lub studenci, ale wtedy moje zalecenie jest proste: klient płaci i „zawsze ma rację”. Nawet z błędem ortograficznym – dodaje przedstawiciel Verso. Jeżeli mamy już prawidłowo przygotowaną pracę (bez błędów w formatowaniu), warto wejść na www.verso.pl, pobrać kreator .pdf, przygotować do druku i wysłać mailem.
 
Oprawa pracy
I ostatnia kwestia. Mamy już poprawnie wydrukowaną pracę, pozostało nam jeszcze ją oprawić. Okazuje się, że musimy spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim, należy oczywiście dostosować się do wymagań uczelni i promotora.
– Bywa, że poszczególne roczniki mają „swoje kolory” opraw. Część prac, na życzenie dziekanatu, może być oprawiana w okładki cieńsze, np. termobindowane, aby praca zajmowała jak najmniej miejsca w archiwum – wyjaśnia Radosław Plutecki z Verso.
Dzisiaj najczęściej stosowane są tzw. oprawy kanałowe, czyli gotowe oprawy, które się zaciska na specjalnej maszynie. Oprawa zabiera tylko 4 mm czyli praktycznie jest to nieistotne przy tworzeniu marginesów.
– Oczywiście zalecamy, aby po oprawieniu do pracy już nie zaglądać… jeszcze znajdzie się przypadkiem jakieś pomyłki… Taką oprawę można oczywiście otworzyć z powrotem i zamienić kartki, gdy okaże się, że wystąpiły istotne błędy. Jednak oprawa może ulec w czasie tej operacji zepsuciu (sama praca oczywiście nie będzie uszkodzona) i trzeba wtedy na nowo zapłacić (dobrze, że u nas oprawa kosztuje tak tanio). Gdy oprawa nie ulegnie zniszczeniu, ponowne obłożenie w te same okładki kosztuje 5 zł.  A potem pozostaje tylko szczęśliwy finał: złożenie i obrona pracy – dodaje szef Verso
 
Powodzenia!
 
Gdzie nas znaleźć?
Verso – Centrum na Starym Mieście w Warszawie – przy ul. Freta 17
Verso – Wola – przy ul. Ks. Janusza 45/47
 
Co oferujemy?
XERO/Wydruki, skanowanie czarno białe do formatu A0+ (zwykłe i laserowe), na papierze białym lub kolorowym, kalce technicznej, folii prezentacyjnej lub papierze samoprzylepnym. Przepisywanie i formatowanie prac. Diokumenty można przesyłać do nas mailem na adres: verso@verso.pl
XERO/Wydruki, skanowanie kolorowe do formatu A3 (laserowe) do formatu A0 (wektor) na papierze białym lub kolorowym, kalce technicznej, folii prezentacyjnej lub papierze samoprzylepnym,
Oprawianie prac dyplomowych, licencjackich, magisterskich i innych na poczekaniu – sztywne oprawy introligatorskie z odpowiednim nadrukiem – TANIO! od 8 zł za sztukę.
Pieczątki, wizytówki,– szybko, tanio i na miejscu.
 
 
Przydajemy się!” – to motto przyświeca naszym poczynaniom.
 
PROMOCJA
 
 

Zobacz więcej informacji z działu studia >>