Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wykłady i warsztaty w ramach krakowskiego Miesiąca Fotografii

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane fotografią do udziału w wykładach i warsztatach organizowanych przez Akademię Fotografii

Wykład Macieja Stępińskiego – wykładowcy Akademii Fotografii
Fotografia współczesna – od Becherów do lomografii, czyli konsekwencja w tworzeniu serii fotograficznych.
15 maja
17:00-19:00
 Kino 18 przy ulicy Floriańskiej 18/3 [II piętro]
Wykład skierowany jest do osób zajmujących się fotografią, które są w trakcie budowania portfolio, teczki na uczelnię artystyczną, przygotowują projekt na rezydencję twórczą lub stypendium.
W trakcie spotkania, na przykładzie prac wybranych artystów współczesnych, Maciej Stępiński omówi zasady tworzenia projektu fotograficznego i przedstawi kilka propozycji prezentacji port folio.
 
 
Warsztaty Fotografii Mody, które poprowadzi Maniek Dziduch oraz Piotr Janowczyk– wykładowcy Akademii Fotografii
16 maja
11:00-17:00 cz.I klub Masada ul. Krakowska 41  /wejście – Skawińska 2/
17 maja
12:00-16:00 cz.II Akademia Fotografii, ul. Grodzka 60
 
Dwudniowe warsztaty fotografii mody skierowane są do osób, które chcą wziąć udział w sesji modowej oraz zobaczyć jak wyglądają kulisy pracy fotografa oraz proces tworzenia zdjęć od momentu planowania sesji aż po ich wydruk.
Pierwszy dzień warsztatów poprowadzi Maniek Dziduch, który opowie czym jest fotografia mody i jak zmieniające się w niej trendy miały wpływ na nasze życie i na odwrót. Po wstępie teoretycznym odbędzie się sesja zdjęciowa z udziałem modelki oraz profesjonalnej ekipy odpowiedzialnej za make-up, fryzurę, stylizację i scenografię. Uczestnicy będą mieli okazję obserwować fotografa podczas sesji, a następnie samodzielnie spróbować swoich sił w tej roli.

Drugiego dnia zajęcia z postprodukcji poprowadzi Piotr Janowczyk. Kursanci będą mogli dowiedzieć się jak wyretuszować skórę, żeby nie wyglądała nienaturalnie, jakie palety kolorystyczne są adekwatne do różnych stylów fotograficznych lub jak przygotować zdjęcie do druku. Prowadzący odkryje przed uczestnikami warsztatu tajniki Photoshopa i wskaże narzędzia, którymi warto się posługiwać przy retuszu zdjęć. Uczestnicy będą pracować na fotografiach, który sami stworzyli dzień wcześniej w trakcie sesji.
Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji samodzielne stanowisko komputerowe wyposażone w komputer iMac’17 oraz profesjonalny tablet firmy Wacom.

 
Zapisy na warsztat na stronie www.fotopolis.pl/akademiafotografii, ponad to istnieje możliwość uczestniczenia w warsztatach jako publiczność.

 
Plenerowy Warsztat Fotografii Architektury w Nowej Hucie, który poprowadzi Maciej Stępiński – wykładowca Akademii Fotografii
17 maja
11:00-20:00 Akademia Fotografii, ul. Grodzka 60
 
Zajęcia adresowane są do osób zainteresowanych tematem przestrzeni miejskiej w fotografii, które w stopniu co najmniej podstawowym posługują się aparatem cyfrowym lub analogowym (małym obrazkiem lub średnim formatem) i zamierzają w przyszłości zajmować się fotografią.
W całodziennym spotkaniu z Maciejem Stępińskim pierwszym punktem będzie zapoznanie uczestników z wybranymi zagadnieniami z historii fotografii na przełomie XX i XXI wieku. Szczególny nacisk położony będzie na najbardziej aktualną fotografię współczesną, często nierozumianą przez ludzi, a przez to odrzucaną. Uczestnicy dowiedzą się jak kreatywnie posługiwać się aparatem analogowym i cyfrowym, ale przede wszystkim nauczą się patrzenia i wyrabiania wrażliwości fotograficznej.
Zapisy na warsztat na stronie www.fotopolis.pl/akademiafotografii
 
 
Warsztaty Portretu, które poprowadzi Szymon Szcześniak oraz Piotr Janowczyk– wykładowcy Akademii Fotografii
23 maja
11:00-17:00 cz.I klub Masada ul. Krakowska 41  /wejście – Skawińska 2/
24 maja
12:00-16:00 cz.II Akademia Fotografii, ul. Grodzka 60
 
Dwudniowe warsztaty fotografii portretowej skierowane są do osób, które interesują się tą dziedziną fotografii i chcą wziąć udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej pod okiem zawodowca, a następnie zająć się postprodukcją gotowych zdjęć.

Pierwszego dnia sesję fotograficzną poprowadzi Szymon Szcześniak, na co dzień współpracujący z takimi magazynami jak: Elle, Pani, Viva. W trakcie sesji z fotografem współpracować będą asystent, makijażysta, fryzjer i stylista. Uczestnicy warsztatu będą mogli obserwować jak wygląda praca każdego z nich oraz w jaki sposób fotograf koordynuje całość sesji.
Następnie uczestnicy sami wcielą się w rolę fotografa i będą realizować swoje pomysły fotograficzne.

Drugiego dnia zajęcia z postprodukcji poprowadzi Piotr Janowczyk. Uczestnicy dowiedzą się jak przygotować zdjęcie do druku. Prowadzący odkryje przed nimi tajniki Photoshopa CS4 i wskaże narzędzia, którymi warto się posługiwać przy pracy nad zdjęciem. Uczestnicy będą pracować na fotografiach, który sami stworzyli dzień wcześniej w trakcie sesji zdjęciowej.
Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji samodzielne stanowisko komputerowe wyposażone w komputer iMac’17 oraz profesjonalny tablet firmy Wacom.
Zapisy na warsztat na stronie www.fotopolis.pl/akademiafotografii, ponad to istnieje możliwość uczestniczenia w warsztatach jako publiczność.
 
 
Warsztat Fotografii Otworkowej dla dzieci, który poprowadzi Aleksander Czyba – wykładowca Akademii Fotografii
24 maja
10:00-16:30 Akademia Fotografii, ul. Grodzka 60
 
Jednodniowe warsztaty dla dzieci mają na celu zapoznanie i oswojenie przyszłych fotografów z aparatem fotograficznym. Zajęcia będą miały charakter eksperymentowania i dlatego uczestnicy będą posługiwać się aparatami otworkowymi. Dzieci będą mogły same skonstruować tego typu aparat, a następnie wykonać nim zdjęcia. To doświadczenie ukaże magię fotografii w sposób najbardziej prosty i przystępny, a jednocześnie będzie okazją do spędzenia weekendu na zabawie połączonej z nauką.
Zapisy na warsztat na stronie www.fotopolis.pl/akademiafotografii
 
Przegląd Portfolio jest jednodniowym wydarzeniem skierowanym zarówno do doświadczonych fotografów jak i tych, którzy znajdują się dopiero na początku swojej fotograficznej drogi. W obu przypadkach Przegląd Portfolio oferuje możliwość serii spotkań z profesjonalistami, którzy gotowi są zaoferować swoją wiedzę, doświadczenie i wskazać uczestnikom dalsze perspektywy rozwoju.
W tym roku do grona recenzentów zostali zaproszeni:
 • Bill Kouwenhoven – HotShoe Magazine (Niemcy)
 • Lorna-Mary Webb – Rhubarb-Rhubarb (Wielka Brytania)
 • Patrycja Kwas – Agencja Gazeta (Polska)
 • Marek Grygiel – CSW w Warszawie (Polska)
 • Jiří Ptáček (Czechy)
 • Maciej Stępiński – Akademia Fotografii (Polska)
 • Karolina Krakowska – Galeria ZPAF i S-ka (Polska)
 • Joanna Vasdeki – free-lance photography, journalist (Grecja)
 • Mikołaj Komar – Kmag (Polska)
 • Jim Casper – Lens Culture (Wielka Brytania)
 • Andrzej Kramarz – fotograf, Fundacja Imago Mundi, Akademia Fotografii (Polska)
 • Zbigniew Tomaszczuk – Camera Obscura, Akademia Fotografii (Polska)
 • Maja Kaszkur – Yours Gallery (Polska)
 • Wojtek Wilczyk – fotograf, krytyk sztuki (Polska)
16 maja sobota
w godz.  11:00 – 17:00 
Jewish Community Centre ul. Miodowa 24 
 
 
W celu zgłoszenia swego uczestnictwa, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłanie go na adres portfolio@photomonth.com
więcej informacji na: www.photomonth.com
 
więcej informacji na: www.akademiafotografii.pl