W dniach 15 – 17 maja w bibliotece przy ul. Rajskiej Krakowie oprócz zwykłych książek będzie można wypożyczyć… żywych ludzi.
Biblioteka przy ul. Rajskiej 1 organizuje taką imprezę po raz pierwszy w Polsce. Celem programu, któremu przewodniczy Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Dialogu Kultur im. Anny Lindh, jest przybliżenie innych narodów poprzez bezpośrednie spotkanie z jej przedstawicielami. Główne zadanie, jaki stawiają sobie organizatorzy to zmiana stereotypów panujących wśród społeczeństwa. W dniach od 15 – 17 maja wypożyczyć będzie można przedstawicieli m.in. Macedonii, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Afryki, Iranu czy Kultury Żydowskiej.
W jaki sposób będzie to działać? Po pierwsze musimy przyjść do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Następnie udajemy się do bibliotekarza, od którego uzyskujemy mapę po „żywej wypożyczalni” i wybieramy interesującą nas pozycję. Czytanie tej specyficznej lektury polegać będzie na dialogu, przy czym rozmowa trwać może nie dłużej niż trzydzieści minut.
Oddziały „żywej biblioteki” znajdować się będą w budynku głównym biblioteki, a także w niektórych instytucjach krakowskich. W programie przewidziane są liczne warsztaty, panele dyskusyjne, galerie, a sama impreza stwarza szansą na dotarcie do osób tkwiących w różnych stereotypach. Całość zamyka pokaz tańców flamencko, brzucha i indonezyjskiego.