Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Wysoka stawka

Już 5 lutego rozpoczyna się XII edycja „Grasz o staż” – najpopularniejszego i najbardziej prestiżowego konkursu dla studentów i absolwentów w Polsce. Gra toczy się o naprawdę wysoką stawkę – o płatne praktyki oraz pulę nagród dodatkowych. Zgłoszenia możemy nadsyłać aż do 2 kwietnia!

Konkurs „Grasz o staż” – organizowany od 1996 roku przez PricewaterhouseCoopers, wiodącą firmę świadczącą profesjonalne usługi doradcze, i „Gazetę Wyborczą” – jest przeznaczony dla studentów III, IV i V roku wszystkich kierunków i typów studiów oraz absolwentów, którzy nie skończyli jeszcze 30 lat. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy rozwiązać od jednego do trzech z zaproponowanych zadań (zostaną one opublikowane 5 lutego) i przesłać je organizatorom w wyznaczonym terminie.
 
Wymierne korzyści
Argumenty przemawiające za udziałem w konkursie „Grasz o staż” to przede wszystkim wymierne korzyści: płatne, trwające minimum cztery tygodnie merytoryczne praktyki w firmach lub organizacjach pozarządowych oraz nagrody dodatkowe w postaci szkoleń, kursów językowych czy studiów podyplomowych. Wszyscy laureaci mają zagwarantowane uczestnictwo w wybranym szkoleniu z wcześniej zaproponowanych tematów oraz w programie Alumni „Grasz o staż”, zrzeszającym wszystkich dotychczasowych laureatów konkursu. W tym roku na udział w konkursie zdecydowało się ponad 80 fundatorów. Największymi fundatorami praktyk są Telekomunikacja Polska, Bank Gospodarki Żywnościowej oraz BZ WBK AIB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Osoby, które najlepiej poradzą sobie z konkursowymi zadaniami mogą liczyć na studia podyplomowe w Wyższych Szkołach Bankowych lub Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
 
Krok milowy
Warto jednak pamiętać, że udział w „Grasz o staż” to nie tylko ważne wydarzenie, które wymienimy w dokumentach, składając podanie o pracę. Sukces odniesiony w konkursie może okazać się prawdziwym krokiem milowym w naszej karierze zawodowej, o czym świadczą liczby i… sami finaliści. – Zwycięstwo w konkursie przede wszystkim pomogło mi uwierzyć w siebie, we własne możliwości – mówi Maciej Bednarzewski, laureat VIII edycji „Grasz o staż”. – To był dobry rozbieg do kolejnego etapu w życiu, do rozpoczęcia kariery zawodowej. Organizatorzy podają, że co roku ponad 30% laureatów konkursu otrzymuje stałe zatrudnienie w firmach, których odbywało praktykę a kolejne 30% nawiązuje inne formy współpracy. Brzmi zachęcająco, prawda?
 
Wbrew pozorom
Jeśli jednak ktoś pomyśli, że sukces w „Grasz o staż” i praca w prestiżowej firmie to powód, dla którego może osiąść na laurach – niech wie, że się myli! To dopiero początek fascynującej przygody. – Działam dziś z wizją jutra – mówi Justyna Pietrzak, laureatka IX edycji „Grasz o staż” – więc bardziej niż dotychczasowe dokonania ekscytują mnie projekty, których realizacja jest przede mną – a cele mam zdefiniowane jasno. Potrafię określić priorytety. Obecnie na przykład na pierwszym miejscu stoi u mnie praca, twórcza i spełniająca, na drugim – studia doktoranckie, na trzecim taniec, moja pasja, która pozwala mi naostrzyć piłę, by efektywnie działać w dwóch pierwszych dziedzinach. Maciej Bednarzewski dodaje kroplę dziegciu: – Trudności będą zawsze, jednak cała sztuka polega na tym, by konsekwentnie realizować swoje zamierzenia, a ewentualne potknięcia traktować jako lekcje do odrobienia, do wyciągnięcia wniosków. Przede wszystkim musimy wierzyć w to, co robimy i mieć do tego pełne przekonanie. Potem jest już „z górki”.
 
Rachunek zysków wydaje się oczywisty. Jeśli i on nie wystarczy, dorzućmy kilka dodatkowych faktów. Po pierwsze, aż 78% studentów zna markę „Grasz o staż”, a sam konkurs został oceniony jako najbardziej profesjonalny i prestiżowy w badaniu konkursów studenckich, przeprowadzonym w 2005 roku na głównych uczelniach w całej Polsce. Po drugie, od początku istnienia „Grasz o staż” wzięło w nim udział łącznie ponad 250 polskich i międzynarodowych pracodawców z niemal wszystkich branż, a 1200 osób odbyło praktyki. Może już wystarczy?…
 
Justyna Pietrzak, laureatka IX edycji „Grasz o staż”, jest doktorantką Instytutu Studiów Społecznych UW, pracuje w Centrum Badań i Rozwoju w międzynarodowym koncernie elektronicznym i… tańczy w Alapadma, zespole tańca indyjskiego
„Działam dziś z wizją jutra, więc bardziej niż dotychczasowe dokonania ekscytują mnie projekty, których realizacja jest przede mną”.
 
Maciej Bednarzewski, laureat VIII edycji „Grasz o staż”, jest doktorantem w Szkole Głównej Handlowej (obecnie na stypendium w University of California, Los Angeles, USA), a prywatnie… klarnecistą i koneserem kina.
„Trudności będą zawsze, jednak cała sztuka polega na tym by konsekwentnie realizować swoje zamierzenia, a ewentualne potknięcia traktować jako lekcje do odrobienia, do wyciągnięcia wniosków”.
 
Kalendarium XII edycji „Grasz o staż”
5 lutego 2007 publikacja zadań konkursowych
2 kwietnia 2007 termin zgłaszania się uczestników do konkursu – przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego wraz z rozwiązaniem zadania/zadań (do godz. 24.00)
maj 2007 rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na praktyki
(u fundatorów oferujących praktyki)
15 czerwca 2007 Gala Finałowa w Warszawie
lipiec–wrzesień 2007 praktyki, szkolenia