Festiwal Nauki w Krakowie odbywać się będzie od 11 do 14 maja br. w godzinach od 11 do 18. W tym roku głównym organizatorem jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „Materia-Człowiek-Środowisko”.
Jak co roku w ramach Festiwalu odbywać się będą liczne prezentacje, wykłady, spotkania, prelekcje, wystawy i wycieczki. Bezpłatnie wykonać będzie można badania czy uzyskać poradę lekarską. W dniu otwarcia Festiwalu na Rynku Głównym na uwagę zasługuje m.in. koncert chórów uczelnianych oraz pokaz światła i dźwięku (tzw. Mapping). Na cztery dni swoje podwoje dla odwiedzających otworzą niektóre krakowskie muzea. W trakcie Festiwalu wspólnie z przewodnikiem będzie można zwiedzić najciekawsze zabytki Krakowa, przedsiębiorstwa (m.in. Elektrociepłownię, PKP) i wiele innych, ciekawych miejsc.
Rok 2011 jest rokiem polskich Noblistów. W związku z tym organizatorzy zaplanowali m.in. czytanie poezji Czesława Miłosza przy oprawie muzycznej, debatę naukową na temat pierwiastków promieniotwórczych – Radu i Polonu, wystawę poświęconą życiu i twórczości Marii Skłodowskiej-Curie oraz niekomercyjny, kinowy pokaz filmów na temat uczonej.
Festiwal Nauki swoją tradycją sięga roku 2000. Pomysł organizacji tej popularnonaukowej imprezy zrodził się w trakcie Jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo Festiwal służyć miał jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ. Jednak już od 11 lat Festiwal współorganizują krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne. Po Uniwersytecie Jagiellońskim głównym organizatorem była Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007), a po niej Politechnika Krakowska (2008– 2010). W 2011 r. funkcję Organizatora objął Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Wydarzenie co roku przyciąga tłumy odwiedzających. Wśród nich są zarówno mieszkańcy Krakowa jak i turyści. Podczas trwania Festiwalu Rynek Główny zamienia się w namiotowe miasteczko nauki i kultury. W tym samym czasie w budynkach poszczególnych uczelni i instytutów naukowych prowadzone są wykłady, spotkania i panele dyskusyjne.
Oprócz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, wśród organizatorów Festiwalu znajdują się: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Collegium Medicum UJ, Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Instytut Kataliz i Fizykochemii Powierzchni PAN, Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński.
Festiwal współorganizuje także osiem zaproszonych instytucji – Muzeum Narodowe, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Konsulat Generalny Republiki Austrii, Instytut Goethego, Instytut Francuski, Włoski Instytut Kultury, Nordic House i British Council.
Patronat honorowy nad Festiwalem Nauki w Krakowie sprawuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Prezydent Miasta Krakowa, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Małopolski Kurator Oświaty i Przewodniczący Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.