Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

XXV Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT 2009

13-15 listopada w Szczyrku w Beskidzie Śląskim odbędzie się jubileuszowe XXV Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT.

„OSOTT jest niepowtarzalną imprezą edukacyjną w formie sympozjum, w czasie której prezentowane są przezrocza i zdjęcia z całego świata, plakaty fotograficzne oraz omawiane są różne problemy związane z podróżowaniem – mówi Andrzej Urbanik, pomysłodawca i organizator imprezy, uważany za guru polskich globtroterów, dziennikarz i podróżnik, z zawodu lekarz-radiolog i jeden z kilku na świecie badaczy mumii przy pomocy promieni rentgenowskich.
            OSOTT to forum wymiany informacji i spotkanie o specyficznej atmosferze, przeznaczone zarówno dla doświadczonych podróżników jak i tych, którzy marzą o dalekich eskapadach. Nie wiadomo do końca gdzie tkwi fenomen OSOTT-u. Być może w niepowtarzalnej formule. „Kilkuset uczestników spotkania przed trzy dni jest cały czas ze sobą. Mieszkają w tym samym hotelu, wspólnie spożywają posiłki, do późnych godzin nocnych wspólnie wędrują oglądając pokazy przeźroczy bądź multimediów. Tworzą się grupy wyjeżdżające razem na wyprawy, nawiązują przyjaźnie a zdarza się że i miłości – jest już kilkanaście OSOTT-owych małżeństw” – opowiada Andrzej Urbanik.
            Wydawnictwo Bezdroża jest dorocznym patronem Ogólnopolskiego Spotkania Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT, a autorzy Bezdroży biorą udział w spotkaniach i pokazach, dzielą się doświadczeniami, będąc częścią globtroterskiej społeczności i sympatykami OSOTT.
            OSOTT jest pierwszym w Polsce spotkaniem podróżników, które dało przykład innym nowym przedsięwzięciom promującym wędrowanie po świecie a także integrującym polską społeczność globtroterską. Wszystko zaczęło się w roku 1985 od OSOTT-u.
            Impreza wyłamuje się z często powtarzanego schematu festiwali podróżniczych, gdzie jest grupa prezenterów i widzowie. Tutaj wszyscy są na równych prawach, także podróżnicy znani z mediów, którzy chętnie przyjeżdżają opowiedzieć o swoich najnowszych wyprawach. Na OSOTT nie są organizowane konkursy oceniające kto dojechał dalej czy też w bardziej ekstremalnych warunkach i przez to nie ma atmosfery niezdrowej konkurencji.
            Swego rodzaju „streszczeniem” każdego OSOTT-u jest kolejny tom książki „Przez świat” składający się z kilkudziesięciu relacji z wyjazdów do najciekawszych zakątków świata. Autorami są w większości OSOTT-owicze ale mogą być nimi także wszyscy, którzy coś widzieli, przeżyli i potrafią gromadzić użyteczne informacje (książki dostępne są w księgarni internetowej www.bezdroza.pl).
            Każdy OSOTT trwa trzy dni, a potem funkcjonuje www.travelbit.pl czyli Centrala Polskich Globtroterów. Ten, jeden z najbardziej popularnych w Polsce, globtroterskich serwisów internetowych powstał na przełomie lat 1996/97 jako kontynuacja Banku Informacji Trampingowej założonego w roku 1976. Dzięki niemu, zarówno OSOTT-owicze jak wszyscy polscy globtroterzy mogą być cały czas ze sobą, nawet kiedy znajdą się w najdalszym zakątku świata.
 
Więcej informacji i program OSOTT można znaleźć na stronie internetowej: www.travelbit.pl