Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Z BEST Europa nie ma granic

Jak działają silniki pojazdów? W jaki sposób zaplanować misję kosmiczną? Jak zmierzyć wibracje i dlaczego stal jest taka mocna? Na te i inne pytania z zakresu inżynierii, ekonomii i marketingu znajdą odpowiedź uczestnicy letnich kursów naukowych BEST.

Europa czeka…
Board of European Students of Technology (BEST) to organizacja zrzeszająca studentów uczelni technicznych w prawie 30 krajach Europy. Głównym celem ich działalności jest integracja przyszłych inżynierów, podnoszenie poziomu edukacji oraz rozwój i zabawa w międzynarodowym towarzystwie. W Polsce BEST działa w pięciu miastach – Gdańsku, Gliwicach, Łodzi, Krakowie i Warszawie.
 
Nauka, podróże, zabawa… prawie za darmo
Główny projekt BEST to organizowanie przez poszczególne grupy lokalne kursów naukowych poświęconych wybranej tematyce. Kursy te odbywają się w 4 sezonach – wiosennym, letnim, jesiennym i zimowym i trwają od 1 do 2 tygodni. W ich trakcie ok. 20-30 studentów z różnych krajów Europy poznaje tajniki danego zagadnienia, zwiedza wybrane miasto i jego okolice, mając za przewodników jego mieszkańców. Poznaje kulturę i obyczaje w często bardzo ciekawy i oryginalny sposób. Poza tym kursy zakończone są egzaminem i wydaniem certyfikatów, które później stanowią podstawę do zaliczenia danego przedmiotu na macierzystej uczelni. Co więcej, uczestnicy płacą jedynie za koszty podróży do danego miejsca – opłaty za noclegi, wyżywienie, wycieczki pokrywają organizatorzy przy pomocy współpracujących z nimi firm.
 
Czy każdy tak może?
W kursach naukowych BEST mogą brać udział tylko studenci uczelni, przy których działa BEST (w Polsce – Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Gdańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka). To właśnie na tych uczelniach, gdy rozpoczyna się sezon aplikacji na kursy rusza kampania promocyjna – roznoszenie ulotek, rozwieszanie plakatów, prowadzenie prezentacji, podczas których można dowiedzieć się wszelkich szczegółów.
Studenci wybierają maksymalnie trzy kursy, a następnie piszą krótki list motywacyjny. Na ich podstawie organizatorzy wybierają uczestników, których zapraszają w swe progi. Ich integracja rozpoczyna się jeszcze przed kursem na listach mailingowych, a co ważniejsze, po kursie uczestnicy wciąż podtrzymują zawarte przyjaźnie, a nawet odwiedzają się.
 
Słońce, plaża, morza szum…
Degustacja wina w Turcji, odpoczynek w saunie w Estonii, błoga siesta w Hiszpanii, wędrówki po ośnieżonych szczytach, wspinaczka – to jedne z wielu rozrywek, które czekają na uczestników kursów letnich 2007. Poza wycieczkami do niezwykłych miejsc, wieloma ekscytującymi zabawami czeka na nich również spora dawka wiedzy z dziedziny mechaniki, biotechnologii, marketingu, inżynierii
dźwięku, telekomunikacji i wielu innych. Jednakże nie będą to tylko wykłady – studenci będą przeprowadzać ciekawe eksperymenty, kręcić filmy, przygotowywać prezentacje. A wszystko to w Hiszpanii, Włoszech, Estonii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Grecji, Portugalii i wielu, wielu innych państwach.
 
A może i Ty masz na to ochotę?
W tej chwili trwa sezon aplikacji na kursy jesienne – masz czas do 1 lipca. Czeka na Ciebie 5 kursów naukowych, poświęconych m. in. inżynierii lądowej (Barcelona), nowoczesnemu transportowi (Neapol) czy też inżynierii oprogramowania (Lwów). Poza tym możesz wziąć udział w Konkursie Inżynierskim w Talinie lub wyprawie w Alpy.
 
Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie www.BEST.eu.org, czy też na stronach poszczególnych grup BEST w Polsce: www.BEST.gdansk.pl, www.BEST.gliwice.pl, www.BEST.krakow.pl, www.BEST.p.lodz.pl i www.BEST.pw.edu.pl.
 
Jeżeli jesteś studentem wyżej wymienionych uczelni, chcesz przeżyć niesamowitą przygodę, poznać ciekawych ludzi, poszerzyć swoje horyzonty i pogłębić wiedzę – nie masz nad czym się zastanawiać…sprawdź, aplikuj i wyjeżdżaj. Wykorzystaj szanse, która stwarza dla Ciebie BEST.