Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„Zaburzenia psychiczne a studiowanie”

Serwis społecznościowy trzymsie.pl oraz program Uniwersytetu Jagiellońskiego Konstelacja Lwa zapraszają do dyskusji na wspólnej grupie „Zaburzenia psychiczne a studiowanie”.

W większości krajów Unii Europejskiej organizowana jest ogromna liczba kampanii społecznych ukazujących obywatelom skalę zjawiska, jakim są zaburzenia natury psychicznej. W polskiej świadomości cały czas pokutuje zaś niestety pogląd, iż osoba, zgłaszająca się z jakimś problemem do psychiatry lub terapeuty staje się automatycznie odmieńcem. Wielką bolączką jest również słabe rozpowszechnienie informacji na temat konkretnych zaburzeń m.in. w szkołach i na uczelniach. Prowadzi to do poczucia bezsilności osób chorujących, którzy nie wiedzą, co się z nimi właściwie dzieje, zwłaszcza, że duża część tych zaburzeń charakteryzuje się objawami somatycznymi podobnymi do objawów innych chorób.

 

Trzymsie.pl zostało uruchomione w sierpniu 2010 roku. W grudniu, przy współpracy z programem Konstelacja Lwa, powstała grupa „Zaburzenia psychiczne a studiowanie”. Sama Konstelacja, której inicjatorem jest Biuro do Spraw Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma na celu umożliwienie kontynuowania studiów osobom zmagającym się z zaburzeniami oraz zwiększenie szeroko pojętej świadomości na temat zdrowia psychicznego w środowisku akademickim. Dużym sukcesem organizatorów programu jest też wydanie książki „Moja wędrówka”, w której studenci dzielą się swoimi osobistymi historiami walki z trudnościami psychicznymi.

 

Główną zaletą portalu trzymsie.pl jest możliwość anonimowego podzielenia się z innymi osobami swoim doświadczeniem problemów psychicznych oraz przeżyciami z nich wynikających. Użytkownicy portalu mogą opisywać swoje osobiste historie choroby lub też zdrowienia w kilkunastu tematycznie podzielonych grupach.  Poza udzielaniem się w grupach, możliwe jest czatowanie i blogowanie, w wypadku czatu pojawia się lista użytkowników i specjalistów, którzy są online. Nie zastąpi to oczywiście bezpośredniego kontaktu z innymi, ale pokaże, że dana osoba będąca użytkownikiem portalu nie jest sama ze swym problemem i może liczyć na wsparcie. Zwykle w Internecie aktywne są jedynie osoby, które nie znalazły jeszcze drogi wyjścia ze swych trudności, co może być bardzo zniechęcające dla innych. Dlatego ważnym celem portalu jest skłonienie także tych osób, które uporały się już ze swoimi problemami natury psychicznej, do udzielania się w serwisie (np. w formie blogowania-opisywania swojej drogi wyjścia z choroby).

 

Zapraszamy studentów z całego kraju do odwiedzenia trzymsie.pl oraz do wsparcia nas na profilu facebook’owym, na którym prezentujemy sylwetki znanych osób borykających się z zaburzeniami oraz zagraniczne kampanie społeczne. Zachęcamy również do odwiedzenia strony programu Konstelacja Lwa, na której można znaleźć wiele interesujących artykułów ukazujących problematykę zdrowia psychicznego z różnych perspektyw, listę certyfikowanych terapeutów oraz elektroniczne wydanie książki „Moja wędrówka”.