Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zachowaj równowagę, czyli idea work-life balance

Czy można osiągnąć sukces bez wyrzeczeń w życiu prywatnym, ryzyka popadnięcia w pracoholizm i wypalenia zawodowego? Idea work-life balance pokazuje, że jest to jak najbardziej realne, a znalezienie równowagi między pracą i życiem poza nią jest korzystne nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy.

 

Na czym polega ciesząca się coraz większym zainteresowaniem idea work-life balance? Znalezienie odpowiedniego balansu jest porównywanie ze spacerowaniem po linie – po jednej stronie znajduje się praca, po drugiej życie prywatne. Osiągnięcie równowagi zależy od ciebie – musisz dobrze poznać własne cele i priorytety, koncentrować się na swoich zadaniach i mieć świadomość, z których rzeczy możesz w danym momencie zrezygnować. Ważne jest samodzielne zdefiniowanie sukcesu w każdej sferze życia – jest to kwestia bardzo indywidualna – i poczucie utrzymywania kontroli nie tylko nad życiem prywatnym, ale i rozwojem kariery.

Osoby, które uważają, że mają za mało czasu na życie prywatne, często w pracy czują się wyczerpane i rozkojarzone. Dlatego również dla pracodawcy dbanie o work-life balance po prostu się opłaca. Szczęśliwy pracownik to pracownik efektywny, wykazujący się kreatywnością, większą odpornością na stres.

Elastyczność i inne benefity

Dziś idea work-life balance to przede wszystkim elastyczność. – Podejście pracodawców do work-life balance najlepiej ilustruje zakres oferowanych przez nich świadczeń i benefitów. W ofercie pracodawców najczęściej pojawiają się różne rozwiązania dotyczące elastycznego podejścia do czasu i miejsca pracy – zauważają eksperci HRK w raporcie. Elastyczne godziny pracy proponuje nawet 65% analizowanych firm. Popularnym świadczeniem jest również praca zdalna. Oferuje ją 36% badanych firm.
Innym sposobem na działanie zgodne z tą koncepcją jest inwestowanie w programy, które mają zapewnić pracownikom dobrą kondycję, zdrowie, witalność i dobre samopoczucie w pracy. W ramach tych programów 28% organizacji stawia na profilaktykę zdrowotną, 15% firm zapewnia pracownikom dostęp do zdrowych produktów żywnościowych (głównie owoców, warzyw, soków) i tyle samo prowadzi różnego typu działania rozwojowe, które pozwalają pracownikom skuteczniej zadbać o siebie i równowagę między różnymi sferami życia. Natomiast 8% pracodawców deklarujących działania w zgodzie z koncepcją work-life balance posiada pokoje relaksu, chillout roomy lub pokoje gier.

Pracodawcy stawiają na sport

Coraz więcej firm wychodzi do pracowników z ofertą wsparcia ich pozazawodowych zainteresowań i pasji. Niemal wszyscy pracodawcy deklarujący wsparcie dla work-life balance finansują lub współfinansują udział pracowników w zajęciach sportowych.
27% analizowanych organizacji podejmuje jednak szerzej zakrojone działania. Na terenach firm powstają sale do ćwiczeń i boiska sportowe, pracodawcy finansują działalność grup pracowników uprawiających różne dyscypliny sportu, organizują rozgrywki sportowe, udział w niezależnych imprezach sportowych (bardzo popularne są np. maratony), organizują konkursy promujące aktywność fizyczną, inwestują we własne drużyny sportowe (np. piłkarskie, siatkarskie czy triathlonowe), dbają o przygotowanie zawodników do imprez sportowych, zapewniając im trenera i porady dietetyczne.

– Twórcy pojęcia work-life balance zakładali rozłączność tego, co prywatne i zawodowe, tymczasem świat pracy w ostatnich latach przeszedł prawdziwą rewolucję. Chcąc przyciągnąć i utrzymać pracowników, firmy uzupełniają swoją ofertę o kolejne korzyści, dzięki którym mogą się wyróżnić z grona pracodawców. Coraz więcej oferowanych przez nie świadczeń dotyczy pozazawodowych pasji i zainteresowań pracowników oraz ich życia rodzinnego. Korzystając z tych świadczeń, pracownicy mają więcej czasu dla siebie, ale jednocześnie oddają w ręce pracodawców zarządzanie swoim prywatnym czasem. Jedno jest pewne – dyskusja na temat tego, czym tak naprawdę jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, prawdopodobnie nigdy się nie skończy – zauważają autorzy raportu „Work-life balance. Niewykorzystany potencjał”.

Wioletta Nisiewicz