Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zadbaj zimą o stopy

Zimą stopy potrzebują szczególnej ochrony i troski.

Zimą stopy są bardzo narażone na przemarznięcie. Przyczyną przemarzania stóp mogą być zbyt ciasne buty, które mogą powodować zaburzenia krążenia. Zimowe buty kupuj o numer większe, tak aby stopy miały w nich swobodę ruchu.
 
Najbardziej niebezpieczne dla stóp jest przemarznięcie i przemoczenie, co może grozić odmrożeniem.
Jeśli mokre stopy przemarzną, poświęć im więcej uwagi. Zaczynasz od kąpieli w chłodnej wodzie i stopniowo podnosisz temperaturę, aż będzie bardzo ciepła. Potem delikatnie osuszasz stopy ręcznikiem (nie trzesz), smarujesz balsamem z witaminą A i wkładasz wełniane skarpety (lub grube bawełniane).

Pamiętaj aby chronić stopy przed przepoceniem. W pracy, na uczelni, w szkole zmieniaj buty.
W ten sposób uchronisz się przed zakażeniem grzybicą lub drożdżycą.

 
Aby uniknąć przykrego zapachu codziennie myj nogi w niezbyt gorącej wodzie i smaruj preparatami przeciwpotowymi.
 
Pamiętaj o codziennej pielęgnacji stóp. Podstawą zimowej pielęgnacji musi być codzienna kąpiel i usuwanie zrogowaciałej skóry. Po każdym myciu stopy dokładnie osusz i smaruj kremem nawilżającym normalizującym pocenie. Wcierając krem możesz zafundować sobie o masaż. Jeżeli skóra na stopach jest sucha, nawilżaj ją. W przeciwnym razie będzie swędziała, piekła. Ciepłe rajstopy, skarpety i grube buty nasilą dolegliwości. Jeśli skóra nie dostanie odpowiedniej porcji odżywczych substancji, zacznie pękać (zwłaszcza na piętach), co jest nie tylko bolesne, ale też ułatwia przenikanie bakterii do ciała. Pedikiur rób nie rzadziej niż co 14 dni.