Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zainteresuj się finansami – sprawdź możliwości rozwoju

Branża finansowa oferuje szerokie możliwości rozwoju studentom i absolwentom. Jeśli posiadasz zdolność analitycznego myślenia, a angielskim posługujesz się niemal tak dobrze, jak językiem ojczystym, masz szansę na bardzo ciekawą pracę.

Z ostatnich raportów wynika, że polski sektor usług finansowych zajmuje obecnie pozycję lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych krajów szczególnie do lokowania centrów usług wspólnych. Już teraz pracuje w nich blisko 30 tys. osób, a w ciągu najbliższych 5 lat liczba ta może wzrosnąć o kolejnych kilkadziesiąt tysięcy. – Perspektywy zatrudnienia w branży finansowej są dla młodych ludzi bardzo dobre. Rok do roku obserwujemy bardzo dużo rekrutacji w obszarze stanowisk związanych z księgowością i finansami. Na rynku pracy istnieje bardzo wiele potencjalnych miejsc pracy dla takich osób, zaczynając od mniejszych firm, przez średniej wielkości przedsiębiorstwa, kończąc na wielkich korporacjach, a także w całym obszarze firm konsultingowych – mówi Karolina Lis-Sosnowska, Team Leader Accountancy & Finance w Hays Poland.

 

Dynamiczna ścieżka kariery

 

Branża finansowa kusi ciekawą ścieżką kariery. Szczebli do zdobywania jest tu sporo, a awansu, o ile jest się dobrym pracownikiem, można spodziewać się bardzo szybko. – Ścieżka rozwoju kariery może być bardzo interesująca, od stanowisk juniorskich poprzez specjalistyczne do stanowisk najwyższych w strukturach zespołów finansowych, CFO czy Group Financial Controller. Coraz częściej Polacy obsadzani są na stanowiskach regionalnych dyrektorów lub kontrolerów. Dzięki temu odpowiadają za finanse w kilku krajach, mają szanse pracować w środowisku międzynarodowym i pracować na co dzień w języku obcym. Często osoby w finansach zaczynają swoją karierę od pracy w audycie lub w księgowości w firmach doradczych, a następnie po uzyskaniu specjalizacji w danej dziedzinie rozwijają się w tzw. biznesie, czyli w ramach struktur konkretnej organizacji. W zasadzie każda firma funkcjonująca na rynku posiada dział księgowo-finansowo, wewnętrzny lub outsourcowany, wciąż powoduje to pojawianie się wielu atrakcyjnych miejsc pracy w zakresie finansów na polskim rynku – informuje Karolina Lis-Sosnowska z Hays Poland.

 

Kandydat idealny

 

Pracodawcy z branży finansowej prowadzą dużo rekrutacji, ale na pracę mogą liczyć tylko nieliczni. Przede wszystkim osoby, które posiadają wykształcenie kierunkowe, zdolność analitycznego myślenia, wykazują zainteresowanie finansami, posiadają certyfikaty, poświadczające zdobyte kwalifikacje i znają języki obce. Angielski w stopniu zaawansowanym to podstawa. Uważa się go nawet za język finansistów. Cenione wśród pracodawców są języki: niemiecki, czeski, słowacki czy węgierski. – W rekrutacjach w branży finansowej najważniejszą rolę odgrywają twarde kompetencje, zdobyta i potwierdzona wiedza. Dlatego u idealnego kandydata w pierwszej kolejności brane są pod uwagę profil wykształcenia oraz ukończone kursy specjalistyczne. Pożądane jest również doświadczenie w branży finansowej i rozległa wiedza z zakresu mechanizmów rynkowych. Dodatkowy atut może również stanowić znajomość języków obcych – świat finansów jest w coraz większym stopniu zglobalizowany i multikulturowy. Mamy tego przykłady również na polskim rynku, gdzie lokowane są centra usług BPO największych międzynarodowych koncernów finansowych. W tego typu miejscach pracy posiadanie międzynarodowego doświadczenia stanowi jeden z kluczowych atutów przy zatrudnieniu – twierdzi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service. Coraz większy nacisk przy prowadzonych rekrutacjach kładzie się na kompetencje miękkie. Firmy z branży finansowej szukają osób, które potrafią pracować w grupie i pod presją czasu oraz wykazują się zdolnościami organizacyjnymi.

 

Przygotuj dokumenty

 

Rekrutacje w branży finansowej zwykle są kilkuetapowe. Aby zwiększyć swoje szanse na pracę, należy zadbać o dobrze przygotowane dokumenty rekrutacyjne. W przypadku finansistów w CV warto uwzględnić posiadane szkolenia i certyfikaty, zwłaszcza poświadczające znajomość języków obcych. – Przygotowując dokumenty aplikacyjne dla pracodawców z sektora finansowego, warto zadbać o szczegóły i wykazać wszystkie merytoryczne argumenty przemawiające za naszą kandydaturą. CV i list motywacyjny powinny stanowić wizytówkę kandydata i potwierdzać umiejętność analitycznego myślenia, skrupulatność i zdolności do systematycznego wykonywania pracy. Dlatego nie można dopuszczać do nawet najmniejszych błędów językowych czy merytorycznych. Warto również wskazać swoją działalność pozazawodową – aktywności charytatywne czy działalność w organizacjach studenckich mogą pozytywnie wpłynąć na ocenę aplikanta przez pracodawców – mówi Krzysztof Inglot z Work Service. Karolina Lis-Sosnowska z Hays Poland zwraca też uwagę na to, by dbać o kontakty z rekruterami. – Wskazówką dla młodych osób jest dbanie o profesjonalne podejście do rekrutacji, utrzymanie dobrego kontaktu z rekruterem i pamiętanie o tym, że raz nawiązana relacja zawodowa może zaowocować innymi ofertami w przyszłości. Jeśli takie relacje nie będą odpowiednie, headhunter nie wróci do nas z kolejną propozycją. Na tym poziomie bardzo często zdarza się, że kandydaci nie są osiągalni, nie oddzwaniają w umówionym terminie, nie przekazują rekruterowi ważnych informacji, takich jak np. przyjęcie innej oferty stażu/pracy w międzyczasie. Podsumowując, ważne jest dojrzałe i odpowiedzialne podejście do procesu rekrutacyjnego już od najniższych szczebli rozwoju swojej kariery zawodowej – mówi rekruterka.

 

Poświęć wakacje na staż

 

Planowaniem kariery w branży finansowej należy zająć się już na studiach. Wiele firm oferuje programy praktyk i staży dla studentów na każdym etapie edukacji. Trwają od kilku miesięcy do nawet roku. Można je odbywać także w wakacje. Firmy oferują możliwość zdobycia cennego doświadczenia pod okiem specjalistów, udział w szkoleniach, a oprócz pensji, dodają ciekawe benefity np. karty uprawniające do korzystania z centrów fitness, siłowni, basenów. Po zakończeniu stażu czy praktyk najlepsi uczestnicy mogą liczyć na oferty pracy. Warto zainteresować się także ofertami staży za granicą. To okazja do podszlifowania języka i poznania międzynarodowego środowiska pracy. Wpis, potwierdzający odbycie takiego stażu, na pewno ułatwi start na rynku pracy.

Justyna Sobolak

Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,549
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP