Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zainteresuj się finansami – sprawdź możliwości rozwoju

Branża finansowa oferuje szerokie możliwości rozwoju studentom i absolwentom. Jeśli posiadasz zdolność analitycznego myślenia, a angielskim posługujesz się niemal tak dobrze, jak językiem ojczystym, masz szansę na bardzo ciekawą pracę.

Z ostatnich raportów wynika, że polski sektor usług finansowych zajmuje obecnie pozycję lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych krajów szczególnie do lokowania centrów usług wspólnych. Już teraz pracuje w nich blisko 30 tys. osób, a w ciągu najbliższych 5 lat liczba ta może wzrosnąć o kolejnych kilkadziesiąt tysięcy. – Perspektywy zatrudnienia w branży finansowej są dla młodych ludzi bardzo dobre. Rok do roku obserwujemy bardzo dużo rekrutacji w obszarze stanowisk związanych z księgowością i finansami. Na rynku pracy istnieje bardzo wiele potencjalnych miejsc pracy dla takich osób, zaczynając od mniejszych firm, przez średniej wielkości przedsiębiorstwa, kończąc na wielkich korporacjach, a także w całym obszarze firm konsultingowych – mówi Karolina Lis-Sosnowska, Team Leader Accountancy & Finance w Hays Poland.

 

Dynamiczna ścieżka kariery

 

Branża finansowa kusi ciekawą ścieżką kariery. Szczebli do zdobywania jest tu sporo, a awansu, o ile jest się dobrym pracownikiem, można spodziewać się bardzo szybko. – Ścieżka rozwoju kariery może być bardzo interesująca, od stanowisk juniorskich poprzez specjalistyczne do stanowisk najwyższych w strukturach zespołów finansowych, CFO czy Group Financial Controller. Coraz częściej Polacy obsadzani są na stanowiskach regionalnych dyrektorów lub kontrolerów. Dzięki temu odpowiadają za finanse w kilku krajach, mają szanse pracować w środowisku międzynarodowym i pracować na co dzień w języku obcym. Często osoby w finansach zaczynają swoją karierę od pracy w audycie lub w księgowości w firmach doradczych, a następnie po uzyskaniu specjalizacji w danej dziedzinie rozwijają się w tzw. biznesie, czyli w ramach struktur konkretnej organizacji. W zasadzie każda firma funkcjonująca na rynku posiada dział księgowo-finansowo, wewnętrzny lub outsourcowany, wciąż powoduje to pojawianie się wielu atrakcyjnych miejsc pracy w zakresie finansów na polskim rynku – informuje Karolina Lis-Sosnowska z Hays Poland.

 

Kandydat idealny

 

Pracodawcy z branży finansowej prowadzą dużo rekrutacji, ale na pracę mogą liczyć tylko nieliczni. Przede wszystkim osoby, które posiadają wykształcenie kierunkowe, zdolność analitycznego myślenia, wykazują zainteresowanie finansami, posiadają certyfikaty, poświadczające zdobyte kwalifikacje i znają języki obce. Angielski w stopniu zaawansowanym to podstawa. Uważa się go nawet za język finansistów. Cenione wśród pracodawców są języki: niemiecki, czeski, słowacki czy węgierski. – W rekrutacjach w branży finansowej najważniejszą rolę odgrywają twarde kompetencje, zdobyta i potwierdzona wiedza. Dlatego u idealnego kandydata w pierwszej kolejności brane są pod uwagę profil wykształcenia oraz ukończone kursy specjalistyczne. Pożądane jest również doświadczenie w branży finansowej i rozległa wiedza z zakresu mechanizmów rynkowych. Dodatkowy atut może również stanowić znajomość języków obcych – świat finansów jest w coraz większym stopniu zglobalizowany i multikulturowy. Mamy tego przykłady również na polskim rynku, gdzie lokowane są centra usług BPO największych międzynarodowych koncernów finansowych. W tego typu miejscach pracy posiadanie międzynarodowego doświadczenia stanowi jeden z kluczowych atutów przy zatrudnieniu – twierdzi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service. Coraz większy nacisk przy prowadzonych rekrutacjach kładzie się na kompetencje miękkie. Firmy z branży finansowej szukają osób, które potrafią pracować w grupie i pod presją czasu oraz wykazują się zdolnościami organizacyjnymi.

 

Przygotuj dokumenty

 

Rekrutacje w branży finansowej zwykle są kilkuetapowe. Aby zwiększyć swoje szanse na pracę, należy zadbać o dobrze przygotowane dokumenty rekrutacyjne. W przypadku finansistów w CV warto uwzględnić posiadane szkolenia i certyfikaty, zwłaszcza poświadczające znajomość języków obcych. – Przygotowując dokumenty aplikacyjne dla pracodawców z sektora finansowego, warto zadbać o szczegóły i wykazać wszystkie merytoryczne argumenty przemawiające za naszą kandydaturą. CV i list motywacyjny powinny stanowić wizytówkę kandydata i potwierdzać umiejętność analitycznego myślenia, skrupulatność i zdolności do systematycznego wykonywania pracy. Dlatego nie można dopuszczać do nawet najmniejszych błędów językowych czy merytorycznych. Warto również wskazać swoją działalność pozazawodową – aktywności charytatywne czy działalność w organizacjach studenckich mogą pozytywnie wpłynąć na ocenę aplikanta przez pracodawców – mówi Krzysztof Inglot z Work Service. Karolina Lis-Sosnowska z Hays Poland zwraca też uwagę na to, by dbać o kontakty z rekruterami. – Wskazówką dla młodych osób jest dbanie o profesjonalne podejście do rekrutacji, utrzymanie dobrego kontaktu z rekruterem i pamiętanie o tym, że raz nawiązana relacja zawodowa może zaowocować innymi ofertami w przyszłości. Jeśli takie relacje nie będą odpowiednie, headhunter nie wróci do nas z kolejną propozycją. Na tym poziomie bardzo często zdarza się, że kandydaci nie są osiągalni, nie oddzwaniają w umówionym terminie, nie przekazują rekruterowi ważnych informacji, takich jak np. przyjęcie innej oferty stażu/pracy w międzyczasie. Podsumowując, ważne jest dojrzałe i odpowiedzialne podejście do procesu rekrutacyjnego już od najniższych szczebli rozwoju swojej kariery zawodowej – mówi rekruterka.

 

Poświęć wakacje na staż

 

Planowaniem kariery w branży finansowej należy zająć się już na studiach. Wiele firm oferuje programy praktyk i staży dla studentów na każdym etapie edukacji. Trwają od kilku miesięcy do nawet roku. Można je odbywać także w wakacje. Firmy oferują możliwość zdobycia cennego doświadczenia pod okiem specjalistów, udział w szkoleniach, a oprócz pensji, dodają ciekawe benefity np. karty uprawniające do korzystania z centrów fitness, siłowni, basenów. Po zakończeniu stażu czy praktyk najlepsi uczestnicy mogą liczyć na oferty pracy. Warto zainteresować się także ofertami staży za granicą. To okazja do podszlifowania języka i poznania międzynarodowego środowiska pracy. Wpis, potwierdzający odbycie takiego stażu, na pewno ułatwi start na rynku pracy.

Justyna Sobolak