Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zamki, pałacyki…

…. czyli co możesz zwiedzić przez wakacje.

Zamek Ogrodzieniec
 
Monumentalne ruiny zamku, leżą na szlaku „Orlich gniazd” i wznoszą się na krawędzi najwyższego szczytu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Góry Janowskiego, osiągającej 515,5 m n.p.m. Początki zamczyska nie są do końca udokumentowane. Archeologiczne znaleziska i domysły historyków datują początki „ogrodzonego miejsca” na ok. XIII w. Dookoła zamku wiedzie specjalnie zaprojektowana ścieżka spacerowa. Fortecę można zobaczyć z różnych perspektyw, a przy okazji mija się kilka ciekawych grup skalnych. Na trasie wyznaczono dwa punkty widokowe i ustawiono kilka tablic dydaktycznych. Ruiny znajdują się w Podzamczu, a nie jak mylnie twierdzi większość turystów w Ogrodzieńcu.
 
Więcej informacji znajdziesz na www.zamek-ogrodzieniec.pl/
 
 
Pałac w Mosznej
 
Największą atrakcją Mosznej jest niezwykły eklektyczny pałac, ogromny park ze stawem i stadnina koni angielskich. Jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych na ziemi opolskiej. Budowla powstała na przełomie XIX i XX w. na miejscu wcześniejszej. Wzniósł ją Hubert von Thiele-Winckler, właściciel ogromnych posiadłości ziemskich i kopalń. Obiekt początkowo należał do dynastii budowniczego, a później przeszedł w ręce potentatów przemysłowych. Pałac ma 365 pomieszczeń i co najmniej 37 wież i wieżyczek. Pałac uniknął ruiny, gdyż przez wiele lat służył jako miejsce wypoczynku funkcjonariuszy bezpieki.
 
Więcej informacji znajdziesz na www.moszna-zamek.pl
 
 
Zamek w Kórniku
 
Zamek został prawdopodobnie wzniesiony pod koniec XIV wieku lub, jak twierdzą inni historycy, w połowie wieku XV. Obecny kształt zamku nawiązuje do neogotyku angielskiego. Dwanaście pomieszczeń muzeum wypełniają zabytkowe meble, pamiątki historyczne,rzeźby i obrazy w tym słynny portret Teofili z Działyńskich Szołdrskiej – Białej Damy.. Na uwagę zasługuje cenna kolekcja zbroi i broni palnej – polskiej oraz wschodniej. W muzeum zgromadzono również zbiory numizmatyczne, archeologiczne, przyrodnicze i etnograficzne.
 
Więcej informacji na www.bkpan.poznan.pl/muzeum/