Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zbadaj kosmos smartfonem

30 sierpnia 2017 r. w Krakowie ruszył wyjątkowy w skali światowej eksperyment naukowy. Przy pomocy zwykłego smartfona może w nim uczestniczyć każdy, kto wspólnie z naukowcami chce rozwiązać jedną z największych zagadek świata – odnaleźć dowód na istnienie ciemnej materii.

Od ponad pół wieku fizycy i kosmologowie próbują dociec, czym jest ciemna materia. Tego zagadkowego składnika wszechświata nie widać, a ma decydujący wpływ na ewolucję kosmosu. Wszystkie dotychczasowe próby uchwycenia choćby jednej cząstki ciemnej materii kończyły się niepowodzeniem. Niedawno jednak polscy naukowcy z krakowskich ośrodków (Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i ACK Cyfronet) zainicjowali międzynarodowy projekt CREDO (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory).

Nie trzeba inwestować w nowy sprzęt badawczy

Podstawowym narzędziem badawczym staje się smartfon, wyposażony w aplikację CREDO Detector. Twórcą aplikacji jest dr Piotr Poznański z Instytutu Teleinformatyki PK.
Każdy może pobrać aplikację ze strony http://credo.science.

Nawet śpiąc, można pracować dla nauki

Po jej uruchomieniu oraz włączeniu modułu GPS, smartfon zamieni się w detektor i wyśle naukowcom informacje, gdzie i kiedy została zarejestrowana cząstka promieniowania kosmicznego. Te dane będą analizowane w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, które na bieżąco będzie informować o postępach w poszukiwaniu śladów ciemnej materii. Co ciekawe, najlepiej jest z niej korzystać w nocy, kiedy telefon nie jest wykorzystywany do innych celów. Oznacza to, że nawet w czasie snu można pracować dla nauki!

Kluczem do sukcesu wspólnych działań naukowców i niezawodowych pasjonatów odkrywania tajemnic wszechświata jest stworzenie jak najliczniejszej społeczności badaczy. Potencjał CREDO polega także na tym, że zbudowanie globalnej sieci badawczej pozwoli zaobserwować zjawiska, nieznane nauce wcześniej.