Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania – i co dalej?

Sam wybór mieszkania to nie wszystko. Sprawdź co jeszcze należy zrobić zanim zdecydujesz się na jego zakup.

Po wybraniu lokum należy przede wszystkim sprawdzić informacje dotyczące dewelopera, w przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym, oraz księgę wieczystą w celu upewnienia się co do osoby wpisanej na hipotekę. Może się bowiem okazać, że właścicieli terenu budowy mieszkań jest więcej. Wówczas podpisanie aktu notarialnego może zostać opóźnione nawet o kilka lat. Należy sprawdzić także, kto jest w mieszkaniu zameldowany oraz upewnić się czy mieszkanie zostało przyłączone do sieci energetycznej i wodociągowej (dodatkowe koszty i czas!). Ważną sprawą jest również zbadanie okolicy pod kątem planowanych inwestycji np. drogi, których powstanie w pobliżu mogłoby przyczynić się do zmniejszenia komfortu życia.

Czym jeszcze należy się bliżej zainteresować?

1. Sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) dane dewelopera (czy np. nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości).
2. Upewnić się czy deweloper jest właścicielem gruntu (zobaczyć wypis z księgi wieczystej oraz decyzję o pozwoleniu na budowę).
3. Podpisać umowę przedwstępną.
4. Zawrzeć umowę sprzedaży po dokonaniu wszystkich wpłat i oddaniu mieszkania do użytkowania.
5. Należy pamiętać, że o wiele łatwiej dostać kredyt hipoteczny na bardziej atrakcyjne rynkowo lokum. 6. Bank bierze pod uwagę łatwość sprzedaży takiego mieszkania w wypadku niewypłacalności kredytobiorcy.

Co do lokalizacji mieszkania, warto zastanowić się nad potrzebami w przyszłości np. dostęp do dobrej szkoły, dojazd do pracy, pobliskie markety oraz urzędy.

Źródło informacji: www.zakup-mieszkania.pl/