Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zieloni liderzy nagrodzeni w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. EkoMasters 2024 rozstrzygnięty.

Konkurs EkoMasters 2024 dobiegł końca, ale emocje laureatów z pewnością wciąż nie opadły. Uczestników oraz gości zaproszonych na uroczystość wręczenia nagród przywitali Minister Nauki Dariusz Wieczorek oraz prorektor ds naukowych ASP w Warszawie, prof. Jacek Martusewicz. Nagrody wręczyli członkowie jury: dr Dominika Rafalska z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Maciej Kluz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

To już czwarta edycja tej rywalizacji, która ma na celu promowanie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych w środowiskach akademickich. W tym roku rywalizacja była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy finaliści zaprezentowali swoje projekty w formie wystąpień publicznych. Co więcej, wszystkie te prezentacje nadal można obejrzeć na stronie: ekokampus.fjk.org.pl.

Liderzy ekologii wyłonieni

Największe uznanie jury zdobył projekt „Stop PFAS: Projekt świadomości ekologicznej na uczelniach technicznych” autorstwa Natalii Lisieckiej i Aleksandry Makiej z Politechniki Poznańskiej. Twórczynie skupiły się na edukacji o szkodliwości związków PFAS, które są trwałymi zanieczyszczeniami środowiska.

Drugie miejsce zajęli Konrad Budziński i Dominika Matuszewska z Uniwersytetu Łódzkiego za projekt „Wodny Zakątek”, który proponuje rewitalizację przestrzeni wodnych na terenach uczelni. Trzecie miejsce przyznano Michałowi Gockiemu i Patrykowi Kowalczykowi z Politechniki Śląskiej za „System zamkniętego obiegu materiałów polimerowych” – rozwiązanie wykorzystujące recykling i technologię druku 3D.

Internauci wybrali swoich faworytów.

Nowością tegorocznej edycji była Nagroda Internautów, o której przyznaniu zadecydowało aż 1144 głosujących. Zwyciężył projekt „Ekologiczne rozwiązanie dla uczelni w kontekście ekologii – system magazynowania wody deszczowej” autorstwa Wiktora Aneszko, Bartosza Giegiela i Michała Guzowskiego z Politechniki Białostockiej, zdobywając 441 głosów.

Pozostałe wyniki głosowania:

  • „Foodsharing na uczelni” (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – 205 głosów,
  • „Wodny Zakątek” (Uniwersytet Łódzki) – 169 głosów,
  • „Stop PFAS” (Politechnika Poznańska) – 80 głosów,
  • „EkoStrefa” (Politechnika Wrocławska) – 79 głosów,
  • „System zamkniętego obiegu materiałów polimerowych” (Politechnika Śląska) – 43 głosy.

Wyróżnienia specjalne

Decyzją jury dodatkowe wyróżnienia otrzymały także:

  • Oktawia Centkowska i Izabela Borkowska za projekt „Foodsharing na uczelni” (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu),
  • Natalia Nienartowicz i Anna Szymańska za projekt „EkoStrefa” (Politechnika Wrocławska).

 

Konkurs, organizowany przez Fundację na rzecz Jakości Kształcenia, to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do promowania młodych talentów i rozwiązań, które mogą zmienić lokalne społeczności. Studenci i doktoranci ponownie udowodnił, że młodzi liderzy akademiccy potrafią tworzyć innowacyjne i praktyczne rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Już teraz zaczynamy przygotowania do kolejnej edycji.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych w 2024 roku od Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

 

Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,584
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP