Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ziemowit Szczerek, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian

„Przyjdzie Mordor i nas zje…” autorstwa Ziemowita Szczerka jest opowieścią o polskich „plecakowcach” – podróżnikach wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu przygody i tzw. „hardkoru”.

Podróżują oni po Ukrainie rozmaitymi środkami transportu: pociągami, zdezelowanymi i rozklekotanymi autobusami, a także marszrutkami, zbierając, kolekcjonując i magazynując historie, które następnie przekazują żądnym podobnej treści rodakom (oczywiście po odpowiednim ich ubarwieniu – „podrasowaniu”).

Powieść może być rozpatrywana i rozumiana na wiele sposobów. Podróż głównych bohaterów po Ukrainie jest okazją do opisania biedy, alkoholizmu oraz innych problemów nękających ten kraj. Wszystko po to, by złożyć hołd zaradności Ukraińców i porównać ich do nas – Polaków, również podobnie doświadczonych przez historię w zawieszeniu pomiędzy Wschodem a Zachodem. „Przyjdzie Mordor i nas zje…” to połączenie powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo.

Powieść zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji, a sam autor otrzymał za nią Paszport Polityki 2013 w kategorii „Literatura”.

Gorąco zachęcamy do lektury.

Książka ukazała się nakładem korporacji Ha!art: http://ha.art.pl/