Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Zmieniaj oblicze branży automotive!

Branża automotive to bardzo różnorodne środowisko, na którego rozwój wpływają globalne trendy, takie jak implementacja nowoczesnych rozwiązań, pojazdy hybrydowe, elektromobilność, samochody inteligentne i autonomiczne. Zmiany te dotyczą nie tylko samochodów osobowych, ale także transportu publicznego, w tym autobusów – ich producenci aktywnie poszukują ekologicznych alternatyw wobec tradycyjnych silników typu diesel.Jakie możliwości kariery daje branża automotive?

Jak wynika z raportu Exact Systems „MotoBarometr 2019. Nastroje w automotive”, polscy producenci motoryzacyjni zachowują optymizm – 61 proc. z nich uważa, że produkcja wzrośnie, spadku obawia się tylko 9 proc. badanych. Zmiany w tym sektorze mają być powodowane w dużej mierze przez ekologię – jedna trzecia respondentów badania podkreśla rolę wprowadzenia zakazu wjazdu aut spalinowych do centrów miast, a 14 proc. śledzi informacje na temat zaostrzania unijnych norm emisji spalin.
Branża motoryzacyjna będzie się mierzyć także z wyzwaniami związanymi z cyfryzacją, sztuczną inteligencją i automobilnością – według badania „Automotive 2030: Racing toward a digital future” przedstawiciele tego sektora będą aktywnie inwestować w szkolenia pracowników w tym zakresie. Jak wynika z badania „Nowa era motoryzacji. Jak odnajdzie się w niej polski przemysł?” branża automotive, aby odpowiedzieć na najnowsze trendy, będzie poszukiwać nowych rozwiązań w zakresie badań i rozwoju. Coraz istotniejszą rolę w tym sektorze mają pełnić firmy technologiczne, dostawcy software’u czy programiści. Producenci samochodów i nowoczesnych autobusów poszukują także studentów i absolwentów takich kierunków studiów jak: elektronika i elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, zarządzanie jakością czy transport i logistyka.

Elektromobilność

Choć na ten moment trudno sobie wyobrazić ulice polskich miast, na których królowałyby pojazdy elektroniczne, to, jak pokazuje raport „MotoBarometr 2019. Nastroje w automotive”, aż 74 proc. zwolenników elektrorewolucji uważa, że będzie to możliwe już za 10 lat. Eksperci w badaniu „Nowa era motoryzacji” zauważają, że ekotrend wywołujący wzrost roli napędu elektrycznego w branży motoryzacyjnej będzie napędzany przez wiodące światowe gospodarki i Unię Europejską, które będą wprowadzać coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji dwutlenku węgla i spalin. Postęp technologiczny sprawi, że rozwój elektromobilności przestanie utrudniać wysoka cena produkcji samochodów z napędem elektrycznym – obecnie różnica w kosztach w stosunku do pojazdów tradycyjnych wynosi średnio 33 proc., jednak do 2030 roku ma być to tylko 7 proc., a z czasem różnica ta ma zniknąć w ogóle. O tym, jak istotne w branży automotive jest inwestowanie w nowe rozwiązania napędowe, może świadczyć fakt, że 14 z 15 największych producentów z tego sektora ma w swojej ofercie przynajmniej jeden model samochodu, który jest w pełni elektryczny.

Autonomiczność

Autonomiczne rozwiązania, ułatwiające prowadzenie samochodu, są coraz bardziej popularne na polskim rynku motoryzacyjnym. Na co dzień inteligentne technologie znacznie ułatwiają życie kierowcom – jak np. wspomaganie parkowania, które spotykamy w wielu modelach samochodów. Jak udowadniają eksperci w badaniu „Nowa era motoryzacji” dalszy rozwój i znaczna popularyzacja rozwiązań autonomicznych i inteligentnych w branży motoryzacyjnej to kwestia czasu – kilku, kilkunastu lat. Rozwój branży motoryzacyjnej w kierunku samochodów inteligentnych i autonomicznych daje wiele możliwości firmom z tego sektora, które zajmują się projektowaniem i dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań. Powstawanie innowacyjnych technologii nie jest możliwe bez centrów technologicznych i ich działów R&D. Zatrudnienie w nich znajdą inżynierowie systemowi, inżynierowie programiści, inżynierowie testów i walidacji, elektronicy czy mechanicy.

Ekologiczny transport publiczny

Normy emisji spalin są coraz bardziej restrykcyjne, w związku z tym zmiany dosięgają również komunikacji miejskiej. Producenci autobusów proponują rozwiązania, które nie tylko zmniejszają emisję spalin i zużycie paliwa, ale także redukują hałas. Coraz większą popularność zyskują autobusy hybrydowe, wyposażone w inteligentne systemy zarządzania energią. Kolejne wprowadzane innowacje technologiczne, mające na celu optymalizację pracy silnika, to rekuperacja energii hamowania, systemy „start-stop” czy wykorzystywanie darmowej energii zgromadzonej w module dachowym.

Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa

Wprowadzane innowacje z zakresu sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy wpływają również na poziom bezpieczeństwa kierowców. Firmy z branży automotive pracują nad inteligentnymi systemami monitorowania kierowców, które, dzięki wykorzystaniu kamer 2D i 3D, czujników i specjalistycznego oprogramowania, sprawdzają koncentrację osoby prowadzącej samochód, jej kondycję fizyczną i emocjonalną. Technologia ta ma także pozwalać na wykrywanie i informowanie o obiektach pozostawionych w samochodzie. W fazie rozwoju są platformy jazdy zautomatyzowanej, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa i zoptymalizować koszty użytkowania samochodów.

IoT a rozwój branży automotive

Według ekspertów, którzy opracowali badanie „Nowa era motoryzacji”, kolejnym ważnym krokiem będzie samochód stanowiący integralną część Internetu Rzeczy (Internet of Things) – będzie cały czas podłączony do sieci, z możliwością komunikowania się z innymi pojazdami, przedmiotami i urządzeniami korzystającymi z technologii IoT, czy innymi użytkownikami. Tak szerokie wykorzystanie Internetu Rzeczy w świecie motoryzacji będzie pozytywnie wpływać na rozwój elektromobilności. Pojazdy wyposażone w technologię IoT będą mogły np. same zgłosić wypadek, znaleźć wolne miejsce parkingowe czy… polecić restaurację w okolicy i zarezerwować stolik. Ze względu na istotną rolę elektroniki w samochodach przyszłości kluczowa dla rozwoju firm z branży motoryzacyjnej będzie ścisła współpraca z firmami technologicznymi oraz centrami naukowymi i badawczymi.

Rozwijaj się w dynamicznym środowisku

Przed branżą automotive stoi wiele wyzwań – globalne trendy oddziałują zarówno na produkcję samochodów osobowych, jak i pojazdów transportu publicznego czy komponentów. Aby im sprostać, pracodawcy z tego sektora potrzebują specjalistów o różnorodnych talentach. Jest to także miejsce, w którym mogą rozwijać się studenci i absolwenci takich kierunków jak: elektronika i elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, zarządzanie jakością czy transport i logistyka. Wiele firm z tego sektora oferuje płatne programy praktyk i staży. Ciekawą propozycją dla studentów może być wielomiesięczny program stażowy – długi czas trwania pozwala na dogłębne rozwinięcie kompetencji, zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami i specyfiką pracy w branży motoryzacyjnej. To świetne rozwiązanie dla ambitnych osób, które nie boją się nowych wyzwań i zależy im na doskonaleniu umiejętności.

Branża automotive dynamicznie się zmienia – rozwój w kierunku elektromobilności, rozwiązań inteligentnych i autonomicznych, wykorzystujących technologie IoT sprawia, że osobom, które zwiążą swoją przyszłość zawodową z tym sektorem, nie zabraknie wyzwań i ciekawych projektów. Chcesz mieć wpływ na otaczającą Cię rzeczywistość i tworzyć innowacyjne rozwiązania? Branża motoryzacyjna to miejsce dla Ciebie!

Autor: Ida Buchwald