Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Znajomość języków obcych szansą na karierę

Coraz więcej pracodawców docenia u kandydatów znajomość języków obcych. W niektórych branżach bez znajomości języka włoskiego, francuskiego czy niemieckiego trudno o atrakcyjne stanowisko pracy.

Z badania przeprowadzonego przez HRK, firmę specjalizującą się w doradztwie personalnym i digitalizacji procesów HR, wynika, że aktualnie 79 proc. pracodawców oczekuje od kandydatów znajomości języka angielskiego na poziomie C1/C2, a 40 proc. z nich również znajomości słownictwa biznesowego czy technicznego. Jak przekonują eksperci z HRK, dodatkowym atutem kandydatów jest znajomość drugiego języka obcego na poziomie swobodnej komunikacji. Hiszpański, włoski, chiński, arabski, norweski, a nawet rumuński to języki zyskujące na popularności.

Język ważniejszy niż doświadczenie

Angielski na poziomie komunikatywnym staje się obowiązkowym wymaganiem w branży FMCG. Na poziomie zaawansowanym oczekuje się go w bankowości, finansach oraz centrach usług wspólnych i centach biznesowych. W sektorze SSC/BPO umiejętność płynnej komunikacji po angielsku to standard, a każdy kolejny język obcy jest wartością dodaną. –W sektorze SSC/BPO priorytetem jest znajomość drugiego języka, głównie europejskiego. Niemiecki plasuje się na pierwszym miejscu, obejmuje 70 proc. rynku. Dopiero na późniejszym etapie rekrutacji brane jest pod uwagę to, czy kandydat posiada doświadczenie. Firmy wychodzą z założenia, że łatwiej jest nauczyć nowozatrudnioną osobę konkretnych, prostych technik i przystosować ją do pewnych zadań, niż nauczyć tak szybko języka – komentuje Krzysztof Stanczykiewicz, Business Unit Manager HRK SSC/BPO.
Inżynier poliglota

Znajomość języków obcych ceniona jest także w branży technicznej. Angielski to must have dla inżynierów budownictwa, energetyki, lotnictwa, motoryzacji czy specjalizujących się w IT. Wynika to z jednej strony z postępu technologicznego – niemal wszystkie systemy operują w języku angielskim, z drugiej z szerokiej współpracy polskich firm z zagranicznymi kontrahentami. – Współczesne procesy globalizacyjne mają ogromny wpływ na świat biznesu, a tym samym – na rynek pracy. Polskie firmy coraz częściej współpracują z firmami z zagranicznym kapitałem, stąd naturalne jest, że znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest niezbędna. Najczęściej tym standardowym jest język angielski – mówi Anna Łojewska, Senior Recruitment Business Partner, BIGRAM. Jak dodaje, w branży technicznej standardem, tak jak w pozostałych, jest język angielski. – Natomiast na podstawie naszych projektów zauważamy wzmożone zainteresowane językiem niemieckim w branży budowlanej. Co więcej,  na polskim rynku budowlanym jest sporo firm z hiszpańskim kapitałem, więc znajomość tego języka może się okazać dodatkowym atutem kandydata – informuje Anna Łojewska.

Dzięki znajomości języków obcych można pracować i podróżować jednocześnie. Poznawać specyfikę pracy w różnych środowiskach, ale i czerpać wiedzę o najnowszych technologiach, co z kolei przekłada się na budowanie profesjonalnego profilu zawodowego.

Autorka: Justyna Sobolak